1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Zaczynamy z tatą wielką batalię...
majkelek

Odpowiedzi: 69
Wyświetleń: 26158

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-11-23, 23:37   Temat: Zaczynamy z tatą wielką batalię...
Bialostoczanin
To dobrze, że udało Ci się uzyskać dokładne badania mikrobiologiczne próbki. Rzeczywiście, komórki tego typu raka są najczęściej slabiej zróżnicowane od "średniej" jaka przypada na komórki NSCLC, a więc mają większą tendencje do metastazy (przerzutów). Na ten typ raka składa się jeszcze kilka "podtypów", co może być istotne przy doborze schematu chemioterapii.
Jedyne wiarogodne źródło do jakiego dotarłem, w którym powiedziane jest cokolwiek na temat I linii leczenia chemicznego w przypadku raka wielkokomórkowego to: http://www.ncbi.nlm.nih.g...5?dopt=Abstract Wnioski z tego badania są niezmiernie ciekawe, bo jeśliby traktować NSCLC jako jeden typ raka, to nie ma różnicy czy jako schemat leczenia wybierzemy cisplatynę+gemcytabinę, czy cisplatynę+pemetrexed. Jednak, jeśli wyróżnimy "podtypy" NSCLC, to okaże się, że np. skuteczniejszy schemat leczenia raka wielkokomórkowego (153 pacjentów) to cisplatyna+pemetrexed (mediana OS dłuższa o prawie cztery miesiące).
Co zaś tyczy się różnych podtypów samego raka wielkokomórkowego, to jako jeden z nich wyróżnia się LCNEC (Large cell neuroendocrine carcinoma) czyli guzy o charakterze neuroendokrynnym. Niedawno opublikowane zostały wyniki badania klinicznego przeprowadzonego na grupie pacjentów z LCNEC http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22579297 Porównano w nich dwa schematy leczenia tego typu raka: jeden schemat odpowiadał metodom leczenia SCLC a drugi metodom leczenia NSCLC. Co może być nieco zaskakujące to fakt, że w kohorcie leczonej cytostatykami stosowanymi w SCLC uzyskano większy procent pacjentów z odpowiedzią na leczenie (73% vs 50%) oraz większą medianę czasu do progresji (6.1 vs 4.9 miesiąca). Nie można jednak opierać wniosków tylko na jednym badaniu, w którym na dodatek było stosowanych wiele różnych cytostatyków (a nie tylko porównanie dwóch schematów) oraz była niewielka ilość pacjentów (45 osób). Piszę jednak o tym, gdyż może takie informację okażą się przydatne. (Tak na marginesie, to w niektórych badaniach pacjenci z LCNEC traktowani są identycznie jak pacjenci z SCLC - http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22617247 )

Informacja o wyniku badania próbki jest oczywiście ważna, ale sądzę, że ważniejsze będzie czy rak okaże się wrażliwy na I linię leczenia. Tego Ci bardzo gorąco życzę!
Pozdrawiam serdecznie!
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group



Loading...