Witam, mama spedzila tydzien w szpitalu, zator płucny sie pojawil wiec brala zastrzyki na rozrzedzenie, miala zrobione tk klatki, brzucha, głowy-lekarz powiedzial ze wszedzie jest czysto bez zadnych zmian, wiec po wybraniu zastrzyków jutro ma miec podana chemie zapobiegawcza, pzdr
Rozpoznanie Kliniczne:
Rak gruczołowy płuca prawego pT1bN2. Stan po lobektomii(03.02.2017).
Zatorowość płucna(03.2017). W trakcie chth (od 06.04).
TK głowy z kontrastem-27
Badanie tk głowy nie uwidoczniło ognisk i obszarów nieprawidłowego wzmocnienia kontrastowego w obrebie mózgu i móżdzku. Podkorowo obustronnie w okolicach czołowo ciemieniowych, głównie po stronie prawej podejrzenie ognisk hiopodesnycjnych, najpewniej pochodzenia naczyniowego, do obserwacji. Układ komorowy jest położony pośrodkowo, nieucisniety, nieposzerzony. W okolicy wyniosłosci potylicznej obecne sa dwa ogniska osteolityczne o śr. do ok 7mm i 9 mm po stronie lewej, do bserwacji.
TK klatki piersiowej, jamy brzusznej z kontrastem-95
Wynik badania TK narządów klatki piersiowej i jamy brzusznej z kontrastem.
Stan po lobektomii dolnej, prawostronnej, OZT, cholecystektomii i appendektomii.
Badanie TK w-w okolic uwidoczniło ubytek zakontrastowania w tętnicy pośredniej o śr. do ok. 8,5mm, podejrzenie obecności materiału zatorowo-zakrzepowego, w miąższu obu płuc zmiany rozedmowo-śródmiaższowe, bez zmian ogniskowych, a w rzucie pola doplnego płuca prawego zmiany pasmowate włokniste i dyskretne niedodmowe po zabiegu, płyn w prawej jamie opłucnej o grubości do ok. 5,7cm, węzły chłonne śródpiersia, największe przy oskrzelu głownym prawym o śr w osi krótkiej do ok. 12mm i na poziomie oskrzela do płata górnego płuca prawego o śr. do ok 8,7mm. Watroba jest bez cech powiększenia, zmian ogniskowcyh, drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe sa nieposzerzone, PWW i PZW w odcinku nadtrzustkowym są o szerokości do ok. 7-9mm, trzustka nieco niejednorodna bez zmian ogniskowcych, nadnercza, śledziona, nerki bez zmian ogniskowcych. Powiększonych węzłow chłonnych jamy brzusznej i podejrzanych kostnych zmian strukturalnych kości objętch zakresem badania nie uwidoczniono.
USG narządów jamy brzusznej.
Wątroba bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żólciowy usunięty. Drogi żółciowe nieposzerzone. Nerki bez zastoju. Przestrzeń zaotrzewnowa w części dostepnej w badaniu wolna. Pęcherz moczowy pusty.
Angiografia tetnic płucnych- 88
W tętnicy pośredniej ubytek zakontrastowania o wym. 6x5mm(powoduje zwężenie do 50%) odpowiadający najpewniej skrzeplinie. Prawidłowe zakontrastowanie obwodowo położonych naczyń.PLucna jak poprzednio.
LECZENIE KLINICZNE
Zlecono l/1 kurs chth według schematu PN:
DDP-124 mg iv dz 1
NVB-41 mg iv dz 1
Osłonowo: Zorfan , Polprazol, Dexanen, Kalipoz, Clexane
W epikryzie jest napisane ze zakwalifikowana do leczenia systemowego - a co co dokladnie oznacza systemowego, tzn zapobiegawczego podawania chemii? Prosze napisac jak wygladaja te wyniki z przeswietlen jakie moze byc dalsze leczenie?[/b]
Rozpoznanie kliniczne masz wyjaśnione na pierwszej stronie w drugim poście.
Co do TK głowy, wynik jest nie do końca jasny. Nie ma na tą chwilę może nic bardzo niepokojącego ale jest "coś" co wymaga obserwacji i w jakim kierunku owe zmiany pójdą.
Mogą to być zmiany naczyniowe jak sugeruje Radiolog ale są te zmiany zbyt małe żeby dokładnie je sprecyzować.
Druga zmiana
Zmiany, które są w płucach są najprawdopodobniej wynikiem operacji, czyli płyn i skrzeplina.
Węzły chłonne są nieznacznie powiększone ale po operacji, którą mama przeszła ma prawo tak być, nic Radiolog nie sugeruje, że są one patologicznie powiększone.
Wyniki z krwi dobre, jedynie co to sprawdzać cukier bo jest podwyższony i mniej soli bo sód wyższy.
magda23 napisał/a:
a co co dokladnie oznacza systemowego
Cytat:
Przeciwnowotworowe leczenie systemowe (inaczej „układowe”) polega na stosowaniu leków podawanych w taki sposób, by działały na cały organizm. Obecnie można wskazać trzy główne sposoby przeciwnowotworowego leczenia systemowego:
chemioterapia
radioterapia
leczenie biologiczne
Ponieważ u mamy zostały zmiany wycięte (operacja), mama w tej chwili dostanie jeden kurs chemii i wszystko będzie zależne od tego jak wyjdą następne badania obrazowe, jeśli wszędzie będzie czysto to tylko obserwacja jeśli coś się pojawi nowego to kolejny kurs chemii lub zmiana chemii na inną.
Witaj,
co do Twoich obaw odnośnie zmian w głowie mogę Ci podpowiedzieć jakie zachowania obserwować. Oczywiście każdy pacjent jest inny i może inaczej sie zachowywać, natomiast powiem Ci jak to wyglądało u mojej teściowej.
Też była po wycięciu płuca, operacja była w październiku, od grudnia była chemia 1 tura. Dosyć szybko zaczeła dochodzić do siebie......i tu był objawy przerzutu do mózgu jednak wiemy o tym dopiero teraz. Sama zaczeła zauważać, że coś jej się dzieje z pamięcią...
potem, miała wrażenie jakby była pijana, ciągle mówiła, że ją rzuca, potem własnię były zachwiania równowagi.
Na samym końcu doszedł ból głowy, najczęsciej w nocy, nie był to bardzo silny ból ale stały. Natomiast potem ból już był nie dowytrzymania i jak trafiła do szpitala to w Tk już był widoczny guz.
Witam dawno nic nie pisałam, ale tak jakoś brakowało mi czasu. mama jest już po chemii i po radioterapii, radioterapie skończyła tydzień temu. I mam właśnie pytanie odnośnie radioterapii, mama czuje się bardzo słabo, nie ma apetytu, często ma bóle głowy, zawroty, czy to normalna reakcja organizmu po naswietlaniu 5tyg?niepokoją mnie te bóle głowy, poproszę o odp,pzdr
Witam po dłuższej przerwie, pisze żeby z wami podzielić się dobrymi informacjami( bo takie tutaj sa bardzo potzrebne).Mama po zabegu wycięcia plata pluc, zakonczyla chemioterapie, radioterapie, teraz były badania kontrolne i na dzień dzisiejszy wszystko jest w porządku z czego baardzo się ciesze i zycze wszystkim oby takich informacji było jak najwięcej pzdr
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum