1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Rak odbytnicy - proszę o pomoc w interpretacji wyników
Autor Wiadomość
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #16  Wysłany: 2012-09-19, 14:26  


Czyli chodzi o to badanie kliniczne: The Randomised Study of Preoperative Radiotherapy With Consolidating Chemotherapy for Unresectable Rectal Cancer

Rozumiem, że dostaliście pełną dokumentację co do tego badania?

Oczywiste jest, że jak na razie nie jest udowodnione, iż badana w badaniu klinicznym metoda działa - po to jest właśnie badanie kliniczne :)

Mama musi podjąć decyzję, czy chce mu się poddać, czy też nie. Oczywiście nawet w razie chęci przystąpienia do badania mama będzie losowo przydzielona do jednej z badanych grup.
_________________
 
felob 


Dołączył: 01 Wrz 2012
Posty: 21
Skąd: Świętokrzyskie

 #17  Wysłany: 2012-09-19, 14:30  


Tak dokładnie o to chodzi:) Tylko mama za bardzo nie chce ryzykować wyniszczeniem organizmu bo mówi, że chce jeszcze trochę pożyć, powiedziała, że zdecyduje się na leczenie standardowe. Nie wiem czy to dobry wybór, sam nie wiem co bym zrobił na jej miejscu. Proszę mi jeszcze powiedzieć, czy chemia folfox 4 jest najsilniejsza jaka istnieje? czy będzie podawana "końska" dawka? są chociaż jakieś pomyślne rokowania, czy możemy się spodziewać najgorszego?

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi :)
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #18  Wysłany: 2012-09-19, 14:41  


felob napisał/a:
Proszę mi jeszcze powiedzieć, czy chemia folfox 4 jest najsilniejsza jaka istnieje?

Raczej nie stopniuje się rodzajów chemii w taki sposób.
FOLFOX4 jest po prostu schematem stosowanym w tej a nie innej jednostce chorobowej, a jak zniesie ją dany pacjent - tego nie wiadomo nigdy.
Dawkowanie jest dostosowane do wagi pacjenta i jego wzrostu, jak i do założonego schematu leczenia (tu: radiochemiot.).

felob napisał/a:
są chociaż jakieś pomyślne rokowania, czy możemy się spodziewać najgorszego?

Pisaliśmy już o tym tutaj.
_________________
 
felob 


Dołączył: 01 Wrz 2012
Posty: 21
Skąd: Świętokrzyskie

 #19  Wysłany: 2012-09-19, 15:53  


rozumiem. Chciałbym jeszcze spytać czy można zaufać ŚCO kielce? czy lepiej przed radiochemioterapią pojechać gdzieś indziej? tutaj nie wiadomo kiedy w ogóle ta chemia będzie jak dopiero mama ma za miesiąc symulator... W takim czasie rak może zrobić przerzuty... nie da się tego wszystkiego jakoś przyśpieszyć? ;(
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #20  Wysłany: 2012-09-19, 16:11  


Konsultacji w innym ośrodku nikt Wam nie broni, zawsze możecie spróbować :)
_________________
 
felob 


Dołączył: 01 Wrz 2012
Posty: 21
Skąd: Świętokrzyskie

 #21  Wysłany: 2012-09-19, 16:45  


Ok dzięki za odpowiedzi:) a możesz polecić jakieś godne polecenia CO ? bo nie bardzo wiem jakie są opinie o ŚCO... niby wszystko ładnie, ale jakoś nie bardzo ufam tym lekarzom ze świętokrzyskiego ;/
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #22  Wysłany: 2012-09-19, 16:51  


