1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 10
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: guz trzustki uciskajacy dwunastnice u 87 letniej babci
marzena66

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 10546

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-08-14, 20:22   Temat: guz trzustki uciskajacy dwunastnice u 87 letniej babci
bartass28,

Przyjmij wyrazy współczucia ::rose::
  Temat: guz trzustki uciskajacy dwunastnice u 87 letniej babci
marzena66

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 10546

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-08-14, 06:01   Temat: guz trzustki uciskajacy dwunastnice u 87 letniej babci
bartass28,

Pisałam Ci wyżej, że może to być zbliżający się koniec a może być spadek parametrów z krwi czy odwodnienie, wtedy pacjent też jest bardzo osłabiony, skołowany. Przez internet trudno nam ocenić czy to jedno czy drugie. Wy na bieżąco obserwujecie babcie, Jej stan, zachowanie, wiecie czy je czy pije i jak to wszystko postępuje. Po to się robi morfologię żeby wykluczyć to najgorsze. Jeżeli wyniki babci były kiepskie to wiadomo, że szpital ma obowiązek przyjąć.

Nie wiem czy babcia zostanie tam do końca, nie wiem czy polepszy Jej się stan, czy może podreperują na trochę i wróci do domu. Trudno to w tej chwili oceniać. Na pewno dziś po kroplówkach, przetoczeniu krwi będziecie wiedzieć więcej, czy stan babci się poprawi, czy niewiele to pomoże.

Jeśli nawet pomoże a może tak być (u mnie 2 albo 3 razy tak stan się poprawiał u mamy) ale było to na krótki czas bo wiadomo, że choroba robi swoje/postępuje.

Trzymaj się, pozdrawiam ciepło.
  Temat: guz trzustki uciskajacy dwunastnice u 87 letniej babci
marzena66

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 10546

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-08-13, 13:38   Temat: guz trzustki uciskajacy dwunastnice u 87 letniej babci
bartass28,

Wielokrotnie pisaliśmy na forum, że pomoc hospicjum jest wręcz konieczna dla osób z chorobą nowotworową, właśnie dlatego, że jak coś się dzieje zostajemy często z problemem sami. Pogotowie, pomoc doraźna, owszem przyjedzie ale nie chce zabrać do szpitala, pomoże doraźnie a zdarza się nawet, że nakrzyczy na rodzinę, że wiemy przecież z jaką chorobą mamy do czynienia, że stan jest taki a nie inny i że Oni nie są w stanie już pomóc. Hospicjum Domowe jest właśnie po to żeby pomóc w tych trudnych chwilach, pomóc jak coś się dzieje, Oni najlepiej wiedzą co dzieje się z pacjentem, bo przychodzą do Niego, znają objawy choroby, znają jakie mogą zdarzyć się dolegliwości, wiedzą kiedy zbliża się koniec i w jakiś sposób nas do tego przygotowują. Lekarz z pogotowia, nie zna pacjenta, zna tylko chorobę jaką jest rak i wie, że może się wydarzyć w tej chorobie wszystko, nie chce taki lekarz ingerować w rolę lekarza opiekującego się pacjentem, którym powinien być lekarz z hospicjum.

A co da przebywanie babci w szpitalu, Oni nie są już w stanie pomóc a pacjent z reguły woli być w domu, wśród swoich sprzętów i bliskich osób, tam czuje się najlepiej. Jeżeli szpital wie, że nie jest w stanie pomóc, nic nie jest w stanie zaoferować, żeby przedłużyć życie to jaki jest sens przebywania takiego pacjenta w szpitalu. Szpital ma ratować życie i leczyć, babci już życia nikt nie jest w stanie uratować, bardzo mi przykro ani babci nie wyleczą. Dla takich osób, w takim stanie jak jest babcia, jeżeli nie ma możliwości opieki w domu są oddziały paliatywne w szpitalu albo hospicjum stacjonarne.

Pozdrawiam, trzymaj się, wiem że ciężko opiekować się chorym i patrzeć na Jego cierpienie ale taka ta choroba niestety jest a naszą rolą jest pomóc choremu przejść na tą drugą stronę w jak najmniejszym cierpieniu.
  Temat: guz trzustki uciskajacy dwunastnice u 87 letniej babci
marzena66

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 10546

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-08-12, 18:17   Temat: guz trzustki uciskajacy dwunastnice u 87 letniej babci
bartass28 napisał/a:
to już zapewne objawy końca? ...


