1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 2
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Badanie kliniczne - immunoterapia niedrobnokomórkowego raka
majkelek

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 9802

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2015-07-17, 23:05   Temat: Badanie kliniczne - immunoterapia niedrobnokomórkowego raka
Panie Magistrze. Proszę wybaczyć, ale nadal nie rozumiem jaką pełnią Państwo rolę w procesie badania klinicznego. Miałem okazję przyglądać się z dość bliska co najmniej kilku badaniom i nigdy nie widziałem by brała w nich udział taka zewnętrzna instytucja i aby IRB (czy jakakolwiek inna instytucja nadzorująca) takie działania zatwierdzała.
Odniosę się do pytań zadanych przez Pana.
BliscyZdrowiu napisał/a:
Nie do końca rozumie dlaczego kwalifikacja mogłaby zostać uznana za nielosową? Czy chodzi Panu o przydział losowy do jednej z grup badanych (randomizacja)?
Nie, nie chodzi mi o randomizację, Państwo zapewne takiej randomizacji nie mają prawa wykonywać. Chodzi mi o kwestię reprezentatywności próby, czyli o to: Examples of sampling bias include self-selection, pre-screening of trial participants (...) https://en.wikipedia.org/wiki/Selection_bias (Proszę mi wybaczyć, że to Wikipedia, tak było mi najłatwiej odszukać). Ale jak rozumiem (być może się tu mylę) Państwo zajmują się jedynie informowaniem na temat badania. Tylko nie rozumiem co ma na celu przekazanie tej informacji indywidualnie każdemu pacjentowi skoro ta informacja jest już dostępna publicznie.
BliscyZdrowiu napisał/a:
W rejestrach, które Pan przedstawia nie ma wszystkich informacji dotyczących tego co jest mierzone a i my o tym nie wiemy bo nie mamy dostępu do protokołów badania, które ściśle określają te sprawy.
To zdaje się, że jest nieprawdą, proszę zwrócić uwagę:
1. Further study details as provided by Merck Sharp & Dohme Corp.:
Primary Outcome Measures:
Overall survival (OS) [ Time Frame: Up to 2.5 years ] [ Designated as safety issue: No ]
Secondary Outcome Measures:
Progression-free Survival (PFS) by Independent Radiologists' Review [ Time Frame: Up to 2.5 years ] [ Designated as safety issue: No ]

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02220894
2. Further study details as provided by Hoffmann-La Roche:
Primary Outcome Measures:
Progression-free survival (PFS) time as determined by the investigator using RECIST v1.1 [ Time Frame: Up to approximately 3.7 years ] [ Designated as safety issue: No ]
Secondary Outcome Measures:
Objective response rate (ORR) as determined by the investigator using RECIST v1.1 [ Time Frame: Up to aproximately 1.8 years ] [ Designated as safety issue: No ]
Overall survival (OS) [ Time Frame: Up to approximately 3.7 years ] [ Designated as safety issue: No ]
Time to deterioration (TTD) in patient-reported lung cancer symptom score [ Time Frame: Up to approximately 1.8 years ] [ Designated as safety issue: No ]
PFS as determined by an Independent Review Facility (IRF) using RECIST v1.1 criteria [ Time Frame: Up to approximately 1.8 years ] [ Designated as safety issue: No ]
Duration of response (DOR) as determined by the investigator using RECIST v1.1 criteria [ Time Frame: Up to approximately 1.8 years ] [ Designated as safety issue: No ]
Time in response (TIR) as assessed by the investigator using RECIST v1.1 criteria [ Time Frame: Up to approximately 1.8 years ] [ Designated as safety issue: No ]
OS at 1 and 2 Years [ Time Frame: Up to approximately 3.7 years ] [ Designated as safety issue: No ]
TTD in patient-reported lung cancer symptoms [ Time Frame: Up to approximately 1.8 years ] [ Designated as safety issue: No ]
Change from Baseline in patient-reported lung cancer symptoms [ Time Frame: Up to approximately 1.8 years ] [ Designated as safety issue: No ]
Minimum serum concentration (Cmin) [ Time Frame: Up to approximately 1.8 years ] [ Designated as safety issue: No ]
Maximum Observed Serum Concentration (Cmax) [ Time Frame: Up to approximately 1.8 years ] [ Designated as safety issue: No ]
Incidence of adverse events [ Time Frame: Up to approximately 3.7 years ] [ Designated as safety issue: No ]

