1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 5
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2- lokalnie zaawansowany
missy

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 4453

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-01-30, 08:02   Temat: Rak piersi luminalny B HER2- lokalnie zaawansowany
katherine22,
Mogę tylko powtórzyć, że często wyniki biopsji ( jako badania cząstkowego) i pełne wyniki histpatu pooperacyjnego różnią się w kwestii oznaczania stopnia złośliwości.
Pytanie o nasilenie stopnia odróżnicowywania się komórek wykracza poza moją wiedzę, o tym trzeba rozmawiać z patomorfologiem. Niemniej te różnice w określeniu G2-G3 nie miały znaczenia. Najpoważniejszym czynnikiem rokowniczym było bardzo duże lokalne ( a może i dalsze) zaawansowanie procesu chorobowego.
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2- lokalnie zaawansowany
missy

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 4453

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-01-29, 08:48   Temat: Rak piersi luminalny B HER2- lokalnie zaawansowany
http://www.sarcoma.pl/dla...cznej-nowotworu
katherine22, w momencie rozpoznania był st.G3. Tempo rozwoju choroby wskazuje na dużą zdolność raka do rozsiewu - wysokie ki67 i właśnie G3.
Rak piersi potrafi zmieniać ( czasem) swój profil hormonalny lub status HER2. Nie spotkałam się natomiast z odwróceniem procesu odróżnicowania komórek nowotworowych - czyli przejścia od dużego odróżnicowania ( wysoka złośliwość) do małego ( niska złośliwość). Nie sprawdza się zresztą tego w trakcie leczenia.
Nie do końca rozumiem co chciałabyś ustalić poprzez swoje pytanie?
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2- lokalnie zaawansowany
missy

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 4453

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-01-28, 18:04   Temat: Rak piersi luminalny B HER2- lokalnie zaawansowany
katherine22,
Ogromnie mi przykro... Współczuję serdecznie.
Myślałam, że szukasz kolejnych ścieżek leczenia...
Rak w momencie rozpoznania był bardzo zaawansowany lokalnie - chodzi mi o wielkość/rozległość guza oraz o liczbę zajętych przez nowotwór węzłów chłonnych. W wyniku histopatologicznym są takie oznaczenia: T4bN3
Spójrz na klasyfikację TNM:
http://www.onkologia.zale...TOK_2013_05_Rak piersii.pdf str.222-224
Jest wysoce prawdopodobne, że przerzuty odległe były obecne już wtedy - nie wiem na pewno bo brak badań. O ile w ogóle były wykonane ( tk klatki piersiowej, jamy brzusznej, scyntygrafia).
Leczenie od początku obarczone było wysokim ryzykiem niepowodzenia. Na pewno dodatkowym złym czynnikiem rokowniczym ( oprócz samego zaawansowania choroby w momencie wykrycia) był stopień złośliwości raka - najwyższy, G3 w skali G1-G3. Korelował on z wysokim wskaźnikiem Ki67, który ( tak w skrócie) pokazuje zdolność nowotworu do rozrastania sie.
Pooperacyjne ropienie nie miało wpływu na przebieg choroby nowotworowej, to było powikłanie bakteryjne ( być może na podłożu owrzodzeń nowotworowych).
Można się zastanawiać nad zasadnoscią wykonania operacji bez poprzedzającej chemioterapii - niemniej to naprawdę nie ma teraz znaczenia. Sytuacja była trudna, bardzo trudna.
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2- lokalnie zaawansowany
missy

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 4453

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-01-28, 16:44   Temat: Rak piersi luminalny B HER2- lokalnie zaawansowany
Tak, pobiera sie kilka bioptatów.
Niemniej różnica w określeniu liczby mitoz nie jest problemem - do postawienia rozpoznania i rozpoczęcia leczenia istotne jest określenie podtypu raka ( status receptorów steroidowych, HER2 oraz wysokość Ki67).
A jak przebiegało ( i przebiega) leczenie po operacji?
  Temat: Rak piersi luminalny B HER2- lokalnie zaawansowany
missy

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 4453

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2017-01-28, 16:05   Temat: Rak piersi luminalny B HER2- lokalnie zaawansowany
katherine22,
Wynik z biopsji i ten pełny, pooperacyjny mogą się różnić. Guz nowotworowy nie musi być strukturą homogenną. Igła biopsyjna trafia na pewien fragment tkankowy, który nie zawsze jest reprezentacyjny dla całej zmiany nowotworowej.
Co do sposobu leczenia to standardy dotyczące raka piersi zaawansowanego miejscowo ( duży guz, podejrzane klinicznie węzły pachowe) przewidują systemowe leczenie indukcyjne:
http://www.onkologia.zale...TOK_2013_05_Rak piersii.pdf str.246
https://www.nccn.org/pati...e/index.html#25
Czy masz opisy badań sprzed operacji? Usg, mammografia? Czy oprócz nich wykonano także inne badania?
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group