Nie wiem ale nie wygląda to dobrze może to być zbliżający się koniec, przykro mi. Mogą to być słabe parametry krwi/odwodnienie wtedy również jest splątanie, osłabienie, te smoliste stolce mogą sugerować krwawienie z przewodu pokarmowego to nie jest dobry objaw.

pozdrawiam
  Temat: guz trzustki uciskajacy dwunastnice u 87 letniej babci
marzena66

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 10546

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-08-11, 00:40   Temat: guz trzustki uciskajacy dwunastnice u 87 letniej babci
bartass28 napisał/a:
Czyli nie ma co liczyć na to że pielęgniarka z hospicjum będzie mogła np babcię wykąpać?,

Można poprosić, to i pewnie pomoże ale pewności do końca nie mam.
bartass28 napisał/a:
a jeśli chodzi o żywienie pozajelitowe

Żywienie pozajelitowe stosuje się gdy żywienie drogą przewodu pokarmowego jest niemożliwe, tutaj trochę inf. http://polspen.pl/dla-pac...e-pozajelitowe/
U babci jest problem z jedzeniem ponieważ choroba postępuje. Próbowaliście podawać babci Nutridrinki?, mają wszystkie składniki odżywcze potrzebne dla organizmu, stosowane są przy chorobach nowotworowych.
bartass28 napisał/a:
czy taka kroplowka jednak daje więcej?

co do kroplówek, to decyduje zawsze lekarz. Nie zawsze kroplówka przy ciężkim stanie pacjenta jest niestety wskazana.
bartass28 napisał/a:
chodzi o prawdopodobnego raka trzustki babci, bo jak sądzę

Na pewno wiele czynników na to się składa: uwarunkowania genetyczne, jak dbamy o siebie przez całe życie, zapewne na chorobę pracujemy latami a może poprostu jednego dopada rak bo organizm jest słabszy a drugi ma szczęście. Tutaj poczytaj o raku trzystki od str. 140.
http://www.onkologia.zale...pokarmowego.pdf

pozdrawiam
  Temat: guz trzustki uciskajacy dwunastnice u 87 letniej babci
marzena66

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 10546

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-08-10, 17:10   Temat: guz trzustki uciskajacy dwunastnice u 87 letniej babci
bartass28 napisał/a:
A z takiego hospicjum to zapewne nie przyjeżdżają każdego dnia i nie pomagają w pielęgnacji?


Nie z hospicjum przyjeżdżają różnie, to zależy od hospicjum. Zazwyczaj pielęgniarka przyjeżdża raz w tygodniu, lekarz różnie, raz w tygodniu albo raz na dwa tygodnie, zależy pewnie od stanu pacjenta. Pielęgniarka może pokazać mamie jak pielęgnować osobę leżącą żeby było łatwiej przebierać/myć/zmieniać pampersa ale te czynności należą do osób opiekujących się chorą.
Hospicjum jest po to, żeby zbadać pacjenta, wypisać recepty, doradzić, być kiedy coś się nagle złego dzieje, uśmierzać dolegliwości. Poza tym można u nich wypożyczyć sprzęt typu łóżko, materac przeciwodleżynowy,koncentrator tlenu, załatwić refundację na pieluchy (lekarz wypisze zlecenie).

bartass28 napisał/a:
Zaczęłam się zastanawiać nad żywieniem pozajelitowym,

Raczej mało prawdopodobne żeby lekarze ten sposób dokarmiania babci zastosowali. Przychodzi moment, że pacjent je coraz mniej i do jedzenia się go już nie zmusza, owszem zachęcać trzeba, spełniać zachcianki jedzeniowe jeśli takowe ma ale nie robi się nic na siłę.

pozdrawiam
  Temat: guz trzustki uciskajacy dwunastnice u 87 letniej babci
marzena66

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 10546

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-08-09, 16:07   Temat: guz trzustki uciskajacy dwunastnice u 87 letniej babci
bartass28,

Lekarz ma rację, stan babci jest bardzo słaby do tego wiek, może jakieś inne choroby i to wszystko składa się na to, że lekarze nie chcą operować i to niestety ma sens bo babcia mogłaby takiej operacji nie przeżyć. Chemioterapia przy tak osłabionym organizmie też wyrządziłaby więcej szkody niż pożytku.

bartass28 napisał/a:
już nie wiem czy jej stan to wynik choroby czy tego że po prostu moja babcia umiera ...