Gliwice, Warszawa, Gdańsk, Bydgoszcz.
Ważne, by leczenie było prowadzone zgodnie ze standardami.
_________________
 
felob 


Dołączył: 01 Wrz 2012
Posty: 21
Skąd: Świętokrzyskie

 #23  Wysłany: 2012-09-20, 12:21  


Witam ponownie. Mama powiedziala, ze nie zgadza sie na te krotkotrwale leczenie. Lekarz powiedzial, ze nie wie kiedy mama zacznie leczenie, moze za 2 - 3 miesiace. Dlaczego trzeba az tyle czekac na zaczecie leczenia? przeciez w tym czasie moga sie zrobic przerzuty... Czy jest jakas mozliwosc aby przyspieszyc leczenie? moze w innym CO ? Wiecie moze jak to jest np w warszawie? Rece mi opadly zupelnie nie wiem co mam robic. Mama sie zalamala ta wiadomoscia... pomozcie :(
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #24  Wysłany: 2012-09-20, 13:26  


felob napisał/a:
Mama powiedziala, ze nie zgadza sie na te krotkotrwale leczenie.

Tzn. na udział w badaniu klinicznym?

felob napisał/a:
Lekarz powiedzial, ze nie wie kiedy mama zacznie leczenie, moze za 2 - 3 miesiace. Dlaczego trzeba az tyle czekac na zaczecie leczenia?

A zapytaliście lekarza skąd powód takiego długiego oczekiwania? Brak miejsc w szpitalu / brak pieniędzy?
_________________
 
felob 


Dołączył: 01 Wrz 2012
Posty: 21
Skąd: Świętokrzyskie

 #25  Wysłany: 2012-09-29, 09:29  


Witam, moja mama ma ustaloną hospitalizację dopiero na początku grudnia. Pytałem lekarza dlaczego tak długo, odpowiedział, że takie są terminy... Mam takie pytanie, ile mniej więcej się czeka na rozpoczęcie radioterapii po odbyciu symulatora?

Mama w październiku będzie mieć robione Wstępne badanie CT, i 2 tyg. po badaniu symulator. . Wiecie może dlaczego musi mieć jeszcze raz robioną tomografie, skoro niedawno była wykonana? czy takie są procedury leczenia?

Pozdrawiam.
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #26  Wysłany: 2012-09-29, 17:24  


felob napisał/a:
Wiecie może dlaczego musi mieć jeszcze raz robioną tomografie, skoro niedawno była wykonana? czy takie są procedury leczenia?

Tak, przy naświetlaniach zwykle robią swoje własne CT już pod kątem ustalenia miejsca naświetlań. Badanie musi być jak "najświeższe".

felob napisał/a:
Mam takie pytanie, ile mniej więcej się czeka na rozpoczęcie radioterapii po odbyciu symulatora?

Pewnie wszystko zależy od ośrodka, od rodzaju naświetlań. Kilka, kilkanaście dni - mam nadzieję, że wypowiedzą się w tym temacie Forumowicze mający osobiste doświadczenia, u mnie po CT i zrobieniu maski przy naświetlaniach głowy czekało się kilka dni na naświetlania.
_________________
 
felob 


Dołączył: 01 Wrz 2012
Posty: 21
Skąd: Świętokrzyskie

 #27  Wysłany: 2012-09-30, 16:26  


Witam po raz kolejny:) ciągle nie daje mi spokoju to, że leczenie zacznie się dopiero w grudniu. Przecież do tego czasu choroba może się znacznie bardziej rozwinąć... Jak myślicie, czy jeśli pójdziemy prywatnie na wizytę do kierownika działu radioterapii czy może to przyśpieszyć w jakiś sposób rozpoczęcie leczenia w CO ? Nie możemy tyle czekać na leczenie, symulator jest wyznaczony dopiero na koniec października, masakra jakaś...:(

[ Dodano: 2012-09-30, 16:30 ]
P.S zastanawia mnie jedna rzecz. Lekarz onkolog stwierdził, że wątroba płuca, pęcherz są czyste. Więc dlaczego jest zapisane że to guz T4MxNx zamiast T4M0N0 ? Mamę ciągle boli ten guz, już za bardzo tabletki nie pomagają, mama tylko leży bo mówi, że wtedy ją mniej boli... Bierze tramal 50 mg lecz to nie zbyt na nią działa, a ketonalu w ogóle nie chcę brać bo podobno bardzo niszczy żołądek... Co w tym wypadku robić?
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #28  Wysłany: 2012-09-30, 17:52  


felob napisał/a:
Lekarz onkolog stwierdził, że wątroba płuca, pęcherz są czyste. Więc dlaczego jest zapisane że to guz T4MxNx zamiast T4M0N0 ?

