1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Zaczynamy z tatą wielką batalię... |
majkelek
Odpowiedzi: 69
Wyświetleń: 26158
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2012-11-23, 23:37 Temat: Zaczynamy z tatą wielką batalię... |
Bialostoczanin
To dobrze, że udało Ci się uzyskać dokładne badania mikrobiologiczne próbki. Rzeczywiście, komórki tego typu raka są najczęściej slabiej zróżnicowane od "średniej" jaka przypada na komórki NSCLC, a więc mają większą tendencje do metastazy (przerzutów). Na ten typ raka składa się jeszcze kilka "podtypów", co może być istotne przy doborze schematu chemioterapii.
Jedyne wiarogodne źródło do jakiego dotarłem, w którym powiedziane jest cokolwiek na temat I linii leczenia chemicznego w przypadku raka wielkokomórkowego to: http://www.ncbi.nlm.nih.g...5?dopt=Abstract Wnioski z tego badania są niezmiernie ciekawe, bo jeśliby traktować NSCLC jako jeden typ raka, to nie ma różnicy czy jako schemat leczenia wybierzemy cisplatynę+gemcytabinę, czy cisplatynę+pemetrexed. Jednak, jeśli wyróżnimy "podtypy" NSCLC, to okaże się, że np. skuteczniejszy schemat leczenia raka wielkokomórkowego (153 pacjentów) to cisplatyna+pemetrexed (mediana OS dłuższa o prawie cztery miesiące).
Co zaś tyczy się różnych podtypów samego raka wielkokomórkowego, to jako jeden z nich wyróżnia się LCNEC (Large cell neuroendocrine carcinoma) czyli guzy o charakterze neuroendokrynnym. Niedawno opublikowane zostały wyniki badania klinicznego przeprowadzonego na grupie pacjentów z LCNEC http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22579297 Porównano w nich dwa schematy leczenia tego typu raka: jeden schemat odpowiadał metodom leczenia SCLC a drugi metodom leczenia NSCLC. Co może być nieco zaskakujące to fakt, że w kohorcie leczonej cytostatykami stosowanymi w SCLC uzyskano większy procent pacjentów z odpowiedzią na leczenie (73% vs 50%) oraz większą medianę czasu do progresji (6.1 vs 4.9 miesiąca). Nie można jednak opierać wniosków tylko na jednym badaniu, w którym na dodatek było stosowanych wiele różnych cytostatyków (a nie tylko porównanie dwóch schematów) oraz była niewielka ilość pacjentów (45 osób). Piszę jednak o tym, gdyż może takie informację okażą się przydatne. (Tak na marginesie, to w niektórych badaniach pacjenci z LCNEC traktowani są identycznie jak pacjenci z SCLC - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22617247 )
Informacja o wyniku badania próbki jest oczywiście ważna, ale sądzę, że ważniejsze będzie czy rak okaże się wrażliwy na I linię leczenia. Tego Ci bardzo gorąco życzę!
Pozdrawiam serdecznie! |
|
|