1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: C34.1. Nowotwor zlosliwy pluca z przerzutami
marxxxa

Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5692

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2013-10-04, 21:07   Temat: C34.1. Nowotwor zlosliwy pluca z przerzutami
Witam,

niecale 2 miesiace temu wykryto u mojego taty raka pluc. Podejrzewano przerzuty i dlatego skierowano go na badanie PET (odsylajac ze szpitala do domu), ktore ostatecznie zostalo wykonane 2 dni temu.

Stan taty znacznie sie pogorszyl od czasu pobytu w szpitalu na oddziale onkologii w Szczecinie (ktory go skierowal na badanie PET do Poznania) jako, ze tata dzisiaj nie moze przyjmowac plynow i pokarmow. Konsylium onkologiczne wyslalo go tydzien temu na chirugie, gdzie podjeto probe wlozenie rurki i udroznienia przelyku. Chirurg podjal 2 proby: obie nieudane. Miala zostac tez podjeta proba pobrania materialu do badania, gdyby byly one w przelyku: lekarz powiedzial nam, ze nic nie znalazl i ze przelyk jest "czysty". Po 2. probie tata mial termin PET w Poznaniu, wiec zabralismy go na to badanie, jednak lekarz na chirurgii wypisal go do domu tlumaczac, ze nie moze dac mu "przepustki". Badanie PET wykazuje, ze przelyk jest zajety...
Tata jest teraz w domu, ale od 2 tygodni nie je i nie pije. W poniedzialek lekarz, ktory podjal sie nieudanej proby poszerzenia przelyku "zastanowi sie" (cytat), czy doprowadzic mu sonde dozalodkowa... i podjac kolejna probe doprowadzenia mu pokarmu, aby nie umarl smiercia glodowa...

Wynik PET wskazuje na "aktywna mase metaboliczna" wokol przelyku (wynik badania ponizej). Czy jest mozliwe, ze cos poszlo przy wkladaniu stentu do przelyku nie tak, czy lekarz sklamal mowiac, ze nic nie znalazl? I czy sonda dozaladkowa ma w ogole sens? Czy wynik badania jest w pierwszego punktu widzenia tak zly, ze nie da sie tego leczyc? Prosze o sczere opinie i z gory dziekuje za wszelka pomoc!

Wynik PET:
Głowa i szyja: Owalna, hipodensyjna zmiana w prawej półkuli móżdżku śr. ok. 19 mm ze wzmożonym wychwytem 18F-FDG na obwodzie (SUVmax = 5,9). Kora mózgowa bez patologicznych zmian ogniskowych.
Pojedyncze, aktywne metabolicznie węzły chłonne nadobojczykowe – po stronie prawej śr. 11 mm (SUVmax = 3,9), po lewej śr. 10 mm (SUVmax = 3,0).
Asymetrycznie zwiększony wychwyt 18F-FDG w niepogrubiałym prawym fałdzie głosowym najprawdopodobniej na tle porażenia lewego fałdu głosowego.
Klatka piersiowa:
1. Stan po resekcji guza śródpiersia przedniego bez metabolicznych cech wznowy miejscowej.
2. Stan po implantacji stentu w odcinku piersiowym przełyku.
3. Dwie aktywne metabolicznie masy: w końcowym odcinku przełyku wokół stentu o wym. poprzecznych 47 x 25 mm i długości ok. 50 mm (SUVmax = 8,2) oraz w rzucie wpustu żołądka ok. 29 x 21 mm (SUVmax = 8,3). Powyżej pogrubiałe ściany przełyku wokół stentu z wychwytem 18F-FDG na poziomie SUVmax = 2,7 – na tle zapalnym.
4. Hipermetaboliczna masa guzowato-węzłowa przywnękowo w segm. 10 lewego płuca o wym. poprzecznych 39 x 28 mm i wysokości 48 mm, z echami centralnego rozpadu (SUVmax = 9,4).
5. Miąższ płata dolnego lewego płuca uciśnięty przez nieaktywny metabolicznie płyn w opłucnej i w szczelinie skośnej grubości do 40 mm.
6. Zagęszczenia w płacie górnym lewego płuca przyśródpiersiowo z zachowanym bronchogramem powietrznym i ze śladowym wychwytem 18F-FDG (SUVmax = 1,8) po radioterapii.
7. Zagęszczenia o typie matowej szyby przywnękowo w płacie dolnym prawego płuca bez wychwytu 18F-FDG – obraz zmian pozapalnych.
8. Aktywna metabolicznie masa 11 mm w opłucnej ściennej lewego płuca (SUVmax = 4,6)
9. Liczne aktywne metabolicznie węzły chłonne:
- podobojczykowe i pachowe lewe do 18 mm (SUVmax = 8,8)
- podostrogowy 21 x 13 mm (SUVmax = 5,4)
- w prawej wnęce płucnej do 18 mm (SUVmax = 6,2)
- przeponowe górne lewe do 13 mm (SUVmax = 3,7)
Jama brzuszna i miednica:
1. Liczne, aktywne metabolicznie węzły chłonne okołotrzustkowe do 24 x 13 mm (SUVmax = 8,5) oraz po obu stronach aorty brzusznej na całej jej długości do 14 mm (SUVmax = 7,8).
2. Lewe nadnercze przebudowane guzowato o wym. poprzecznych 40 x 18 mm ze wzmożonym metabolizmem 18F-FDG (SUVmax = 9,6).
3. Ognisko wzmożonego wychwytu 18F-FDG w ścianie początkowego odcinka jelita czczego (SUVmax = 3,9).
Układ kostny:
Aktywne metabolicznie zmiany w kośćcu bez zaburzeń w obrazie CT:
- w odcinku przykręgosłupowym 9 żebra po stronie prawej dł. ok. 57 mm (SUVmax = 4,0)
- w talerzu lewej kości biodrowej na wysokości stawu krzyżowo-biodrowego (SUVmax = 3,5)
- w przedniej części trzonu lewej kości biodrowej (SUVmax = 4,1)
- w lewej kości łonowej w okolicy spojenia łonowego (SUVmax = 7,6)
Wzmożony wychwyt 18F-FDG w rzucie lewego stawu miedzykręgowego C4/C5 najprawdopodobniej na tle zwyrodnieniowo-zapalnym (SUVmax = 3,1).
Wnioski: Zmiany o metabolicznych cechach złośliwości w lewym płucu, w końcowym odcinku przełyku, we wpuście żołądka oraz w początkowym odcinku jelita czczego – możliwość kilku niezależnych zmian pierwotnych.
Przerzuty do węzłów chłonnych po obu stronach przepony, do opłucnej, do lewego nadnercza, do kości oraz najprawdopodobniej do prawej półkuli móżdżku.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group