1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 5
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: zły wynik TK
majkelek

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 11617

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-10-23, 15:12   Temat: zły wynik TK
Przestudiuję obecnie dostępne badania kliniczne, w międzyczasie (przede wszystkim) trzeba leczyć infekcję.
Pozdrawiam serdecznie,
Michał.
  Temat: zły wynik TK
majkelek

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 11617

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-10-23, 13:24   Temat: zły wynik TK
ola888 napisał/a:
Czy mam rozumieć że to milczenie to z powodu ze jest aż tak źle?
Olu, mówię za siebie, ale wiem, że podobny pogląd ma wiele osób: Nie mam w zwyczaju pisać tylko w przypadkach, kiedy jest dobrze, odpowiadam na pytania najlepiej jak potrafię, na wszystkie pytania, niezależnie od stanu osoby chorej.
Wyniki, które zamieściłaś nie wnoszą wiele do obrazu choroby - w zasadzie jest to ten sam wynik CT co poprzednio. Mieliście rozmawiać z onkologiem - rozumiem, że rozmowa się odbyła i onkolog zadecydował coś na temat dalszego leczenia (tak jak pisałem wyżej mam wrażenie, że dalsze leczenie chemiczne byłoby bezcelowe, ale może się mylę).

Sprawy się teraz nieco pokomplikowały i (jak piszesz) Twój tata ma niską hemoglobinę oraz infekcję. Tego typu infekcja u chorego onkologicznie w trakcie leczenia może być bardzo niebezpieczna oraz poważnie utrudniać oddychanie - stąd antybiotyk i tlenoterapia.

Czy masz jakieś konkretne pytania?
  Temat: zły wynik TK
majkelek

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 11617

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-10-21, 13:06   Temat: zły wynik TK
ola888 napisał/a:
Jeśli chodzi o pierwsza reakcję po 1 cyklu chemii i radioterapii odpowiedź była optymistyczna bo guz się zmniejszył, ale nie wiedzieć czemu pani doktor dała Tacie "urlop" od leczenia na 4 miesiące(!) i potem miał zgłosić się na tk, który miał 8 sierpnia i który wykazał wzrost guza, po tym badaniu Tato dostał właśnie gemcytabinę, Tato jest leczony również kardiologicznie dwa lata temu przeszedł operację ma bajpasy, poza tym być może wiek 79 lat lekarka nie wyjaśniła dlaczego akurat taka chemia, powiedziała dajemy Tacie to co najlepsze w jego przypadku.
Po I linii, a nie cyklu - ale w porządku, rozumiem. Ten 'urlop' jest rzeczą normalną - chorzy dostają kilka cykli chemii (tutaj jak wspominasz jeszcze radio) i organizm musi się zregenerować. Jeśli terapia jest skuteczna, odpowiedź powinna trwać co najmniej kilka miesięcy, stąd ten czas oczekiwania. Gemcytabina została najprawdopodobniej włączona z powodu opisanych przez Ciebie schorzeń towarzyszących, ale wszystko się wyjaśni jak załączysz wyniki - zresztą, możesz lekarza zapytać, na pewno Ci wyjaśni.

Czy mógłbym się dowiedzieć skąd jesteście i gdzie (w jakiej placówce) się leczycie?

I nie ma za co dziękować. Trzymaj się,
Michał.
  Temat: zły wynik TK
majkelek

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 11617

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-10-21, 12:30   Temat: zły wynik TK
ola888 napisał/a:
Nie nic wcześniej nie zamieszczałam
No i dobra, wyjaśnione! Niczego nie trzeba scalać.

Zatem witaj Olu na Forum. Przede wszystkim chciałem Cie bardzo prosić, abyś zamieściła pozostałe wyniki Taty - to bardzo proste, wystarczy, że dołączysz skany w postaci załączników do posta. To bardzo pomoże wszystkim, którzy chcą Ci coś doradzić - ważne jest jaka była diagnoza (w jakim stopniu zaawansowania), dokładnie jakie leczenie i jakie dawki leków były zastosowane i wiele innych szczegółów. Przydałby się również dokładny opis ostatniego TK - powyżej piszesz nieco skrótowo.

Do rzeczy, gemcytabina w II linii leczenia jest chemioterapią niestandardową, lekarze musieli mieć powód do jej zastosowania - czy wspominali coś o tym? (Przypuszczam, że chodzi o schorzenia towarzyszące lub słaba odpowiedź na leczenie I linii) Guz opisany w powyższym fragmencie jest bardzo duży, może powodować poważne objawy. Na dodatek rozpad guza, czyli martwica komórek w jego 'wnętrzu' nierzadko jest powodem stanu zapalnego (to może przyczyniać się do nasilenia kaszlu i gorączki - piszę 'przyczyniać się', gdyż nie mogę być pewien, bez wyników, czy gorączka jest spowodowana chemią, inna infekcją, czy rozpadem guza). Powiększone węzły chłonne również świadczą o zaawansowaniu procesu rozrostowego.
Ponadto, w przypadku progresji zmian, nie ma wskazań do kontynuowania chemioterapii - zwyczajnie jest to niekorzystne dla pacjenta. Zapewne onkolog będzie z Wami rozmawiał na temat dalszych planów. Zwykle (w przypadku braku odpowiedzi na leczenie), II linia chemioterapii w paliatywnym leczeniu raka płuca jest ostatnią standardowo stosowaną terapią (choć to nie zawsze). Jeśli chory sobie tego życzy, to może postarać się o wzięcie udziału w badaniu klinicznym - nie zawsze jest taka możliwość, ale czasem daje to dostęp do leczenia, które nie jest ogólnodostępne (co nie znaczy, że zawsze lepsze).
Jeśli chciałabyś abyśmy pomogli Ci takich badań klinicznych szukać, to potrzebne jest nam wiele więcej szczegółów na temat leczenia Twojego Taty.

Brak odpowiedzi na leczenie II linii jest złym czynnikiem prognostyczny i (tak jak pisałem powyżej) w większości przypadków jest wskazaniem do zakończenia chemioterapii paliatywnej.

Pozdrawiam serdecznie,
Michał.
  Temat: zły wynik TK
majkelek

Odpowiedzi: 24
Wyświetleń: 11617

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2014-10-21, 11:57   Temat: zły wynik TK
Czekajcie Państwo, bo coś się tu nie klei.
ola888, czy zamieszczałaś wcześniej (wcześniej niż dziś) jakiekolwiek informacje dotyczące leczenia Twojego Taty na Forum?
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group