Nowotwór złośliwy tworzy przerzuty odległe drogą:
- limfatyczną (naczynia limfatyczne, węzły chłonne)
- krwionośną (komórki raka docierają drogą krwi bezpośrednio do innych narządów [najczęściej są to: płuca, wątroba, szpik kostny] i tworzą tam guzy przerzutowe/naciekają dany narząd niszcząc jego tkankę).
Nie ma reguły, którą drogą najpierw nastąpi rozsiew - choć raki (w przeciwieństwie do większości mięsaków) często najpierw zajmują regionalne węzły chłonne. Często - nie znaczy zawsze: rozsiew wyłącznie drogą krwionośną nie należy niestety do sytuacji wyjątkowych.
Uogólniony rak piersi (tu potwierdzają go nie tylko przerzuty do płuc, ale i obecność wysięku nowotworowego w jamie opłucnowej) jest chorobą nieuleczalną. Jakakolwiek próba chirurgicznego usuwania ognisk przerzutowych nie jest tu ani celowa ani możliwa.
Najskuteczniejszym leczeniem będzie tu leczenie systemowe - a więc chemioterapia lub hormonoterapia (zależy od rodzaju histologicznego raka).
Poszukiwanie przerzutów w węzłach chłonnych - skoro mamy przerzuty odległe - mija się z celem, nie one bowiem stanowią obecnie największy problem. Ponadto terapia systemowa leczy wszelkie ogniska raka jednakowo (wyjątkiem są zmiany w kośćcu lub w mózgu) - zatem dociera do tych w węzłach chłonnych (o ile są) również.
Badanie PET w wypadku raka zrazikowego jest badaniem nieskutecznym - ten typ raka nie wykazuje wzmożonego metabolizmu glukozy i w PET go zwyczajnie "nie widać".
Marta Koscielska napisał/a: |
Czy jest roznica miedzy raiem pluc a przerzutem? |
Polecam tę zwięzłą lekturę:
-> Rak / Nowotwór - podstawowe informacje <-
Marta Koscielska napisał/a: |
jakie sa rokowania? |
Rokowanie opiera się zazwyczaj na przeciętnym całkowitym czasie przeżycia w grupie chorych z takim a nie innym zaawansowaniem danego typu nowotworu złośliwego.
Tu wiemy, że mamy IV st. zaawansowania raka piersi (czyli choroba uogólniona / przerzuty do narządów miąższowych [płuca]) - nie znamy jednak typu nowotworu.
Poprosimy o pełny wynik badania mikroskopowego (cechy: ER, PgR, HER2 -jakie są?). To ważne i wpływa na rokowanie.
We współczesnej onkologii nie mówimy o "raku piersi" a o "rakach piersi". Różnią się one między sobą biologią, przebiegiem, rokowaniem i tym czy są podatne i na jaki rodzaj leczenia systemowego.
pozdrawiam ciepło.