Jeśli masz 38 lat, to żeby ubiegać się o rentę z ZUSu musiałabyś przez min. 10 lat podlegać ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym w ZUSie, z czego min. 7 lat musiałoby być latami składkowymi.
Renta z ZUS, czyli renta z tytułu niezdolności do pracy, a nie z tytułu niepełnosprawności. O sposobie uzyskania tego świadczenia krążą legendy, ja natomiast pozwolę sobie nie o tym, a o prawie – a i to zważywszy na obszerność tematu skrótowo.
Podstawa prawna to ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( FUS ).
Renta z tytułu niezdolności ( nie mylić z niepełnosprawnością ) do pracy przysługuje osobie podlegającej ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowym, określonym w przepisach o systemie ubezpieczeń społecznych, a także osobie, która przed dniem wejścia w życie ustawy podlegała ubezpieczeniu społecznemu lub zaopatrzeniu emerytalnemu, z wyłączeniem ubezpieczenia społecznego rolników, który jest niezdolny do pracy, ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy a niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych ( z niewielkimi wyłączeniami ) i niektórych okresach nieskładkowych ( art. 57 ust. 1 w związku z art. 4 pkt 13 ustawy ).
Mężczyzna mający 25 – letni okres składkowy i nieskładkowy oraz kobieta, która ma 20 - letni okres składkowy i nieskładkowy, a jest całkowicie niezdolny(a) do pracy nie musi udowadniać, by niezdolność do pracy powstała w okresach, o których w akapicie wyżej.
Warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony osiągnął okres składkowy i nieskładkowy wynoszący łącznie co najmniej:
1) 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat;
2) 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat;
3) 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat;
4) 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat;
5) 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Okres pięcioletni powinien przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy; do tego dziesięcioletniego okresu nie wlicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej lub renty rodzinnej. Jeżeli ubezpieczony nie osiągnął okresu składkowego i nieskładkowego, o którym mowa wyżej, warunek posiadania wymaganego okresu uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy miał, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.
Niezdolną do pracy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.
Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.
Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.
W przypadku stwierdzenia naruszenia sprawności organizmu w stopniu powodującym konieczność stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych orzeka się niezdolność do samodzielnej egzystencji.
Niezdolność do wykonywania dotychczasowego zatrudnienia nie jest wystarczającą przesłanką nabycia prawa do renty, jeżeli wiek, poziom wykształcenia i predyspozycje psychofizyczne usprawiedliwiają rokowania, że mimo upośledzenia sprawności organizmu możliwe jest podjęcie innej pracy w tym samym zawodzie albo po przekwalifikowaniu ( wyrok SA w Katowicach z dnia 14.08.2007 r. sygn. III AUa 1300/06 ).
Osoba, której stopień naruszenia sprawności organizmu pozwala na wykonywanie pracy jedynie na specjalnych stanowiskach, dostępnych dla osób nie w pełni sprawnych, jest częściowo niezdolna do pracy w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( wyrok SN z dnia 08.05.2007 r. sygn. II UK 192/06 ).
Zmiany w organizmie powodujące przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku nie przesądzają o niezdolności do pracy, nawet częściowej, jeżeli została zachowana zdolność do wykonywania pracy zgodnej z kwalifikacjami ( art. 12 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ), tak w wyroku SN z dnia 12.03.2007 r. sygn. I UK 299/06.
Dla stwierdzenia częściowej niezdolności do pracy (art. 12 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ) decydująca jest nie tylko utrata możliwości wykonywania pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu, ale także brak rokowania odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu tak w wyroku SN z dnia 11.01.2007 r. sygn. II UK 156/06.
Ubezpieczony może być uznany za częściowo niezdolnego do pracy, gdy zachował zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy ( np. wymagającej niższych albo niewymagającej żadnych kwalifikacji ), lecz jednocześnie utracił w znacznym stopniu zdolność do wykonywania pracy, do której posiada kwalifikacje – a tak SN w wyroku z dnia 15.09.2006 r. sygn. I UK 103/06.
Sprawy o rentę mają tzw. kasacyjny charakter, można zatem nie tylko odwoływać się od decyzji ZUS i późniejszego niekorzystnego wyroku sądu, ale też wnieść skargę kasacyjną od wyroku sądu drugiej instancji.
