1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Chłoniak rozlany z dużych komórek B
marko1

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 10789

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2015-09-04, 23:44   Temat: Chłoniak rozlany z dużych komórek B
Chciałbym wyjaśnić, że wcale mnie nie cieszy w tym przypadku, moja racja. Zauważyłem tylko w opisie z badania histopatologicznego, pewne braki i dość istotne nieścisłości. Co stawia pod znakiem zapytania wiarygodność całego badania. Ponadto zastanawiający jest, brak reakcji lekarzy z tego ośrodka, na powyższe nieścisłości oraz nie zlecenie trepanobiopsji.
Dodatkowo nasz bardzo dobry ekspert w onkologii MisiekW zauważył, że leczenie według schematu R-CHOP, nie jest najlepsze przy tym typie chłoniaka.
To wszystko już wystarczy, aby zapaliła się czerwona ostrzegawcza lampka. Ten ośrodek, nie jest najlepszym wyborem i lepiej stamtąd szybko uciekać. Tutaj nie ma żartów oraz miejsca na eksperymenty, bo jakoś tam będzie. Leczenie powinien prowadzić ośrodek, mający doświadczenie w leczeniu takich nowotworów. Myślę, że MisiekW, podpowie jaki ośrodek byłby najlepszy.
Proponuję jak najszybszą, zmianę ośrodka leczącego.

Proszę o zapoznanie się z poniższym artykułem :
http://www.mp.pl/artykuly/70292
  Temat: Chłoniak rozlany z dużych komórek B
marko1

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 10789

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2015-09-04, 11:27   Temat: Chłoniak rozlany z dużych komórek B
Chłoniak śródpiersia, jest dość rzadko występującym nowotworem. Ponadto rozsiane zmiany meta, może dlatego R-CHOP podawana będzie co 14 dni. Nie rozumiem dlaczego lekarze do tej pory nie pobrali szpiku, to jest bardzo ważne badanie.

Badanie histopatologiczne, nie jest zbyt dokładne.
Histopatolog w opisie, pisze na początku - "Miejsce pobrania płuco lewe",
dalej - "materiał otrzymany opisano: wyc. z guza śródpiersia, płuca?",
dalej - "ogniskowo obecne w materiale fragmenty grasicy"
dalej -"W otrzymanym materiale brak widocznych struktur tkanki płucnej (niewielka część materiału na obwodzie mechanicznie zgnieciona"
Możliwe, że patolog dostał za mało materiału. Możliwe, że próbki zostały kiepsko, pobrane i opisane przez lekarza pobierającego. Pozgniatanie części pobranych bioptatów, również nie ułatwiło patologowi zadania.
Brakuje, określenia stopnia agresywności nowotworu. tzw. Ki-67. Panel badań immunohistochemicznych, powinien być bardziej rozszerzony.
Moim zdaniem, pobrane bioptaty powinno się wypożyczyć i dać do ponownego zbadania do dobrego zakładu patamorfologicznego. Ponieważ badanie histopatologiczne jest jednym z najważniejszych badań, na których oparte jest całe przyszłe leczenie. Dodatkowo ten brak pobrania szpiku.
Sporo tutaj jest, pytań i wątpliwości. Dlaczego Pan profesor i pozostali lekarze tego nie zauważyli???

Przydałaby się również, konsultacja u doświadczonego lekarza. Bo jak na razie, wygląda to niezbyt profesjonalnie.
Leczenie chłoniaków, a szczególnie pierwotnego chłoniaka śródpiersia, powinno być prowadzone w doświadczonym, referencyjnym ośrodku. Tym bardziej, że być może będzie potrzeba zastosowania w dalszym leczeniu, radioterapii i wykonania przeszczepu komórek macierzystych.

Leczenie nowotworów, maścią i masażem, bez wykonania żadnych badań. To już słynny i zarazem, bardzo smutny standard części lekarzy rodzinnych i nie tylko.

[ Dodano: 2015-09-04, 13:04 ]
Muszę sprostować swoje wcześniejsze posty, siostra Eleny choruje na Primary mediastinal large B-cell lympfoma. Czyli jest chłoniak PMBCL pierwotny śródpiersia a nie DLBCL jak wcześniej pisałem.
Przepraszam za pomyłkę.
  Temat: Chłoniak rozlany z dużych komórek B
marko1

Odpowiedzi: 12
Wyświetleń: 10789

PostDział: Nowotwory układu krwiotwórczego   Wysłany: 2015-09-03, 21:42   Temat: Chłoniak rozlany z dużych komórek B
Witaj Elena,
wielka szkoda, że w takich okolicznościach ale na to nie mamy wpływu.
Nie jestem lekarzem, tylko byłym pacjentem, też DLBCL, remisja choroby ponad 14 miesięcy. Mogę tylko przekazać to co wiem na temat tej choroby a szczegóły bardziej fachowe dopowiedzą pewnie inni forumowicze.
Sytuacja nie jest najciekawsza, DLBCL pierwotny śródpiersia, rozsiany, zmiany meta w układzie kostnym, prawdopodobnie zajęty szpik, czyli w efekcie stopień zaawansowania choroby IV najwyższy. Tak na szybko to wydaje mi się, że diagnostyka jeszcze nie jest dokończona, nie zauważyłem wyniku z badania szpiku. Był szpik, pobierany do badania?

Lekko raczej nie będzie, chemioterapia R-CHOP, najprawdopodobniej 8 kursów co 21 dni, bardzo prawdopodobna neutropenia - niski poziom białych ciałek. Bardzo ważne jest, aby przestrzegany był 21 dniowy termin podawania chemii. Po 3 - 4 kursie, badanie kontrolne TK, ponowne pobranie szpiku.
Trzeba bardzo uważać na infekcje, nie wolno lekceważyć nawet zwykłego kataru. Przy najmniejszych objawach infekcji, trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.Możliwe, że wystąpią wymioty i zaparcia.

Z dobrych informacji - chłoniaki z reguły, bardzo dobrze reagują na chemioterapię. Możliwe jest całkowite wyleczenie, nawet przy stopniu zaawansowania IV. Osoba młoda 26 lat, chemioterapia dobrze tolerowana przez organizm. To dobrze prognozuje, dalsze efekty leczenia :)
Jeszcze się zapytam, gdzie leczenie jest prowadzone?
Życzę z całego serca, zero komplikacji i całkowitego wyleczenia :)
Pozdrawiam
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group