1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca lewego i rak jasnokomórkowy nerki |
wiciu
Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 7657
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2012-06-20, 17:48 Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca lewego i rak jasnokomórkowy nerki |
Dziękuje za odpowiedzi.
Nurtuje mnie jeszcze kilka pytań.
Jak wyglądają rokowania w przypadku raka wielkokomórkowego, typ jasnokomórkowy w stopniu zaawansowania IIIA?
Czy rodzaj raka znaleziony w płucu może mieć coś wspólnego z rakiem jasnokomórkowym stwierdzonym w nerce, czy może to być przerzut? Czy są to dwa niezależne nowotwory złośliwe?
Pozdrawiam |
Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca lewego i rak jasnokomórkowy nerki |
wiciu
Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 7657
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2012-06-19, 18:52 Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca lewego i rak jasnokomórkowy nerki |
Dziękuje raz jeszcze za wszystkie odpowiedzi!
Mój ojciec jest już po operacji, która odbyła się 22.05.12. Podczas operacji usunięto płat dolny płuca lewego wraz z dostępnymi węzłami chłonnymi śrudpiersia.
Dopiero w dniu dzisiejszym tj. 19.06.12 był dostępny do odbioru wynik histopatologiczny.
Wynik badania:
Makroskopowo:
A1-2 guz wraz z opłucną wnękową - (2);
B1-3 - guz wraz z opłucną żebrową - (3);
C - linia cięcia oskrzela preparatu głównego - (1);
D - miąższ płuca poza guzem - (1);
E - (1); F - (1); G - (1); H - (1); I - (1); J (1); K - (1)
A-D - Płat dolny płuca lewego o wymiarach 19,5 x 13 x 5 cm pokryty beżową, gładką opłucną pozaciąganą oraz częściowo rozfragmentowaną na pograniczu segmentu 1 i 2, na powierzchni żebrowej oraz wnękowej odjęty na poziomie oskrzela płatowego. Na przekroju w rzucie segmentu 1 stwierdza się kremowy, rozpadający się guz o wymiarach 3,5 x 3,9 x 3,8cm o ostrych granicach, przylegający do opłucnej powierzchni wnękowej i opłucnej powierzchni żebrowej.
Guz jest oddalony od linii cięcia oskrzela płatowego o około 3,5cm.
W obrębie wnęki płata węzłów chłonnych nie znaleziono. Na pozostałym obszarze miąższ płuca różowo-brunatny o zwykłym wyglądzie makroskopowym.
E - materiał oznaczony"mankiet oskrzela"- dwa fragmenty ściany oskrzela długości 1,2 i 1,4 cm.
F - "węzły nr 5" - szarawy węzeł chłonny wielkości 1,4 cm.
G - "węzły nr 6" - kilka szarawych fragmentów tkankowych wielkości 0,4 i 1,3 cm.
H - "węzły nr 7" - szarawy węzeł chłonny długości 1,2 cm.
I - "węzły nr 9" - dwa szarawe fragmenty tkankowe długości 0,8 i 2,2 cm.
J - "węzły nr 10"- szarawy węzeł chłonny długości 1,2 cm.
K - "węzły nr 11"- kilka szarawych fragmentów tkankowych wielkości do 1 cm.
Mikroskopowo:
Large cell carcinoma, clear cell type ( PAS(+), mucicarmine (-), p63(+), TTF-1(-) ).
Nowotwór nacieka opłucną płucną od strony wnęki (PL=2).
Linia odcięcia oskrzela w osobno nadesłanym mankiecie (E) jest wolna od nowotworu. W linio cięcia oskrzela z preparatu głównego obecna jest metaplazja płaskonabłonkowa nabłonka wyściełającego z dysplazją średniego stopnia (C).
W miąższu płuca poza guzem cechy bronchopneumoni i odoskrzelowego zapalenia płuc.
Metastases carcinomatis ad lymphonodulorum (F-0/1, G-0/1, H-1/1, I-1/4, J-1/1, K-0/5).
pT2aN2Mx
Czy mogę prosić o rozszyfrowanie tej linijki z wyniku "Large cell carcinoma, clear cell type (PAS(+), mucicarmine (-), p63(+), TTF-1(-))".
Czy jest to stopień zaawansowania choroby IIIA? Takie wnioski wyciągnąłem po zapoznaniu się z informacjami odnośnie klasyfikacji TNM, ale czy są słuszne?
Proszę o informację, gdzie najlepiej w Gdańsku podjąć leczenie (w jakiej placówce) i u jakiego specjalisty? Myślimy z ojcem o wizycie u prof. Jacka Jassema.
Pozdrawiam |
Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca lewego i rak jasnokomórkowy nerki |
wiciu
Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 7657
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2012-05-17, 22:28 Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca lewego i rak jasnokomórkowy nerki |
Dziękuje za odpowiedzi!
absenteeism napisał/a: | Rozumiem, że opisana w I TK zmiana w płucu prawym ("W płucu prawym, przyściennie przy szczelinie międzypłatowej skośnej, zmiana o podobnym charakterze.") została w jakiś sposób zweryfikowana pod kątem jej ewentualnego nowotworowego charakteru - wykluczono to? |
Płytka z tym TK i opisem była na konsultacji wielospecjalistycznej "kominek" na oddziale torakochirurgi AMG na początku kwietnia. Konsultowali ją torakochirurdzy, pulmonolog, onkolog, radiolog i patomorfolog. W opisie z konsultacji nie było informacji o tej zmianie. Zalecono dalsze leczenie ropnia i jego obserwację, ponieważ nie wykluczono zmiany nowotworowej. Była również informacja, że ropień nie jest przeciwwskazaniem do nefrektomii.
Biopsji i innych badan nie wykonano do tej konkretnej zmiany.
absenteeism napisał/a: | Tak samo z węzłami chłonnymi śródpiersia - wykluczono ich ewentualne zajęcie nowotworowe np. badaniem PET-CT? |
Badanie PET-CT nie zostało wykonane. Nie mam też żadnej diagnozy wykluczającej zajęcie nowotworowe.
W poniedziałek podczas wizyty w poradni torakochirurgicznej Pan dr zabrał płytę z TK 1, ostatni wypis ze szpitala oraz rozpoznanie histopatologiczne guza nerki. Przypuszczam, że te materiały będą znów omawiane na konsultacji wielospecjalistycznej. Jutro będę dzwonił do kliniki, aby dowiedzieć się o termin przyjęcia ojca do szpitala na operację, zapytam od razu o los tych dokumentów.
Czy mam nalegać na wykonanie badania PET-CT lub inną diagnostykę węzłów chłonnych i "zmiany" ?
Szkoda, że dokładna diagnoza wykazała raka płąskonabłonkowego tak późno bo w ostatni piątek (11.05.12). Pierwsze kroki skierowałem do Poradni Torakochirurgicznej, aby jak najszybciej usunąć ognisko raka i byłem tam razem z ojcem już (14.05.12).
Czy warto się śpieszyć z usunięciem tej zmiany? |
Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca lewego i rak jasnokomórkowy nerki |
wiciu
Odpowiedzi: 8
Wyświetleń: 7657
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2012-05-17, 17:28 Temat: Rak płaskonabłonkowy płuca lewego i rak jasnokomórkowy nerki |
Witam wszystkich użytkowników forum!
Na początku marca 2012 roku mój ojciec (lat 60) trafił na oddział szpitala w Gdańsku, gdzie zdiagnozowano u niego zatorowość płucną, zakrzepicę żył głębokich kończyny dolnej prawej.
W wykonanym 12.03.12 angio TK klatki piersiowej
Poza cechami zatorowości (w zakresie lewej tętnicy płucnej i tętnic płatowych po stronie prawej) stwierdzono obecność ognisk ropnych w płucach położonych w dorzeczu zajętych gałęzi tętnic płucnych-mogących być zmianami pozatorowymi.
W dalszych badaniach przeprowadzono diagnostykę choroby zakrzepowo - zatorowej:
USG jamy brzusznej 19.03.12
Wątroba nie powiększona, o powiększonej echogeniczności jak w stłuszczeniu, przypęcherzykowo drobny obszar hipoechogeniczny - zapewne fragment niestłuszczałego miąższu , poza tym bez zmian ogniskowych.
Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez cech złogów. Obie nerki prawidłowej wielkości i położenia, prawidłowo zróżnicowane, bez zastoju, torbieli i kamicy.
W dolnym biegunie nerki lewej, zmiana ogniskowa niejednorodnej echogeniczności, uwypuklająca zarys nerki, średnicy 55 mm - podejrzenie TU - do dalszej diagnostyki metodą TK. Gruczoł krokowy powiększony z przerostem płata środkowego wpuklający się do pęcherza moczowego, o orjętacyjnej pojemności 40 ml.
TK kl piersiowej i j. brzusznej przed i po CM 26.03.12
Jamy opłucnowe bez obecności płynu.
W płucu lewym - w segm. 6 grubościenna zmiana ogniskowa z poziomem płynu, nie wzmacniająca się istotnie po CM, średnicy około 35 mm - charakter przemawia za ropniem, ale nie można wykluczyć procesu rozrostowego z rozpadem. Pogrubienie szczeliny międzypłatowej skośnej lewej z przyściennym obszarem konsolidacji miąższu, bez obecności gazu.
W płucu prawym, przyściennie przy szczelinie międzypłatowej skośnej, zmiana o podobnym charakterze. W segm. 6 płuca prawego guzek podopłucnowy wlk. 5 mm.
śrudpiersiu kilka drobnych węzłów chłonnych.
Cechy niewielkiej zatorowości płucnej - znaczna poprawa w stosunku do badania poprzedniego- drobny materiał zatorowy widoczny jedynie w lewej tętnicy płucnej przyściennie. Pień płuca szerokości 28mm(w normie). Aorta piersiowa nieposzerzona, z blaszkami miażdżycowymi, aorta zstępująca z okrężnymi, miękkimi blaszkami, sięgającymi do poziomu odejścia naczyń trzewnych.
Serce prawidłowej wielkości. Wątroba niepowiększona, o prawidłowych wartościach gęstości miąższu, bez zmian ogniskowych. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez cieniujących złogów. Przewody żółciowe wewnątrzwątrobowe i PŻW nieposzerzone. Trzustka niepowiększona, zrazikowa, bez wyraźnych zmian. Śledziona jednorodna, niepowiększona.
Obie nerki prawidłowo położone, dobrze zróżnicowane, warstwa czynnego miaższu prawidłowej szerokości, dobrze wzmacniająca się.
W dolnym biegunie nerki lewej zmiana ogniskowa, istotnie wzmacniająca się po CM, z obszarami rozległej martwicy, średnica 56mm - ca clarocellulare susp. Zmiana zajmuje całą grubość miąższu, nie wnika do UKM. Obie nerki jednoczasowo podejmują wydzielanie. UKM-y i moczowody nieposzerzone. Pęcherz moczowy gładki, bez zmian. Gruczoł krokowy powiększony, o wym.60x42mm, wpukla się do pęcherza moczowego.
Aorta brzuszna nieposzerzona, sklerotyczna. Zwapnienia w odgałęzieniach aorty, w tt. biodrowych i udowych. W przestrzeni zaotrzewnowej, okołoaortalnie powiększonych węzłów nie widać. Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie. Zmian o charakterze meta w kośćcu nie widać.
Zmiana 35 mm w płucu lewym była leczona jako ropień antybiotykami od początku marca 2012 do 7 maja 2012.
Nefrektomia lewostronna została wykonana w dniu 25.04.12.