W Dzienniku Ustaw Nr 153 poz. 1227 z 2009 r. ogłoszono tekst jednolity tego aktu prawnego, ale były zmiany i nie wiem, czy nie dotyczą tego tematu.
Witam
dzisiaj odebrałam orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z MOPS-u , dostałam umiarkowany na 3 lata , zero ulg , znaczny zabrali , Pani która wydawała mi dzisiaj orzeczenie powiedziała no legitymacja się przyda będą zniżki na basen , P. dr. stwierdziła , że jest pani zdrowa jak ryba , a ja jej na to - no to sobie popływam i poszłam , wszystkiego się spodziewałam ale tego że zaproponują legitymację tylko po to żeby mieć zniżki na basen szczyt wszystkiego , nie wiem czy warto składać odwołanie , czy psuć sobie nerwy ?
pozdrawiam .
_________________ Bije zegar godziny , my wtedy mówimy: '' Jak ten czas szybko mija '' - a to my mijamy .
Stanisław Jachowicz
sonia21, ja dzisiaj odebralam orzeczenie po odwolaniu.Chciałam aby zmieniono mi symbol oznaczenia niepełnosprawności na narząd ruchu bo ja mam nogę po operacjach.I owszem zmieniono mi z " na 1 rok" na "na stałe" .Mam wrażenie że ktoś nawet nie przeczytał mojego odwołania Ręce opadają.
_________________ Wszystkie bitwy naszego życia czegoś nas uczą, nawet te, które przegraliśmy.
— Paulo Coelho
Witam
nie zależy mi na kasie tz. 153 zł z Mops-u interesują mnie ulgi na przejazdy dlatego że dojazdy do Częstochowy pochłaniają sporo kasy symbol na orzeczeniu to 11-I można to jakoś zmienić i czy warto z nimi zaczynać ?
pozdrawiam .
_________________ Bije zegar godziny , my wtedy mówimy: '' Jak ten czas szybko mija '' - a to my mijamy .
Stanisław Jachowicz
Soniu21, właśnie odpowiedziałem na prv, więc pewnie się powtórzę . Odwoływać się zawsze warto, koszt niewielki, a pożytek możliwy. Poniżej nieco informacji prawnych:
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych ( wyciąg ):
Art. 4. 1. Do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej i wymagającą, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
2. Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.
3. Do lekkiego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę o naruszonej sprawności organizmu, powodującej w sposób istotny obniżenie zdolności do wykonywania pracy, w porównaniu do zdolności, jaką wykazuje osoba o podobnych kwalifikacjach zawodowych z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną, lub mająca ograniczenia w pełnieniu ról społecznych dające się kompensować przy pomocy wyposażenia w przedmioty ortopedyczne, środki pomocnicze lub środki techniczne.
4. Niezdolność do samodzielnej egzystencji oznacza naruszenie sprawności organizmu w stopniu uniemożliwiającym zaspokajanie bez pomocy innych osób podstawowych potrzeb życiowych, za które uważa się przede wszystkim samoobsługę, poruszanie się i komunikację.
...
Art. 5. Orzeczenie lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o:
1) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2, i niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych traktowane jest na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
1a) niezdolności do samodzielnej egzystencji, ustalone na podstawie art. 13 ust. 5 ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności;
2) całkowitej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności;
3) częściowej niezdolności do pracy, ustalone na podstawie art. 12 ust. 3, oraz celowości przekwalifikowania, o którym mowa w art. 119 ust. 2 i 3 ustawy wymienionej w pkt 1, jest traktowane na równi z orzeczeniem o lekkim stopniu niepełnosprawności.
W załączeniu rozporządzenie wykonawcze, do poczytania
Mogę czymś jeszcze służyć
Witam
Mam bardzo wielką prośbę. Dziś odebrałam od Onkologa "Zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia dla potrzeb Powiatowego Zespołu ds Orzekania o niepełnosprawności" Muszę go złożyć jak najszybciej bo pani doktór wpisała mi datę wystawiania 17.11.2011.
