1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 21
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: może ktoś pomóc przy interpretacji?
yoka3

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16711

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-08-01, 09:06   Temat: może ktoś pomóc przy interpretacji?
Rozumiem [zalamka] Jutro jadę jeszcze na konsultację z wynikami Taty do chirurga-onkologa i innego onkologa. Tacie zlecono chemię CLF1, ale już wiem że to leczenie paliatywne, chciałabym jeszcze żeby pożył (bo cóż to za życie przy tej chorobie), bo ma dopiero 62 lata.
  Temat: może ktoś pomóc przy interpretacji?
yoka3

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16711

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-07-31, 11:36   Temat: może ktoś pomóc przy interpretacji?
czy to tak źle wygląda, że nikt się nie odzywa?
absenteeism jak będziesz miała czas to zerknij, proszę, Twoje posty są dla mnie bardzo pomocne.
  Temat: może ktoś pomóc przy interpretacji?
yoka3

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16711

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-07-30, 08:33   Temat: Jak to wygląda? Poradźcie coś.
Podaję opis TK. I jeszcze raz przepraszam za robienie zamieszania, to wszystko z nerwów i dlatego tak chaotycznie działałam w zeszłym tygodniu.
Onkolog zlecił chemię, nie wiem jeszcze jaką i ile. Ale ja i tak staram się umówić konsultację z chirurgiem-onkologiem.

CT w porównaniu do badania poprzedniego ze stycznia.
Płuca bez zmian ogniskowych. Bliznowate zmiany pozapalne u podstawy prawego płuca - jak poprzednio. Jamy opłucnowe bez płynu. Węzły chłonne śródpiersia i wnęk płucnych niepowiększone.
Pojawiły się ogniska meta w lewym płacie wątroby - zmiany hypodensyjne, nieostro odgraniczone: segm. 2 na pograniczu z 4 wielkości 40 mm, obok w seg. 4 ognisko 4 mm, segm. 3/4 ognisko 36 mm, segm. 2, brzeżnie po stronie lewej ognisko 26 mm.
W prawym płacie nie widać ewidentnie wyodrębniających się zmian ogniskowych. W segmencie 1 ognisko hypodensyjne 8mm - bez dynamiki w porównaniu do badania poprzedniego. Zmiana nie ulega wzmocnieniu kontrastowemu, morfologicznie odpowiada torbieli.
Pęcherzyk żółciowy bez uwapnionych złogów, o niepogrubionej ścianie. Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone.
Stan po zabiegu resekcji guza esicy z zespoleniem koniec do końca. Pasmowate zmiany pooperacyjne w tkance tłuszczowej, w lewym dole biodrowym jak poprzednio.
Trzustka prawidłowej wielkości, o wyraźnych zarysach, jednorodna. Śledziona prawidłowej wielkości, homogenna. Nerki prawidłowej wielkości. Pojedyncze torbiele korowe oraz centralne wielkości do 14 mm. Układy kielichowo-miedniczkowe nieposzerzone. Nadnercza bez zmian. Narządy miednicy małej bez zmian.
Węzły chłonnne trzewne i zaotrzewne niepowiększone. Bez wolnego płynu w jamie brzusznej.
Bez podejrzanych ognisk w kościach. Naczyniak trzonu Th7.
  Temat: może ktoś pomóc przy interpretacji?
yoka3

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16711

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-07-26, 11:05   Temat: Pilne, podpowiedzcie coś! Proszę!
Czy zmiana w obrazie TK w wątrobie "ognisko hypodensyjne meta" to przerzut?
Jak się to leczy? Operacyjne? Chemia? a może ta termoblacja? Miał już to ktoś tą metodą robione? Jakie efekty? Proszę o Wasze wypowiedzi, pilne!
  Temat: może ktoś pomóc przy interpretacji?
yoka3

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16711

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-06-26, 09:41   Temat: może ktoś pomóc przy interpretacji?
ok, bardzo Ci dziękuje
  Temat: może ktoś pomóc przy interpretacji?
yoka3

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16711

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-06-26, 09:23   Temat: może ktoś pomóc przy interpretacji?
Lekarz zlecił TK za trzy tygodnie , ale my chcielibyśmy jeszcze teraz zrobić rezonans, czy on jednak nie zaszkodzi tacie? To promieniowanie przecież jest szkodliwe, no i tata ma ten port dożylny wszczepiony, czy on nie jest przeszkodą? Bardzo proszę o szybką odpowiedź bo nie wiem czy umawiać ten rezonans
  Temat: może ktoś pomóc przy interpretacji?
yoka3

