1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Nieoperacyjny rak trzonu żołądka z przerzutami |
kamila75
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5527
|
Dział: Nowotwory przewodu pokarmowego Wysłany: 2015-02-27, 11:05 Temat: Nieoperacyjny rak trzonu żołądka z przerzutami |
Cytat: | Zalecono radioterapię
Ze względu na dolegliwości? Jakie? RTH ma dotyczyć okolic wpustu czy przerzutu do kośćca? |
Bardzo dziękuję za szybkie odpowiedzi. Radioterapia ma być podana na kręgosłup. Lekarze podczas konsultacji powiedzieli, że trzeba ją podać przed chemią, żeby "kręgosłup się nie rozsypał". Jakie działanie ma RTH w takim przypadku.
Bardzo obawiam się chemioterapii, boję się żeby nie zabiła ona wujka.
Czy dobór rodzaju chemii, jej ilości i sposobu podawania jest standardowy we wszystkich ośrodkach chemioterapii ? Gorzów od niedawna się tym zajmuje i mam obawy czy zrobią to dobrze.
Może należałoby udać się do jakiegoś większego ośrodka czy lekarza prywatnie (jakiej specjalności ?), by ustalił dawki i sposób podawania ?
Myślałam o konsultacji w Szczecinie u Pani prof. Sulżyc-Bieleckiej, która pracuje na Oddziale Chemioterapii w Klinice na Pomorzanach. |
Temat: Nieoperacyjny rak trzonu żołądka z przerzutami |
kamila75
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5527
|
Dział: Nowotwory przewodu pokarmowego Wysłany: 2015-02-26, 16:08 Temat: Nieoperacyjny rak trzonu żołądka z przerzutami |
Witam,
u mojego wujka 15.01.2015 po gastroskopii z wynikiem histopatologicznym rozpoznano guz okolicy podwpustowej żołądka - rak gruczołowy (G3) żołądka (typ cewkowy). Konsylium onkologiczne w Gorzowie Wlkp 18.02.2015 uznało nieoperacyjny rak żołądka z przerzutami od wątroby, kręgosłupa i śledziony. Zalecono radioterapię w Zakładzie Radioterapii w Zielonej Górze 02.03.2015 r. oraz chemioterapię paliatywną (EOX lub DCF) 05.03.2015 r. na Oddziale Onkologii w Gorzowie Wlkp.
Proszę o informację o rokowaniach choroby, biorąc po uwagę stan chorego i przerzuty. Czy chemia i jej skutki uboczne nie "zatrują" reszty Jego życia ? Wujek ma 55 lat, wzrost: 180 cm, waga: 62 kg (zawsze był raczej szczupły, ostatnio bardziej). Na razie czuje się w miarę dobrze, może jeść i nie odczuwa większych dolegliwości bólowych.
Poniżej wyniki KT jamy brzusznej i klatki piersiowej. Czy znaki zapytania w wynikach oznaczają, że nie ma pewności co do tych zapisów i należałoby powtórzyć badania bądź wykonać inne?
Wynik KT z 04.02.2015 jamy brzusznej z ujęciem miednicy bez i z CE po wzmocnieniu kontrastem, w fazie tętniczej, w fazie żylnej oraz w fazie późnej:
W ujętych badaniem dolnych partiach płuc zmian ogniskowych nie stwierdza się.
W okolicy podwpustowej ściana żołądka jest nieregularnie pogrubiała, szczególnie od strony krzywizny mniejszej do grubości ok. 34,4 mm - naciek npl?.
Wątroba niepowiększona o obniżonej densyjności - cechy stłuszczenia wątroby. W segmencie 2 wątroby widoczna jest słabo odgraniczona zmiana ogniskowa, hypodensyjna, szczególnie widoczna w fazie żylnej o śr. ok. 10 mm i cechach zmiany meta. Ponadto w okolicy loży pęcherzyka żółciowego, w segmencie 5 wątroby widoczna jest kolejna zmiana ogniskowa, podobna o śr. ok. 16 mm, również o cechach zmiany meta.
Żyła wrotna drożna nieposzerzona. Drogi żółciowe nieposzerzone. W ujętych badaniem odcinkach pęcherzyka żółciowego cech złogów nie uwidoczniono.
Śledziona niepowiększona. W okolicy przedniej połowy śledziony widoczny jest trójkątnawy obszar - zmiana zwałowa?, zmiana meta?.
Ponadto w części podwpustowej żołądka, w okolicy krzywizny większej żołądka widoczny jest również obszar hypodensyjny, który wydaje się przekraczać zarys torebki śledziony i naciekać częściowo miąższ śledziony - cechy naciekania śledziony, naciek npl z żołądka w okolicy jej górnej połowy, a także okolicy wnęki śledziony.
Trzustka, nadnercza niezmienione.
W połowie górnej nerki prawej widoczna jest torbielka o śr. ok. 17 mm. Poza tym nerki o prawidłowej warstwie miąższu, bez cech zastoju.
Nie stwierdza sie istotnie powiększonych węzłów chłonnych wewnątrz- i zewnątrz-
otrzewnowo oraz w miednicy małej.
Pęcherz moczowy o gładkim zarysie ścian. Gruczoł krokowy wielkościa stosowny do wieku badanego. Wydalanie i wydzielanie moczu kontrastowego jednoczasowe, nieupośledzone. Moczowody nieposzerzone.
W obrębie trzonów kręgów pogranicza piersiowo-lędźwiowego widocne są drobne osteosklerotyczne ogniska - związek z chorobą podstawową?.
Wynik z 05.02.2015 r. KT klatki piersiowej bez i z CE:
W polu górnym płuca lewego stwierdza się zmiany o charakterze włóknistym i włóknisto-bliznowatym, a na ich tle widoczne są metaliczne cienie szwów po przebytym zabiegu operacyjnym (tumor inflammatorius pulmonis sinistri. Hist. pat: pneumonitis chronica interstitialis cum fibrosi. Bronchitis et peribronchitis chronica partim purulenta.)
W polu górnym płuca prawego w segmencie 3 widoczne są dwie drobne zmiany ogniskowe o śr. ok. 2-3 mm. Natomiast w segmencie 7 płuca lewego zmiana ogniskowa, która ma śr. ok. 8,70 mm. Zmiany te maja najprawdopodobniej zmian metaplazmatycznych.
Nie stwierdza się istotnie powiększonych węzłów chłonnych w obrębie śródpiersia.
Proszę o informację czy na tym etapie szukać pomocy w większych ośrodkach onkologicznych.
Z góry dziękuję za wszelkie porady. |
|
|