Mam problem z zaznaczeniem pozycji , nie do końca wiem co oznaczają:
- Korzystania z systemu pomocy społecznej
- Korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji
- korzystania z innych ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów (jakich?)
- Uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego
Nie wiem co się kryje pod tymi hasłami
Bardzo Was proszę o wyjaśnienie. Jestem po mastektomii.
_________________ KlaWik
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić
Jak mi odpisałaś wiem, że z tych niezrozumiałych dla mnie pozycji powinnam tylko zaznaczyć jeden. Pozostałe mnie chyba nie dotyczą.
Bardzo możliwe, że dla osób, które przeszły przez gąszcz przepisów jest to proste. Dla mnie jeszcze niestety nie, gubię się . A może po prostu nie powinnam wypełniać tego wniosku w dniu, w którym miałam podaną chemię.
Jeszcze raz wielkie dzięki
[ Dodano: 2011-12-07, 20:38 ]
Postaram się uzyskać informacji. Tak jak mi poradziłaś
Miłego wieczoru
KlaWik
_________________ KlaWik
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić
orzekanie o niepełnosprawności - odwołanie, kasacja
KlaWik napisał/a:
... Mam problem zazaznaczeniem pozycji , nie do końca wiem co oznaczają:
- Korzystania z systemu pomocy społecznej
- Korzystania z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji
- korzystania z innych ulg i uprawnień na podstawie odrębnych przepisów (jakich?)
- Uzyskania zasiłku pielęgnacyjnego
Nie wiem co się kryje pod tymi hasłami. ...
poz.2 i 4 dotyczą osoby starającej się o orzeczenie znacznego stopnia niepełnosprawności, jeśli na zaświadczeniu od lekarza nic w tym guście nie zapisano, to nie oznaczasz.
poz. 3 to np. karta parkingowa, itp, warto zaznaczyć,
poz. 1 zaznacz, nawet jeśli nie skorzystasz
To oczywiście tylko moje zdanie , bo nie jestem niepełnosprawnym.
Warto starać się o więcej i odwoływać, sprawy o ustalenie stopnia niepełnosprawności mają tzw. kasacyjny charakter, tzn. finalnie od niekorzystnego wyroku sądu drugiej instancji przysługuje skarga kasacyjna ( do Sądu Najwyższego, vide: postanowienie SN z dnia 14 stycznia 2011 r. sygn. II UZ 36/10 ). "Niepełnosprawni" mają naprawdę duże możliwości odwoływania się od niekorzystnych orzeczeń.
Witam
chciałam zapytać w związku z chorobą mojej mamy czy istnieje szansa na otrzymanie dodatku pielęgnacyjnego z MOPS-u, jeśli jest emerytką (60 lat), od stycznia zaczyna chemię FOLFOX (rak esicy z przerzutami na wątrobę)? i jeśli tak to jaki druk mamy wypełnić i kto lekarz pierwszego kontaktu, chirurg onkolog, "chemik"? Dziękuję z góry za oświecenie.
pozdrawiam
_________________ [*] śpij spokojnie kochana moja (27.09.2015)
Witam
Nie pomoge w sprawie druku, ale panie z wolontariatu podpowiedzialy mi, ze dobrze jest skladac druk wypelniony przez "Chemika" Wszystko co prawda zalezy od "Komisji".
pozdrawiam
KLW
_________________ KlaWik
Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić
Witam
chciałam zapytać w związku z chorobą mojej mamy czy istnieje szansa na otrzymanie dodatku pielęgnacyjnego z MOPS-u, jeśli jest emerytką (60 lat), od stycznia zaczyna chemię FOLFOX (rak esicy z przerzutami na wątrobę)? i jeśli tak to jaki druk mamy wypełnić i kto lekarz pierwszego kontaktu, chirurg onkolog, "chemik"? Dziękuję z góry za oświecenie.
pozdrawiam
O ile pamiętam mama musi mieć orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub orzeczenie o niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, możliwa do uzyskania kwota to chyba obecnie dodatek pielęgnacyjny wypłacany przez ZUS wynosi 186,71 zł, a przez MOPS - zasiłek pielęgnacyjny 153 zł. Moim zdaniem o to Ci chodziło.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum