"komórkowość szpiku 75-80% minimalnie powyżej zakresu normy wiekowej"
To co jest napisane, że komórkowość szpiku jest minimalnie powyżej zakresu normy dla wieku.
Wyniki badań interpretuje w odniesieniu do pacjenta, tzn. wieku, jego stanu klinicznego, dolegliwości, a także wyników pozostałych badań (morfologia krwi). Nie ma informacji z jakich powodów lekarz zalecił badanie szpiku kostnego.
Jedno zdania (zapewne wyrwanego z całego wyniku) trudno interpretować.
Pozdrawiam
_________________ Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
Dziękuje za odpowiedz. Rzeczywiście jest to zdanie zdanie wyrwane z kontekstu. Sprawa dotyczy mojej córki, która miała kiedyś problem z węzłami chłonnymi - powiększone, bardzo liczne szyjne, podżuchwowe i linii MOS. Do tego stany podgorączkowe, osłabienie, bóle kostne, w morfologii lekko przekroczone limfocyty, leukocyty, eozynofile. Węzły pobolewały, były odczynowe, chodź kilka miało zatarta zatokę i pogrubiona kore. W tamtym czasie miała niedoczynność tarczycy i rzut Hashimoto - przeciwciała rzędu 1200 przy normie 60, ale Endokrynolog mówił ze nie ma to związku z węzłami. Hematolog był innego zdania, ale zadecydował przeprowadzić biopsje i trepanobiopsje szpiku, również ze względu na to, że kilka lat wcześniej wykrył u mnie Nadpłytkowość samoistną. Chodź nie jest ona dziedziczna, to jakaś predyspozycja do chorób mieloproliferacyjnych może występować. W czasie wykonywania biopsji córka miała 26 lat.
Badanie nie wykazało jednoznacznych wykładników histologicznych mieloproliferacyjnego nowotworu " Biopsja reprezentatywna obejmuje 1,5 mm szpiku". Komórkowość szpiku ok 75-80 % (minimalnie powyżej górnego zakresu normy wiekowej). Topografia i tory dojrzewania głównych linii hemopoezy bez większych, znaczących zaburzeń dostrzegalnych w biopsji M:E 2:1. Nieco zwiększony odsetek form kwasochłonnych szeregu granulocyta. Megakariocyty proporcjonalne do komórkowosci szpiku, o morfologii i rozmieszczeniu w granicach normy. Zrąb nie włóknieje (0). Beleczki kostne w granicach normy".
Hematolog stwierdził, że objawy były związane z tarczyca i zalecił okresowo 2 razy w roku robić morfologie. Po roku czasu wszystko się unormowało, przeciwciała spadły do 200.
Początkiem 2015 córka przeszla mononukleozę, węzły żywo zareagowały, ale wszystkie były odczynowe i po jakimś czasie wróciły do swojego rozmiaru.
Początkiem 2016 córka robiła morfologie i przekroczone powyżej normy miała erytrocyty, hematokryt i hemoglobina w górnych granicach, występowała też mikrocytoza. Jakieś 4 miesiące temu zakładając jej kolczyka, za uchem zauważyłam guzek- owalny, twardy, niebolesny. Poprosiłam żeby zrobiła badania, i po 2 miesiącach w końcu zrobiła. Erytrocyty jeszcze bardziej przekroczone, hematokryt i hemoglobina górna granica normy, OB 40. Przy guzku za uchem pojawiły jej sie dwa kolejne - dosłownie jeden przy drugim. Na szczęście miała umówiona wizytę u laryngologa, który stwierdził, że te guzki za uchem to węzły, wyczuł je tez na szyi i wzdłuż MOS. Dał skierowanie na usg - badanie na nfz dopiero w lutym. Zrobiła przeciwciała żeby zobaczyć czy to nie kolejny rzut Hashimoto - ok 200 wiec jej "norma". Usilnie namawiam ją żeby nie czekała 2 miesięcy na usg - tylko poszła prywatnie, i zrobiła porządny pakiet badań z krwi. Jednak córka twierdzi, że jej sie nie chce. Rozumiem - jest dorosła i nie mogę jej zmusić, ale jestem Matka i martwię się o nią. Poza tym widzę, ze jest osłabiona.
