1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak trzustki
Autor Wiadomość
Agnese 



Dołączyła: 21 Maj 2013
Posty: 200
Pomogła: 78 razy

 #76  Wysłany: 2013-09-17, 21:40  


Iwonko, oby tak dalej :) . Lucy, jestem pełna optymizmu, że i u Was będzie dobrze.
_________________
Agnieszka
 
Lucy37 


Dołączyła: 15 Lis 2012
Posty: 343
Pomogła: 84 razy

 #77  Wysłany: 2013-09-18, 19:23  


Aga, Iwonka , dziękuję za dobre słowo :tull:

Dzisiaj byłyśmy na ostatecznej kwalifikacji do kwalifikacji (tak to nazywam :--: ).

25 września ciocia dostanie pierwszy wlew Gemzaru. Będą 3 cykle po 3 wlewy co 2 tygodnie, a potem kontrolna TK.

Także teraz kwestia jest taka-jak ciocia zniesie chemię i czy uda się podać 3 cykle :roll:

Iwonka, ciocia pije Nutridrinki, oprócz tego, że normalnie je, ale dieta nie jest kaloryczna, bo jest z ograniczeniem tłuszczu. (dieta wątrobowa i w chorobach trzustki). Przygotowuję jej także koktajle i dodaje do potraw Protifar. Staram się dodać jej kalorii, co nie jest łatwe. Chciałam ją podtuczyć, ale waga stoi w miejscu, tyle, że nie spada. Nestle fibre jest z błonnikiem widzę, a ciocia ma mieć ograniczony błonnik. Nutridrinki wybieram właśnie bez błonnika.

W sumie nie mam z kim porozmawiać o najlepszej dla cioci diecie. Czasem spytam lekarza, ale lekarz nie jest od tego. Lekarkę pytałam także o probiotyki, ostropest na wątrobę podczas chemioterapii oraz fosfolipidy na regenerację także wątroby. Wszystko to z dobrym skutkiem przyjmowała moja mama podczas chemioterapii.

Lekarka nie powiedziała, że są jakieś przeciwskazania, ale, że nie zalecają.

Lekarz mamie zalecił, także są różne zdania na temat tego typu wspomagaczy. [tak]
 
Lucy37 


Dołączyła: 15 Lis 2012
Posty: 343
Pomogła: 84 razy

 #78  Wysłany: 2013-10-02, 11:09  


[tak]

Dzień dobry,

Ciocia dnia 25 września otrzymała pierwszy wlew GEMZARU. Zniosła go dobrze, dwa dni po miała tylko lekkie mdłości.

Dziś stawiła się na kolejny wlew, niestety okazało się, że ma neutropenię G3. Została więc odesłana do domu z zaleceniem przyjmowania witaminy B6.

-Co to jest dokładnie neutropenia G3, to znaczy poniżej jakiej ilości musiały spaść neutrofile???Nie mam niestety wyników.

-Jak walczyć z taką neutropenią, która uniemozliwia leczenie? Wiem, że szpik jest zahamowany i żadna głupia B6 temu nie zaradzi.

-Czemu nie proponują czynników wzrostu?
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #79  Wysłany: 2013-10-02, 11:26  


Lucy37 napisał/a:
-Czemu nie proponują czynników wzrostu?

Dobre pytanie :?ale?:
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Lucy37 


Dołączyła: 15 Lis 2012
Posty: 343
Pomogła: 84 razy

 #80  Wysłany: 2013-10-02, 11:43  


:fucc:

Ciocia ma zgłosić się za tydzień, ale nie wiem czy te kilka dni zmieni cokolwiek :fucc:
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #81  Wysłany: 2013-10-02, 11:48  


Trudno powiedzieć. :|
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Lucy37 


Dołączyła: 15 Lis 2012
Posty: 343
Pomogła: 84 razy

 #82  Wysłany: 2013-10-02, 11:50  


Przerwanie cyklu to jedno, ale przecież jeszcze boje się żeby nie wystąpiła gorączka neutropeniczna... :|
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #83  Wysłany: 2013-10-02, 11:52  


Znalazłam (niestety) po angielsku życie z neutropenią
http://www.medicalnewstod...cles/265373.php

Wieczorem postaram się poszukać czegoś w jęz. polskim, choć obawiam, że może nie być. Najwyżej przetłumaczę 'po polskiemu'.
Najważniejsze to chronić ciocię przed infekcjami.

Może inni coś podpowiedzą, chociażby 'czy i jak zawalczyć' o te czynniki wzrostu.

Pozdrawiam :)
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Lucy37 


Dołączyła: 15 Lis 2012
Posty: 343
Pomogła: 84 razy

 #84  Wysłany: 2013-10-02, 11:58  


Dziękuję Justyna.

