1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Rak języka |
kmis757
Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 11575
|
Dział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi Wysłany: 2016-01-19, 21:41 Temat: Rak języka |
Wyniki będą wracały powolutku do normy.
Pati2015 napisał/a: | to wszystko nagle z w pełni zdrowego, silnego faceta zrobiło taką kruchą istotę... |
Co tu dodać? Świat nagle stał się dla nas inny... wyzwolił lek, strach, ból i cierpienie...
Proszę przeczytaj to opracowanie. Na pewno znajdziesz tam wiele odpowiedzi na zadane przez ciebie pytania:
JAK ROZMAWIAĆ Z OSOBĄ CHORĄ ONKOLOGICZNIE? WSKAZÓWKI DLA OSÓB TOWARZYSZĄCYCH W CHOROBIE NOWOTOWOROWEJ
Choroby nowotworowe coraz częściej dotykają naszych bliskich oraz osoby z naszego otoczenia. Mimo to, wciąż rozmawia się o nich mało – najczęściej szeptem lub ze wstydem. Tematyka raka wprowadza rozmówcę w zakłopotanie, stanowi tabu, jest czymś, co lepiej przemilczeć. Warto to zmienić!
Czy ktoś z Twoich bliskich choruje na nowotwór? Chciałbyś wiedzieć, jak mądrze towarzyszyć mu w chorobie i jak spróbować pomóc? Oto kilka praktycznych wskazówek przygotowanych przez Olgę Kłodę-Krajewską z Pracowni Psychoonkologii Primum Noscere.
Jak rozmawiać z osobą chorą onkologicznie?
- bądź. Diagnoza choroby nowotworowej to bardzo trudny czas dla bliskiej Ci osoby. Ważne zatem, by nie zostawiać jej z tym samej. Bądź przy niej, choćby tylko milcząc.
- pytaj. Zastanawiasz się, jak możesz pomóc osobie chorej? Zapytaj ją o to. Ona przecież najlepiej wie, czego potrzebuje. Jak zapytać? Najlepiej wprost: „Jak mogę Ci pomóc?“, „Co mogę dla Ciebie zrobić?“.
- oferuj pomoc. Być może osoba chora nie chce nikogo obciążać sobą, mimo że potrzebuje pomocy. Jeśli masz ochotę być z nią, nie czekaj, aż sama Cię o to poprosi (proszenie dla osób chorujących często jest trudne). Przejmij inicjatywę, dzwoń, oferuj swoją pomoc, gotowość i wsparcie na różnych płaszczyznach.
- bądź szczery/a. Nie udawaj, że Ci łatwo, jeśli tak nie jest. Nie mów choremu, że „wiesz, co czuje“ i że „będzie dobrze“, bo nie wiesz, jak będzie. Zawsze mów prawdę.
- słuchaj z uwagą. Spokojna i empatyczna rozmowa działa uspokajająco. Istotne jest pozwolenie chorującemu na wyrzucenie z siebie tego, co czuje, myśli.
- mów, co czujesz. Nie udawaj, że z łatwością przychodzi Ci rozmawianie na dany temat, jeśli tak nie jest. Mów o swoich lękach, obawach, odczuciach. Może się okaże, że osoba chora oczekuje właśnie takiej szczerości, a nie kolejnego „bohatera“ u swojego boku.
- pozwól sobie i choremu na wyrażanie emocji. To ważne dla osób chorujących, by móc wyrzucić z siebie męczące i złe emocje. Już sama sytuacja choroby potrafi być bardzo trudna - nie obciążajmy się dodatkowo kumulowaniem negatywnych emocji.
- daj sobie czas na odnalezienie się w nowej sytuacji i przyzwolenie na to, że nie wiesz, co dokładnie robić. Najważniejsza w tej sytuacji jest Twoja gotowość. Spróbuj otworzyć się na swojego przyjaciela, bardzo możliwe, że sam będzie chciał Cię poprowadzić przez najlepszą drogę towarzyszenia mu.
Czy jest coś, czego nie należy robić w rozmowie/byciu z osobą chorą nowotworowo?
- nie wyręczaj chorego, nie zabieraj mu jego autonomii. Mimo, że choroba może ograniczać sprawność, pozwól Twojemu bliskiemu na niezależność. Chory oczekuje normalności. W jego życiu i tak wystarczająco dużo już się zmieniło.