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16711

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-06-22, 12:37   Temat: może ktoś pomóc przy interpretacji?
Dzięki za informacje, może jeszcze ktoś z lekarzy mi coś podpowie, co tym myśleć, trochę mnie dziwi że marker CA19-9 się zmniejszył jeśli są przerzuty w wątrobie to nie powinien wzrosnąć? Czy takie meta w wątrobie usuwa się operacyjnie, czy tu tylko chemia może pomóc? Wie ktoś, to proszę o info, może ktoś ma takie doświadczenia to też proszę napiszcie jak to wygląda.
  Temat: może ktoś pomóc przy interpretacji?
yoka3

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16711

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-06-22, 11:12   Temat: może ktoś pomóc przy interpretacji?
Witam, proszę o pomoc przy interpretacji USG, czy zmiany ogniskowe o morfologii meta to na 100% zawsze przerzuty? Wątroba z cechami stłuszczenia, poprzednie badanie TK pokazało:

w segmencie 1 ognisko hypodensyjne 8mm - najpewniej torbiel, bez oznak dynamiki.

Teraz w obrazie usg:
zmiany ogniskowe o morfologii meta w seg. 2 - śr. 31mm i se 3 - śr. 36 mmm. Zwiększył się też marker CEA wynosi teraz - 3,81 ng/ml ( norma poniżej 4), ale zmniejszył się CA19-9 z 11,82 na 3,42 U/ml (norma poniżej 19)

Czy usg jest dokładniejsze niż TK? Czy może PET byłby najdokładniejszy? Czy robi sie jaką biopsję tej wątroby po stwierdzeniu meta? Czekamy na wizytę u onko, ale przed nami weekend i ten niepokój co to będzie dalej... Pomóżcie proszę
  Temat: może ktoś pomóc przy interpretacji?
yoka3

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16711

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2012-03-01, 17:17   Temat: naczyniak trzonu
Witam
Czy naczyniak trzonu Th 7 to coś niepokojącego. Osoba 2 lata po operacji gruczolakoraka esicy, usunięto guz i 12 cykli chemioterapii. Badanie TK jest ok., żadnych meta nie ma, tylko na końcu w opisie takie oto info.:
"Bez zmian ogniskowych w kościach. Naczyniak trzonu Th7."
Tej info. wcześniej nigdy w opisie TK nie było, a wizyta u onkologa dopiero na początku kwietnia. Chory ma 63 lata, więc może taka zmiana w kręgosłupie to normalne?

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-03-01, 18:32 ]
Po raz kolejny i ostatni scalam post do Twojego wątku na Forum. Pamiętaj, że masz już swój wątek i pisz w nim.
Następnym razem skończy się to ostrzeżeniem.


  Temat: może ktoś pomóc przy interpretacji?
yoka3

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16711

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2011-04-28, 10:08   Temat: proszę o pomoc w interpretacji
Tata jest po po operacji usunięcia guza jelita grubego w lipcu 2010r i zakończył obecnie chemioterapię (12 cykli). TK na koniec chemii jest dobre, ale zwiększył się nieznacznie marker CEA, który wynosi 1,91 a jeszcze we wrześniu 2010r. na początku chemioterapii wynosił 0,56 ng/ml. Norma poniżej 4 ng/ml, czy to oznacza że jednak jest dobrze? Natomiast marker CA19-9 wynosi 11,82 (wcześniej nigdy nie był robiony), ale też w normie, co więc oznacza to, że jednak marker CEA jest większy? Tata czuje się dobrze, i tak jak pisałam wynik TK jest dobry, żadnych zmian nowotworowych nie widać

[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2011-04-28, 10:12 ]
Nowy temat scalony z wątkiem pierwotnym. Pisz proszę w swoim temacie.

  Temat: może ktoś pomóc przy interpretacji?
yoka3

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16711

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2010-10-05, 10:39   Temat: proszę o pomoc przy interpretacji TK?
Bardzo proszę niech ktoś mi powie, czy mamy się martwić?
Oto część wyniku TK:
Wątroba prawidłowej wielkości, z cechami umiarkowanego stłuszczenia. W segmencie 1 ognisko hypodensyjne 8mm -najpewniej torbiel. Nadnercza bez zmian. Nerki prawidłowej wielkości. Pojedyncze torbiele korowe oraz centralne wielkości do 14mm. Podwyższona gęstość oraz drobne zmiany pasmowate w tkance tłuszczowej okolicy lewego dołu biodrowego, w sąsiedztwie naczyń biodrowych po lewej oraz przy przedniej ścianie jamy brzusznej w podbrzuszu, najpewniej bliznowate pooperacyjne. Poza tym narządy miednicy w normie. Nie uwidoczniono powiększonych węzłów chłonnych trzewnych i za otrzewnych. Naciek gęsto płynowy w bliźnie pooperacyjnej w linii pośrodkowej, w podbrzuszu, przylegający do przedniej powierzchni mięśni prostych brzucha - najpewniej naciek zapalny w ranie. Pojedyncze węzły biodrowe zewnętrzne wielkości do 15 mm. Węzeł pachwinowy powierzchowny po lewej 12mm.
Reszta w porządku. Martwią mnie te torbiele na wątrobie i nerkach, czy to przerzuty?. TK było robione jeszcze przed chemią, a po operacji usunięcia guza.
  Temat: może ktoś pomóc przy interpretacji?
yoka3