Chciałabym zapytać o trzy rzeczy i będę niezmiernie wdzięczna za odpowiedz :
1. czy jest jakieś jedno badanie z krwi, które można wykonać żeby wykluczyć ewentualne problemy natury "onkologicznej"?.
2. czy " Komórkowość szpiku minimalnie powyżej górnego zakresu normy wiekowej- może stanowić jakaś prognozę, że jest predyspozycja do wystąpienia w przyszłości choroby szpiku?
3. czy prawdą jest, że po mononukleozie zwiększa się ryzyko zachorowania na chłoniaka?
"komórkowość szpiku 75-80% minimalnie powyżej zakresu normy wiekowej"?
Z którego roku jest ten wynik?
Aliska napisał/a:
1. czy jest jakieś jedno badanie z krwi, które można wykonać żeby wykluczyć ewentualne problemy natury "onkologicznej"?.
Nie znam takiego. Jeśli chodzi o chłoniaki, to ewentualnie oznaczenie LDH. Jeśli jest podwyższone, to może sugerować chłoniaka.
Aliska napisał/a:
2. czy " Komórkowość szpiku minimalnie powyżej górnego zakresu normy wiekowej- może stanowić jakaś prognozę, że jest predyspozycja do wystąpienia w przyszłości choroby szpiku?
Nie znam takich badań.
Aliska napisał/a:
3. czy prawdą jest, że po mononukleozie zwiększa się ryzyko zachorowania na chłoniaka?
Są badania, które wskazują na taką zależność w przypadku niektórych podtypów chłoniaka.
Mononukleoza spowodowana jest pierwotną infekcją wirusem Epsteina-Barr (EBV). Po przebyciu zakażenia pierwotnego wirus EBV zostaje w ustroju w postaci latentnej ("uśpionej"). Reaktywacja EBV (czyli wtórne zakażenie) następuje u osób z niedoborami odporności (np. osoby po przeszczepach, chorzy na AIDS).
Wirus (EBV) jest szeroko rozpowszechniony wśród ludzi. Szacuje się, że około 90-95% populacji jest jej nosicielem. Tylko około 10% niemowląt i małych dzieci przechorowuje pełnoobjawową mononukleozę zakaźną (większość przechorowała bezobjawowo mononukleozę, i nosi EBV w postaci latentnej). Chcę przez to powiedzieć, że na tak zadane pytanie jak powyżej to właściwie większość z nas ma takie samo ryzyko zachorowania na chłoniaka.
Jeśli ktoś jest zainteresowany szczegółami, to w tej pracy https://journals.viamedica.pl/hematologia/article/viewFile/15734/12453 od strony 2 jest napisane o badaniach nad wirusa limfotropowymi (w tym EBV) - wiem język trudny.
Pozdrawiam
_________________ Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
Dziękuje serdecznie za zainteresowanie i odpowiedzi.
Córka zrobiła wczoraj badanie LDH i wynosi ono 450 przy normie 480, oznacza to ze możemy spać spokojnie i poczekać do lutego na to usg węzłów? Te za uchem ( trzy w jednej linii) powiększyły się troszeczkę w ciągu 2 tygodni, cała reszta na szyi tez wyczuwalna. Nie bolą, ale swędzą
[ Dodano: 2016-12-23, 11:21 ]
JustynaS1975 napisał/a:
"komórkowość szpiku 75-80% minimalnie powyżej zakresu normy wiekowej"?
Z którego roku jest ten wynik?
Wynik był z 2011, Córka miała wtedy 26 lat
Co do mononukleozy to doczytałam z katy szpitalnej, że była to reaktywacja wirusa. Czy jest możliwa kolejna, może stad te węzły?
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum