1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 6
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: prośba o interpretację badania tk drobnokomórkowy rak płuc
missy

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 3325

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2021-10-07, 18:04   Temat: prośba o interpretację badania tk drobnokomórkowy rak płuc
monikabrejnak1@wp.pl,
To dobrze, że macie pomoc lekarza z hospicjum. Mam nadzieję, że uda się na bieżąco kontrolować i choć trochę zmniejszać dolegliwości teściowej.

Pozdrawiam ciepło.
  Temat: prośba o interpretację badania tk drobnokomórkowy rak płuc
missy

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 3325

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2021-09-29, 14:26   Temat: prośba o interpretację badania tk drobnokomórkowy rak płuc
monikabrejnak1@wp.pl,
To oczywiście dobrze, że tk wyszło czyste.
Brak czucia jest spowodowany najprawdopodobniej leczeniem - skutki uboczne chemioterapii z cisplatyną. Tylko doprecyzuj: chodzi o brak czucia, odrętwienie w obrębie skóry czy niedowład, brak możliwości poruszania kończynami?

Jeszcze jedno - czy w pierwszym poście załączyłaś cały wynik TK klatki piersiowej? Bo teraz zauważyłam, że to jest strona 1 z 2 - czy na drugiej stronie jest ciąg dalszy opisu tomografii?
  Temat: prośba o interpretację badania tk drobnokomórkowy rak płuc
missy

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 3325

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2021-09-23, 21:48   Temat: prośba o interpretację badania tk drobnokomórkowy rak płuc
Nie wiem na 100% jakie jest zaawansowanie - ważny będzie ten wynik TK głowy. Z pewnością jest to conajmniej rak płuca zaawansowany lokalnie czyli w obrębie klatki piersiowej.

Brak badań jamy brzusznej nie pozwala jednoznacznie ocenić zaawansowania bo nie wiemy czy nie ma tam przerzutów.

Generalnie rokowania przy raku drobnokomórkowym są złe - rzadko udaje się go wykryć w najniższym stopniu zaawansowania. Zresztą nawet wówczas ryzyko nawrotu po leczeniu jest bardzo duże.

W przypadku choroby zaawansowanej lub rozsianej ( przerzuty odległe) rokowania ulegają, rzecz jasna, pogorszeniu. Bardzo mi przykro, wiem jak trudno jest czytać takie informacje.

Jeżeli pytasz o rokowania w sensie stricte czasowym to nie umiem Ci odpowiedzieć. Każdy pacjent jest inny.
Statystycznie 5-letnie przeżycie w grupie chorych z chorobą lokalnie zaawansowaną wynosi ~15%.
  Temat: prośba o interpretację badania tk drobnokomórkowy rak płuc
missy

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 3325

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2021-09-22, 18:44   Temat: prośba o interpretację badania tk drobnokomórkowy rak płuc
Zdecydowanie takie wyniki TSH i FT4 trzeba skonsultować z lekarzem. Nie wiem czy to dysfunkcja tarczycy związana z obecną chorobą czy niezależna - tak czy inaczej rozchwiane hormony tarczycowe na pewno pogarszają samopoczucie.

Czyli jama brzuszna w ogóle nie była sprawdzana żadnym badaniem? Wyłącznie TK klatki piersiowej było wykonywane?
  Temat: prośba o interpretację badania tk drobnokomórkowy rak płuc
missy

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 3325

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2021-09-22, 17:17   Temat: prośba o interpretację badania tk drobnokomórkowy rak płuc
monikabrejnak1@wp.pl,

Bardzo mi przykro - tak, choroba jest zaawansowana ( zajęte przez nowotwór prawie całe płuco lewe oraz kilka grup węzłów chłonnych). Natomiast płuco prawe jest niewydolne z powodu zmian rozedmowych - to wszystko razem musiało sprawić, że teściowa miała/ma duże problemy z oddychaniem.
Dodatkowo opis TK mówi też o innych zmianach wymagających sprawdzenia - tarczyca oraz prawa pierś. Dobrym badaniem dla tarczycy będzie usg. Piersi to z kolei mammografia i dodatkowo usg. Nie wiem tylko czy planowanie kolejnych badań będzie możliwe i ogólnie sensowne w obecnej sytuacji.

Zdecydowanie prowadzone leczenie będzie miało charakter paliatywny - jeżeli chemioterapia tylko w nieznacznym stopniu zadziałała na nowotwór to oznacza, że teraz ewentualna radioterapia nie może być intensywna i rozległa bo przyniosło by to chorej więcej szkody niż pożytku.
Być może lekarze zadecydują o radioterapii paliatywnej ( czyli krótszy cykl leczenia, mający na celu ograniczyć lub troche powstrzymać rozwój choroby). Jeżeli stan ogólny teściowej pozwoli to pewnie lekarze rozważą naświetlania mózgowia, tzw.naświetlania profilaktyczne ( DRP bardzo często daje przerzuty do mózgu).

Czy teściowa wie o zaawansowaniu swojej choroby? Ile ma lat? Czy choruje na coś jeszcze?
Wiem, że to wszystko jest bardzo trudne - czy oprócz duszności i osłabienia teściowa ma jeszcze inne dolegliwości? Ból, nudności, brak apetytu?

Aha, a jak kwestia jamy brzusznej? Czy było wykonywane np. usg jamy brzusznej?
  Temat: prośba o interpretację badania tk drobnokomórkowy rak płuc
missy

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 3325

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2021-09-22, 14:14   Temat: prośba o interpretację badania tk drobnokomórkowy rak płuc
Witaj na forum monikabrejnak1@wp.pl,

Usunęłam link, pod którym nie było żadnego zdjęcia.

Czy oprócz tego obecnego wyniku TK z 13.09 masz też pełny opis TK sprzed chemioterapii? Czyli pierwsze TK z początku leczenia?
Chodzi mi o możliwość porównania wyników, wtedy będe mogła napisać Ci coś konkretnego o wynikach dotychczasowego leczenia.


Pozdrawiam serdecznie i czekam na dalsze informacje.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group