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16711

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2010-09-22, 11:08   Temat: podwyższony poziom cukru?
Czy podwyższony poziom cukru po pierwszym kursie chemii to coś normalnego? Tak jest u mojego taty, ponad 120 , czy to może jednak początek cukrzycy jeszcze doszedł? Jeśli ktoś coś wie, proszę o infor, czy to znaczy że nie wolno mu nic zupełnie słodkiego, nawet owoców, miodu?

[ Dodano: 2010-09-23, 10:23 ]
Czy po operacji usunięcia guza odbytnicy (a konkretnie nowotwór złośliwy esicy) i po pierwszym kursie chemii - bóle brzucha tzn. takie wzdęcia i przeżynania (czasem silne) to coś co powinno nas zaniepokoić czy nie? Jak pomóc choremu w takich momentach, co można podawać. Do tej pory podawaliśmy tylko Scopolan i Espumisan a także rumianek. I trochę pomaga, ale takie sensacje są codziennie od powrotu ze szpitala.
  Temat: może ktoś pomóc przy interpretacji?
yoka3

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16711

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2010-09-16, 11:03   Temat: do JLee
JLee bardzo Ci dziękuję za pomoc, mieszkam daleko od Warszawy bo aż 400 km i w tej chwili u taty jest moja mama, a on jutro kończy pierwszą chemię i wraca do domu, będę chciała ja za dwa tygodnie być tam razem z nim na tej drugiej chemii to popytam w klinice. U nas będzie ciężko ze znalezieniem kogoś takiego, to Podkarpacie a w szpitalu w Tarnobrzegu nawet nie wiedzą co to jest port naczyniowy, a chciałabym żeby ten psychoonkolog był doświadczony i kompetentny. Tata jest skromnym, skrytym człowiekiem i nie będzie łatwo mu się otworzyć w takiej rozmowie. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
  Temat: może ktoś pomóc przy interpretacji?
yoka3

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16711

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2010-09-15, 11:31   Temat: jak pomóc psychicznie?
Bardzo bardzo dziękuję, a jak to jest, czy jeśli teraz mój tata ma podawaną przez trzy dni chemię w klinice na Szaserów w W-wa to można poprosić jakiego psychoonkologa do niego na rozmowę, on jest bardzo tym wszystkim wystraszony i tak jakby sobie nie zdawał sprawy, że ma tak trudną chorobę, o nic nie pyta, i tak jak zawsze do tej pory wyczytywał nawet każdą ulotkę od lekarstwa od A do Z, tak teraz nic. Nie pyta o wyniki, nie używa słowa rak, nowotwór tylko guz, którego już mu przecież wycięli. Jak my możemy mu pomóc? Proszę napiszcie jeśli jesteście specjalistami lub podzielcie się doświadczeniem.
  Temat: może ktoś pomóc przy interpretacji?
yoka3

Odpowiedzi: 34
Wyświetleń: 16711

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2010-09-14, 16:58   Temat: chemia paliatywna???
Poszperałam dziś sporo w internecie i wystraszyłam się, bo prawie wszędzie przy nowotworach jelita grubego piszą, że jeśli były jakieś przerzuty chociażby do węzłów chłonnych to podawnie chemii to już tylko taka opieka paliatywna... Czy to prawda??? Czy jeśli mojemu tacie dziś zaczęli podawać pierwszą chemię FOLFOX to oznacza że na wyleczenie nie ma szans, podaje sią ją tylko aby wydłużyć życie i ewentualnie zaoszczędzić bólów nowotworowych??? Błagam odpiszcie, bo już wariuję ze strachu? :cry:

[ Komentarz dodany przez: absenteeism: 2010-09-14, 17:17 ]
yoka3, scaliłam kolejne dwa założone przez Ciebie tematy z tematem pierwotnym. Pisz proszę w tym właśnie wątku - łatwiej odpowiadać nam na pytania kiedy wiemy jakiego konkretnie pacjenta dotyczą, w jakim jest on stanie i co mu dokładnie dolega oraz jak jest leczony. A tej możliwości pozbawiasz nas zakładając kilka różnych tematów w różnych miejscach.
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group