Może zapis pochodzi jeszcze z czasu przed wykonaniem badań wykluczających przerzuty. Zapytałabym lekarza :)

felob napisał/a:
Bierze tramal 50 mg lecz to nie zbyt na nią działa, a ketonalu w ogóle nie chcę brać bo podobno bardzo niszczy żołądek... Co w tym wypadku robić?

A ile razy dziennie mama bierze ten Tramal?
Ketonal można brać stosując leki osłonowe na żołądek, wówczas nie działa on aż tak niekorzystnie (chyba, że pacjent ma wrzody bądź inne dolegliwości).
Ogólnie jeśli ból jest odczuwany mimo brania środków p/bólowych, to trzeba skonsultować się z lekarzem by zmodyfikował leczenie - zmienił dawki bądź leki.
_________________
 
felob 


Dołączył: 01 Wrz 2012
Posty: 21
Skąd: Świętokrzyskie

 #29  Wysłany: 2012-10-01, 19:22  


Najgorsze jest to, że lekarz onkolog nie przepisał jej nic. Byliśmy u niego tylko 2 razy. Najpierw na konsultację wstpęną, a później na następną konsultację aby obejrzeć płytkę z tomografii oraz rtg. Nie wypisał żadnych recept na leki p.bólowe, w szpitalu powiedzieli, żeby kupiła sobie coś w aptece. Tramal wypisał lekarz rodzinny, ale nie zbyt to działa.
Mama całymi dniami leży, bo mówi, że jak zacznie chodzić to ją boli... załamała się psychicznie, często popłakuję. Wydaje mi się, że ona już skreśliła całe swoje życie, wie, że leczenie nic nie pomoże, i długo z nami już nie zostanie. Nie wiem czemu, ale też mam takie myśli, ciągle dochodzi mi do głowy, że raka nie da się już wyleczyć, najwyżej przedłużyć życie o kilka miesięcy ;(

Najbardziej martwi mnie to, że to leczenie jest dopiero za 2 miesiące. Przecież choroba w tym czasie może się drastycznie pogorszyć. Nie wiem już co robić, czy iść gdzieś prywatnie, może do kierownika oddziału czy da się przyśpieszyć to wszystko... Nie wiem nawet czy mama ma zaatakowane węzły chłonne. Niby lekarz powiedział, że najpierw będzie leczenie radiochem... a później operacyjnie. Nie wiem dokładnie jak to rozumieć, czy jest szansa na wylecznie czy to już jest tylko leczenie paliatywne ze względu na 3 faze raka?

Czy jest jeszcze jakaś inna możliwość, aby mama mogła normalnie funkcjonować i nie odczuwała bólu przy chodzeniu? jakieś inne leki niż tramal i ibuprom?

dzięki za odpowiedź...
 
absenteeism 
Administrator



Dołączyła: 14 Paź 2009
Posty: 13332
Skąd: Łódź
Pomogła: 9431 razy

 #30  Wysłany: 2012-10-01, 19:44  


Leków p/bólowych jest całe mnóstwo, ale o ich zastosowaniu i dawkowaniu powinien zadecydować lekarz.
Pytaliście onkologa na wizycie o jakieś leki p/bólowe? Czasem jak pacjent nie zgłasza bólu, to i lekarz o to nie pyta, a efekt jest taki że pacjent cierpi i nie ma leków.

Co do terminów leczenia - dzwoniliście po innych ośrodkach?
_________________
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group