Jest to wynik postępowania choroby, który zmierza ku końcowi a kiedy to nastąpi to nikt z nas nie wie.
bartass28 napisał/a:
mam takie wyobrażenie że jakby się znalazł lekarz który by przepisał jakieś inne bardziej właściwe leki to babcia by jeszcze czuła się dobrze.


Nie, w babci stanie żaden lekarz nie podejmie się ani operacji i w chemioterapię wątpię, babcia jest już za słaba, gdyby któryś to zrobił to byłaby to eutanazja.
Babcia już nie będzie się czuła dobrze, przykro mi, raczej to idzie w tym złym kierunku.

Zorganizujcie babci pomoc Hospicjum Domowego, żeby poprawić babci jakość życia, żeby zrobić wszystko aby babcia nie cierpiała, to teraz jest najważniejsze. Zapewnić babci spokój, opiekę lekarską i zabezpieczanie przed niepotrzebnymi dolegliwościami.

bartass28 napisał/a:
Czy ona po prostu nam umiera?

Nie wiem, to Wy najlepiej widzicie jak było a jak jest teraz. Raczej został Wam niedługi czas razem, dlatego warto poświęcić go babci a nie lataniem od lekarza do lekarza, którzy nie są już w stanie pomóc.

bartass28 napisał/a:
czy z tych dolegliwości da się jeszcze wyjść

Niestety ale słaba nadzieja, trzeba być czujnym bo może być jeszcze gorzej i dlatego tak bardzo potrzebna jest Wam pomoc HD.

pozdrawiam
  Temat: guz trzustki uciskajacy dwunastnice u 87 letniej babci
marzena66

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 10546

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-07-19, 19:19   Temat: guz trzustki uciskajacy dwunastnice u 87 letniej babci
bartass28 napisał/a:
Proszę mi jeszcze tylko napisać dlaczego nie mogli zrobić babci tej biopsji trzustki?


Może być tak jak gdyba Madzia70,

Dostaliście na wypisie informacje, żeby zgłosić się do chirurga i pewnie dlatego nic nie zrobili w sprawie guza, decyzję co dalej scedowali na chirurga.

pozdrawiam
  Temat: guz trzustki uciskajacy dwunastnice u 87 letniej babci
marzena66

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 10546

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-07-18, 22:36   Temat: guz trzustki uciskajacy dwunastnice u 87 letniej babci
bartass28,

Z gastroskopii wynika, że jest stan zapalny i grzybica, to jest do wyleczenia.

W TK jamy brzusznej jest spory guz głowy trzustki, który nacieka na dwunastnicę, poszerzone są drogi żółciowe. Jest napisane o możliwości operacyjnego wycięcia ale czy do tego dojdzie to trzeba skonsultować z chirurgiem, byliście na takiej konsultacji?

Na razie nie można powiedzieć czy zmiana jest łagodna czy złośliwa, trzeba albo wyciąć albo pobrać materiał do badań hist.pat i dopiero będzie wiadomo z jaką zmianą macie do czynienia ale niestety może to być ta gorsza opcja.

pozdrawiam
  Temat: guz trzustki uciskajacy dwunastnice u 87 letniej babci
marzena66

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 10546

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-07-01, 18:07   Temat: guz trzustki uciskajacy dwunastnice u 87 letniej babci
bartass28,

Trudno na Twoje pytania odpowiedzieć jak nie wstawiłaś żadnego wyniku. Na jakiejś podstawie guz został zlokalizowany, czyli są jakieś badania obrazowe, usg, TK, RM? jeśli choć to wstawisz będzie możliwość powiedzieć coś więcej, tak to tylko możemy gdybać a nie o to na forum chodzi.

Na pewno, czy to zmiana łagodna czy złośliwa może tylko odpowiedzieć badanie hist.pat., trzeba zatem poczekać.
Czy jest operacyjny, nie wiemy, trzeba zobaczyć wyniki obrazowe. Czy Babcia ma jakieś dodatkowe choroby też ma wpływ na operację.
To, że babcia schudła jest na pewno niepokojące i może źle wróżyć.

To tyle mogłam "wywróżyć" z Twojego opisu. Potrzebujemy konkretów (wyników) do oceny stanu i prognoz.

Pozdrawiam
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group