1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Guz mózgu okolicy czołowej |
kinia1989-17
Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 11308
|
Dział: Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego Wysłany: 2011-10-16, 08:35 Temat: Guz mózgu okolicy czołowej |
Wprowadziłam trochę Panią w błąd z tymi datami , ale już pisze sprostowanie.
Tomografia z dnia 07,10,2011
-wyraźne-do 11mmm-powiększyło się ognisko rozrosty npl(meta?) w przystrzałkowej części pogranicza czołowo-ciemieniowego lewej półkuli mózgu oraz zwiększyła się strefa otaczającego je obrzęku okołoguzowego: wielkość do 3 mm towarzyszących dwóch drobnych ognisk wzmocnienia kontrastowego jest porównywalna do badania poprzedniego(29,06,2011)
-pojawiło się krótkoodcinkowe,wzmacniające się pogrubienie do 3mm przednio-górnej części przegrody przezroczystej.
-nie zmieniła się morfologia pooperacyjnych zmian bliznowato-zanikowych w prawej okolicy czołowej.
-pozostałe struktury mózgowia- w tym nadmiotowy układ komorowy-nie stwierdza się
Tomografia z dnia 29,06,2011
-stan po kraniotomii czołowej prawostronnej z bezsygnałowymi artefaktami obrazu,ze zmianami pooperacyjnymi w obrębie prawego płata czołowego i jamą opustoszeniową na jego przedniej sklepistości.
-Cechy wznowy procesu rozrostowego nie stwierdza się
-niesymetryczne poszerzenie układu komorowego w zakresie rogów przednich komór bocznych, z leukoarajozą okołokomorową po leczeniu.
-w istocie białej lewego płata ciemieniowego widoczne podłużne ognisko hiperintensywne w obrazach T2-zależnych i FLAIR śr.3-4 mm o charakterze naczyniopochodnym.
-po badaniu SK uwidoczniło się 5mm obrączkowate ognisko wzmocnienia kontrastowego w lewym zakręcie czołowym górnym przystrzalkowo przypominające meta.
-podejrzenie o kolejne dwa ogniska w lewej półkuli mózgu śr.3 i 2mm położone z tyłu i poniżej: przystrzałkowo i w zakręcie przedśrodkowym
-w prawej półkuli mózgu i podnamiotowo patologicznych wzmocnień kontrastowych nie stwierdza się
Wnioski: obrączkowate ognisko WK śr.5mm i dwa przecinkowate 2-3mm ognisko WK w lewej półkuli mózgu mogące odpowiadać meta. |
Temat: Guz mózgu okolicy czołowej |
kinia1989-17
Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 11308
|
Dział: Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego Wysłany: 2011-10-15, 21:13 Temat: Guz mózgu okolicy czołowej |
To co znalazłam w dokumentacji to: Rozpoznanie choroby: Glioblastoma multiforme.
Oczywiście miedzy pierwszą tomografie a ostatnią były oczywiście inne tomografie.
26,09,2011 tato miał tomografie i wynik wyszedł bardzo podobny do tej ostatniej, która była jednocześnie zrobiona z tego względu ze lekarz onkolog zlecił powtórna aby potwierdzić wynik tej z września.Jeszcze nie byliśmy u lekarza dlatego chciałam się dowiedzieć coś wcześniej. |
Temat: Guz mózgu okolicy czołowej |
kinia1989-17
Odpowiedzi: 4
Wyświetleń: 11308
|
Dział: Nowotwory ośrodkowego układu nerwowego Wysłany: 2011-10-14, 21:19 Temat: Guz mózgu okolicy czołowej |
Witam.
Historia choroby:( rok 2001.10.01 początek choroby)
Ognisko nieprawidłowego rozrostu w biegunie czołowym prawym o wymiarach:poprzecznym 330x47mm, częścią tylną zachodzi w lewo od sierpa mózgu na szerokość 10 mm. Ku górze ognisko rozrostowe sięga na 45mm.Gęstość w gr.24-32,wzmacnia się wieloobrączkowato do71 z zachowanymi przestrzeniami nie ulegającymi wzmocnieniu.Przy ognisku rozrostowym rozległa hipodensyjna strefa obrzęku zajmująca przednią połowę prawej półkuli mózgu, wnikająca palczasto w istotę szarą.Widoczny efekt masy z zaciśnięciem części środkowej i tylnej prawej komory bocznej, jej róg przedni wąski, przemieszczony ku tyłowi i w lewo. Komora trzecia wąska, częścią przednia przemieszczona w lewo.wypieranie w lewo dochodzi do 10 mm, róg przedni w części dolnej wąski, w części górnej poszerzony do 13 mm. Bruzdy półkul mózgowia zaciśnięte.Zmiana rozrostowa może odpowiadać glejakowi prawego bieguna czołowego.
Operacja odbyła się 2001.10.03 .Po zabiegu w stanie dobrym bez niedowładów,obserwuje się poprawę pamięci i orientacji.rana zagojona przez rychłozrost. Po 7 dobach wypisany.
Zastosowana została radykalna radioterapia loży guza z 2-ch pól bocznych sklinowanych dawką 54 Gy/T fotonami X 10 MeV oraz podano boost do 60 Gy/T na lożę frakcjonowaniem po 2 Gy/T z pól sklinowanych bocznego i przedniego fotonami X 10 M aparatem Mevatron.
chory leczenie zniósł dobrze. Zalecono redukcje dawki Dexamethasonu.
Pierwsza tomografia (2002.04.08) wykazała:Rozległy obszar ubytku mózgowia prawym biegunie czołowym o wym. 44x26mm sięgającym ku górze na 40 mm.Za wysokości ubytku róg przedni komory bocznej poszerzony do 18 mm, po str.lewej poszerzenie do 16mm.Powyżej ubytku w prawym biegunie czołowym poszerzenie bruzd mózgowia. Pozostałe obszary mózgowia zmian patologicznych nie wykazują. Przebyta prawostronna trepanacja czaszki w okolicy czołowej.
Ostatnia tomografia(2011.10.07) wykazała: -wyraźne-do 11mmm-powiększyło się ognisko rozrosty npl(meta?) w przystrzałkowej części pogranicza czołowo-ciemieniowego lewej półkuli mózgu oraz zwiększyła się strefa otaczającego je obrzęku okołoguzowego: wielkość do 3 mm towarzyszących dwóch drobnych ognisk wzmocnienia kontrastowego jest porównywalna do badania poprzedniego(29,06,2011)
-pojawiło się krótkoodcinkowe,wzmacniające się pogrubienie do 3mm przednio-górnej części przegrody przezroczystej.
-nie zmieniła się morfologia pooperacyjnych zmian bliznowato-zanikowych w prawej okolicy czołowej.
-pozostałe struktury mózgowia- w tym nadmiotowy układ komorowy-nie stwierdza się
Chciałabym się dowiedzieć co to może oznaczać. Z góry dziękuje za pomoc. |
|
|