- nie dawaj rad i nie pouczaj. Nie wiesz, co jest dobre dla Twojego przyjaciela i nie jesteś na jego miejscu.
- nie mów, że „wszystko będzie dobrze“. To oczywiście naturalne, że chcesz, aby tak było. Nie możesz jednak mieć pewności, że tak będzie, a nie należy kłamać.
- nie lekceważ choroby. Chorzy nie lubią komentarzy „nie wyglądasz na chorego“ – mogą to odebrać, jako kwestionowanie ich choroby.
- nie lituj się nad chorym. Większość pacjentów jest na to bardzo wyczulona.
- nie udawaj, że wszystko jest w porządku. Bo nie jest. Mów o swoich uczuciach i o tym, co jest dla Ciebie ciężkie.
- nie traktuj złości chorego osobiście. Ma on prawo do wykrzyczenia swojego bólu i smutku. Pozwól mu na to. Choroba jest bardzo trudnym momentem, często zatem towarzyszy jej agresja, bezsilność i złe emocje.
Pamiętaj, że najważniejsza w byciu z osobą chorą na raka jest szczerość. Jej brak bardzo łatwo wyczuć. Udając, nie będąc szczerym, nie mówiąc prawdy, ani tego, co faktycznie czujesz -tworzysz barierę między Tobą a chorym. To powoduje narastanie poczucia osamotnienia, frustracji, zagrożenia i smutku.
Olga Kłoda-Krajewska
Pracownia Psychoonkologii Primum Noscere |
Temat: Rak języka |
kmis757
Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 11575
|
Dział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi Wysłany: 2016-01-18, 22:28 Temat: Rak języka |
Pati2015 napisał/a: | Czy ktoś z Was mógłby podzielić się doświadczeniem? |
Nie napisałaś dokładnie, kiedy zakończone zostało naświetlanie. Informacje o badaniach kontrolnych znajdziesz u nas na wątkach, dużo o tym pisaliśmy.
Powtórzę krótko; pierwsze badanie obrazowe, kontrolne: TK lub MRI ma sens po około trzech miesiącach od zakończenia radioterapii. Wcześniej nie ma co naciskać, obraz będzie zamazany i niejednoznaczny.
Mimo wszystko, pierwsze wizyty kontrolne, w moim przypadku, odbywały się co miesiąc, dopiero po pierwszym MRI; co 3 m-e.
Dodatkowo kontrola w rejonie; krew co miesiąc. Czasami zdarza się, że wymagamy np. podania kroplówek 'nawadniających', ale to już sprawa indywidualna.
[ Dodano: 2016-01-18, 22:31 ]
jest data zakończenia radio...sorki
[ Dodano: 2016-01-18, 22:33 ]
MRI po 3-ch miesiącach od zakończenia leczenia |
Temat: Rak języka |
kmis757
Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 11575
|
Dział: Nowotwory tarczycy, głowy i szyi Wysłany: 2016-01-16, 21:36 Temat: Rak języka |
Pati2015 napisał/a: | Boli, ale przy radioterapii pewnie będzie tylko gorzej:-( | Przy radioterapii będzie za pewno gorzej. PEG; myśl i widok na pewno odstrasza, ale bylem na sali z pacjentem, który przyjmował pokarm w ten sposób i na pewno jest to o wiele miej uciążliwe dla chorego od sondy, zwłaszcza przed zbliżającą się jeszcze radioterapią.
Grzyb w ustach nie należy traktować jak coś strasznego. Prawie każdy, jak nie każdy pacjent, przy radioterapii i chemioterapii ma tę przypadłość.
Wskazane płukanie, smarowanie (np. patyczkiem do uszu, moczonym w nystatynie-oczywiście zawsze świeżym ). Ja miałem przepisany przez chemików', preparat na zamówienie w aptece, który stosowałem do roku po zakończonym leczeniu. Skład w moim wątku, choć słyszę, że teraz nie bardzo apteki chcą go wykonywać.
Tak naprawdę, to wielu z nas , uporało się z grzybkiem w ustach, dopiero wiele dni po zakończonym leczeniu, gdy wraca nam w pełni odporność. |
|
|