No ja bym powalczyła, jutro umówiłam się do lekarki, ale nie wiem do końca jakich używać jeszcze argumentów, zresztą wiem, czuję, że mnie zbędą....
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #85  Wysłany: 2013-10-02, 12:19  


Lucy37, poczytaj
http://onkologia.zaleceni...spomagajace.pdf

[ Dodano: 2013-10-02, 12:28 ]
Np. wysokie ryzyko gorączki neutropenicznej, zwłaszcza w tym okresie jesiennym.


http://www.neutropenia.fo...likacje,36.html

http://www.poradnikmedyczny.pl/publikacje/7396
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Lucy37 


Dołączyła: 15 Lis 2012
Posty: 343
Pomogła: 84 razy

 #86  Wysłany: 2013-10-02, 13:43  


Dziękuję Justyna.

Czyli neutropenia G3 to ciężka neutropenia.

Naczytałam się, ale wskazania do zastosowania czynników wzrostu są dla mnie jakieś nieprzejrzyste. W każdym razie jest coś takiego jak profilaktyka wtórna, czyli po każdej kolejnej chemii w ciągu 24 godzin podaje się zastrzyk. Wszystko zależy także jak duże jest ryzyko wystąpienia gorączki neutropenicznej. Wiele także zależy od INTENCJI LECZENIA. Te leki są kosztowne. :

" Zaleca się profilaktyczne stosowanie CSF u każdego chorego z grupy dużego ryzyka rozwoju GN niezależnie od tego, czy należy do grupy chorych leczonych z intencją wyleczenia, grupy chorych leczonych w celu wydłużenia przeżycia czy też w celu zwalczenia objawów choroby (tab. 2.). Należy podkreślić, że w grupie chorych leczonych z intencją wyleczenia oraz w grupie chorych leczonych w celu wydłużenia przeżycia zastosowanie czynników wzrostu kolonii poparte jest wiarygodnymi wynikami badań klinicznych."

Tylko samej ciężko mi określić czy ciocia jest w grupie dużego czy średniego ryzyka. W którejś grupie jest na pewno, ze względu na neutropenię G3 i wiek.

Denerwuję się bardzo, bo ciocia ma taką przeszkodę w leczeniu, którą wydaję mi się można z powodzeniem leczyć, a jednak odesłanie jej do domu z zaleceniem dobrego odżywiania nie wydaje mi się być leczeniem. Może jutro się coś wyjaśni, może jeśli za tydzień neutrofile się nie podniosą to zmienią decyzję, ale tego nie wiem. Chcę wiedzieć już teraz jak mają zamiar radzić sobie dalej ze zmniejszoną liczbą neutrofilii.
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #87  Wysłany: 2013-10-02, 14:18  


Lucy37, jeśli ciocia ma ciężką neutropenię, to ma duże ryzyko wystąpienia gorączki neutropenicznej.

Ciocia dostała pierwszy wlew gemzaru. Trudno było przed podaniem pierwszej dawki zakładać, że ciocia będzie po miała ciężką neutropenią. Teraz też można podać czynnik wzrostu (np. neupogen). Nie ma 'statystyk' po ilu dniach/po ilu zastrzykach cioci podniesie się poziom neutrofilii. (u mnie to było po 5 dniach).
Ale na zaś... Skoro ciocia po pierwszym wlewie gemzaru miała ciężką neutropenię, to z dużym prawdopodobieństwem można zakładać, że po kolejnych wlewach tak się będzie działo jak za pierwszym razem.
Czyli przy następnych wlewach prosić lekarza o receptę na czynniki wzrostu.

Pozdrawiam
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Lucy37 


Dołączyła: 15 Lis 2012
Posty: 343
Pomogła: 84 razy

 #88  Wysłany: 2013-10-02, 14:25  


Justyna, no więc właśnie.

Myślę tak samo, jeśli już po pierwszym wlewie wystąpiła taka reakcja to raz-ryzyko gorączki i zakażeń jest duże, a dwa-po kolejnych wlewach można się spodziewać tego samego.
Dlatego po każdym wlewie byłoby dobrze dostać czynnik wzrostu, w przeciwnym razie ciotka będzie nękana ciągłą neutropenią i będzie miała ciągłe przerwy w leczeniu, właściwie to burzy cały cykl, czyli 3 wlewy co TYDZIEŃ.

Pójdę z tym do lekarzy, ale.... :fucc:
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #89  Wysłany: 2013-10-02, 14:28  


tak
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
Lucy37 


Dołączyła: 15 Lis 2012
Posty: 343
Pomogła: 84 razy

 #90  Wysłany: 2013-10-02, 14:36  


Jadę tam dziś jeszcze. Ordynator przyjmuje w poradni od 15.30, może na końcu by mnie przyjął na chwilę(nie jestem dziś umówiona).

Wiem, że jestem narwana, wiem... [no]
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group