https://clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT02409342
Widzi Pan różnicę?
Poza tym, tu nie ma żadnej magii, IRB (czy inny nadzorca) zatwierdza protokół, tam są cechy mierzalne i to się mierzy, nikt na własną rękę nie będzie udawał superbohatera z amerykańskich filmów i postępował wbrew zasadom, bo tu chodzi o grubą kasę. A jak się chce coś innego zmierzyć i raportować, to trzeba prosić o pozwolenie.

Teraz bardzo krótko wyjaśnię co mną kieruje. Podczas jednej z moich rozmów z profesorem Yusuke Nakamurą miałem okazje usłyszeć dość znamienne słowa, które mi utkwiły na długo. Otóż Profesor, który niejedną próbę kliniczną już widział, jest zdania, iż trzeba być bardzo ostrożnym i rozróżnić pomiędzy próbą, dzięki której pacjent ma dostęp do (najprawdopodobniej) skutecznego leczenia*, a próbą, która służyć ma osobom trzecim (które zachorują w przyszłości) i uczciwie o tym mówić.
Moje zdanie jest więc takie, że nie każda próba kliniczna jest zbawieniem dla chorego i o tym też należy głośno mówić. Próby kliniczne (konkretne) daję więc pod rozwagę pacjentowi (konkretnemu) kiedy uważam, że może być to dla Niego korzystne, bo o dobro tego pacjenta mi chodzi.

Łączę wyrazy szacunku,
Michał.
* Tu nadmienię, że FDA życzy sobie dwóch niezależnych prób potwierdzających skuteczność testowanej substancji.

P.S. Marcinie, Twój post mi chyba dość dużo wyjaśnił, dziękuję. Trochę szkoda, bo miałem nadzieję.
  Temat: Badanie kliniczne - immunoterapia niedrobnokomórkowego raka
majkelek

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 9802

PostDział: Choroba nowotworowa / pacjent onkologiczny   Wysłany: 2015-07-15, 22:27   Temat: Badanie kliniczne - immunoterapia niedrobnokomórkowego raka
Szanowny Panie Magistrze,
Mam kilka pytań w związku z tym, co Pan napisał (i nieco na przekór uważam brak zaufania za cechę ludzi ostrożnych i rozsądnych, niezależnie od narodowości):
1. Nie znam protokołu kwalifikacyjnego/randomizacyjnego badania przez Pana Magistra zalinkowanego, więc chciałem się upewnić czy poszukiwaniem pacjentów i kwalifikacją do badań zajmuje się ośrodek prowadzący próbę? Pytam, gdyż w przeciwnym przypadku kwalifikacja może zostać uznana za nielosową (a takie przypadki się zdarzają). Jaka jest więc Państwa rola? O ile rozumiem, to na ośrodku prowadzącym próbę spoczywa też obowiązek podania dokładnej informacji na temat badania, prawda?
2. Czy informują Państwo, że w Polsce jest dostępnych jeszcze kilka innych badań klinicznych z udziałem przeciwciał monoklonalnych celowanych w PD-L1? ( https://clinicaltrials.gov/ct2/results?term=PD-L1+nsclc+poland&recr=Open )
3. Czy informują Państwo, że w reklamowanym przez Pana Magistra badaniu priorytetową cechą mierzalną jest czas przeżycia (oraz w drugiej kolejności czas do progresji), zaś w innych badaniach inhibitorów PD-L1 (Atezolizumab) jest znacznie więcej cech, które są mierzone (w tym skala objawów, co dla pacjenta jest dość istotne)?

To chyba te najważniejsze kwestie, o które chciałbym zapytać. Dziękuję za cierpliwość.
Łączę wyrazy szacunku,
Michał.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group