Rozpoznanie histopatologiczne:
A: Carcinoma clarocellulare renis, Fuhrman grade 3. Nowotwór nie przekracza torebki włóknistej nerki, ani nie wrasta do naczyń nerkowych.
B-E: Błona śluzowa układu kielichowomiedniczkowego o zwykłej budowie histologicznej. W wycinkach miąższu nerki poza guzem obecne zmiany o charakterze arteriosclerosis. Linia odcięcia naczyń nerkowych i moczowodu wolne od utkania nowotworowego. pT2aNxMx
30.04.12 ojciec został wypisany do domu z oddziału urologii, gdzie miał operację.
04.05.12 zawiozłem ojca na oddział ratunkowy AMG celem diagnostyki, przez 2 dni występowała podwyższona temp 38 st., chciałem się upewnić, czy nie jest to powikłanie po operacji lub coś związanego z ropniem.
Wykonano TK bez kontrastu (ze względu na krótki okres po operacji nerki), opis poniżej:
W seg. 6 płuca lewego przy tylnej ścianie kl. piersiowej widoczny jest hipodensyjny owalny obszar wielkości ok 42 x 32mm, o niskich gęstościach tkankowych (ok 1-1,5 Jhu) - zbiornik płynowy?, masa patologiczna z rozpadem?- w jego obrębie nie stwierdzono obecności pęcherzyków gazów. W otoczeniu zmiany nieco większa powietrzność tk. płucnej.
W seg 6 płuca prawego ok 6mm guzek poodopłucnowy - niecharakterystyczny.
Drzewo oskrzelowe drożne.
W śrudpiersiu dość liczne węzły chłonne wielkości do 9 mm, nadnercza bez zmian.
Konsultacja torakochirurgiczna - Proponuję utrzymać anybiotykoterapię. chory nie wymaga teraz pilnej interwencji torakochirurgicznej. Proponuję diagnostykę w Oddz Ch Płuc - BAC guza pod TK, BSF, spirometrię i ponowną konsultację w Poradni Chirurgi Klatki Piersiowej celem kwalifikacji do ewentualnego leczenia operacyjnego.
W dniu 7 maja ojciec trafił do szpitala w Gdyni na oddział chorób płuc, gdzie zajęto się dokładną zaleconą diagnostyką .
Wynik badań:
Bronchofiberoskopia 08.05.12
kratań o obrzękniętych fałdach przedsionkowych. Tchawica, ostroga główna bez zmian. Drzewo oskrzelowe prawidłowo drożne, ruchome oddechowo.
Badanie patomorfologiczne BCI płuca lewego- z dnia 10.05.12 - przykręgosłupowo w płucu lewym guz, uzyskano 7 ml gęstej treści. MIKROSKOPOWO - carcinoma planoepitheliale.
Treść z karty wypisowej 11.05.12 - rozpoznanie:
Rak płaskonabłonkowy płuca lewego. Stan po nefrektomi lewostronnej z powodu guza (25.04.12). Żylna choroba zakrzepowo-zatorowa w wywiadzie. Antykoagulopatia Sintromem. Nadciśnienie tętnicze.
W dniu 14.05.12 wizyta w przyklinicznej poradni torakochirurgicznej w AMG u Pana dr. W. Żurka. Ojciec został zakwalifikowany do operacji usunięcia dolnego płata płuca lewego. W dniu jutrzejszym poznam dokładny termin przyjęcia na oddział.
W związku ze zdiagnozowaniem raka płaskonabłonkowego i koniecznością wykonania zabiegu torakochirurgicznego mam kilka pytań:
Jak wyglądają rokowanie w przypadku raka płaskonabłonkowego przy zmianie wielkości 42x32mm?
Jak wygląda przebieg samej operacji?
Czy zdiagnozowanie raka jasnokomórkowego w usuniętej nerce ma wpływ na czas przeżycia?
Kiedy powinniśmy się udać z ojcem do onkologa? Jeszcze przed operacją płuca, czy może później, jak już będzie pełen wynik histopatologiczny?
Pozdrawiam |
|
|