1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 12
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
canoe

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 24628

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2018-04-25, 16:55   Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
Jest 2018 rok. Rok temu w tk 3 guzki w plucach wyszly. Male 3-5mm. Takze najprawdopodobniej znow przerzuty. Teraz znow tk i po pol jeden guzek o 1mm wiekszy jeden mniejszy. Zaproponowano chemie mamie. Trzy rodzaje sutent, votrient, interferon. Mama ma prswie 80lat. Odmowilismy i tk za kilka miesiecy. Skoro guzki tak powoli rosna a mama sama funkcjonujeto chyba lepiej nic robi. Chemia to chyba silna mysle ze bardziej zrujnujezdrowie. Predzej czlowiek na serce umrze czy wylew niz z powodu guzkow ktore bardzo powoli rosna. 1mm na pol roku. Co wy myslicie.
  Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
canoe

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 24628

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2014-07-21, 12:15   Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
Witam,

Standardowo rak jasnokomórkowy - III stopień.
Teraz było USG bez zmian.
w między czasie doszedł rozrusznik serca mojej mamie.
  Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
canoe

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 24628

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2014-03-11, 08:07   Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
Kolejny wynik tomografu, tym razem zrobili z kontrastem.
Całe szczęście czysto, żadnych zmian.
To już 2 lata po wykryciu przerzutów w płucach i następnie ich wycięciu.
Także przypadek mojej mamy pokazuje, że jak się pojawią przerzuty raka nerki to choroba nie zawsze się rozprzestrzenia. Oby jak najdłużej. Karmię mamę od 2 lat pestkami z moreli, szkodzić jej nie szkodzą, a może pomagają. No i dieta tzw. przeciwrakowa, zwłaszcza z jedną nerką o którą trzeba dbać i nie bombardować jej białkami.
  Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
canoe

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 24628

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-09-04, 08:32   Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
marek_1980 napisał/a:
Co słychać u mamy? Jest ok?


Bolały ją plecy, więc dostała wcześniej skierowanie na tomograf samej klatki. Dzisiaj wizyta u lekarza i wynik. Zobaczymy.

[ Dodano: 2013-09-04, 13:38 ]
Właśnie się dowiedziałem - ufff wszystko OK. Nic nie ma.

Tyle że nie dali kontrastu jak robili tomograf, bo mama miała eGFR 43, a powinien być nie mniej niż 45. Jak sprawdziłem trochę ją oszukali, bo z zaprzyjaźnionych źródeł dowiedziałem się oszczędzają na kontraście. eGFR wylicza się z kreatyniny i są dwie metody uproszczona, i Gaulta - dokładniejsza bo podaje się masę ciała. I tak dla 1.3 kreatyniny metodą uproszczoną wychodzi poziom eGFR 43, ale jak obliczymy metodą z podaniem masy ciałą - moja mama nie jest szczupła 94kg. To wychodzi 56 i spełnia warunki podania kontrastu. Tutaj kalkulator i wzory
http://www.aplikacjeonlin...ator_roche.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/EGFR

Także jak na masę mojej mamy to nerka w miarę dobrze filtruje krew. Ale oni liczą dla średniej masy kobiety w tym wieku i wtedy wychodzi ponieżej :fucc:
  Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
canoe

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 24628

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-05-09, 11:28   Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
Tomograf super - nie wykazał przerzutów. Jakiś guzek zwapniony, ale to raczej coś innego.

  Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
canoe

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 24628

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-04-15, 09:08   Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
Rezonans ciała poza przepukliną kręgosłupa wykonany w lutym nic nie wykazał - całe szczęście.

Teraz 19 kwietnia będzie tomografia - oby było dobrze. Zobaczymy.
Już prawie 2 lata po wycięciu nerki i 1 rok po wycięciu dwóch przerzutów z płuc. Mama bardzo chce żyć i jest gotowa na dalsze wycięcia płuc jeśli coś by było. Dużo dłużej dochodziła do siebie po operacji płuc. Od dłuższego czasu dbam by miała dobrą dietę.
  Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
canoe

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 24628

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2012-12-14, 07:53   Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
Dziękuję za zapytanie.

Udało się załatwić skierowanie na kwiecień na TK jamy brzusznej. I jeszcze rezonans na luty.
A teraz zrobiliśmy scyntygrafię kości. Po roku praktycznie żadnych nowych zmian nie było.
Po operacji płuc - wycięciu płata, mamę mocno jednak boli tamto miejsce. Ciągle boi się że to rak rośnie, mimo że badania nic nie pokazały. To już tak będzie do końca taki strach i jakiekolwiek bóle kojarzą się z tym że się już zaczęło. Chirurg powiedział że to tkanka miękka i do roku może boleć. Nic brać przeciwbólowe i żyć. Mówię jej że tak szybko guzy nie rosną i na tomografach by były.
  Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
canoe

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 24628

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2012-11-13, 15:20   Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
Ufff na razie jest dobrze. USG jamy brzusznej nic nie wykryło. TK płuc również. Po usunięciu 4 miesiące temu - dwóch guzów z płuc - przerzutów raka nerki - na razie płuca są czyste, węzły też. Oby jak najdłużej trwał zastój choroby. Mama teraz wiedzie spokojne życie i jest jej dobrze - żeby tak dalej. Teraz chyba trzeba walczyć o kolejne skierowanie na TK - żeby tak zapisać się na kwiecień-maj.
  Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
canoe

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 24628

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2012-10-12, 09:10   Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
Po usunięciu (lipiec 2012) fragmentu płuca z przerzutami mama na razie czuje się dobrze. Funkcjonuje i sama daje sobie radę. Trochę ją boli miejsce pooperacyjne, ale daje radę.
Na 20.10.2012r. ma tomograf klatki piersiowej - nie wiem czemu nasza onkolog nie dała skierowania na całe body?.
Ale z drugiej strony o dziwo po 1,5 roku od wycięcia nerki z guzem odezwał się szpital i wzywa na zrobienie USG jamy brzusznej. Chyba mają jakąś kontrolę. Z drugiej strony nieco to ironiczne, bo gdyby człowiek nic nie wiedział i nic nie robił samemu tylko powierzył się myśleniu że oni się wszystkim zajmą - to wygląda na to że jedynie leczenie/monitorowanie organizmu po wycięciu złośliwego raka nerki T3 - następuje po 1,5 roku. :shock:
  Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
canoe

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 24628

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2012-08-24, 08:40   Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
absenteeism napisał/a:
A skoro pacjent miał wywiad onkologiczny, to nie był pod opieką i kontrolą onkologa (pisałaś o nefrektomii)?

Nie był, no bo na jakiej podstawie miałby być. Dopiero w tej samej przychodni dzięki temu, że nie było doktor mojej mamy (całe szczęście), mama poszła do innego lekarza. On on razu wymacał guza i powiedział że to nie żadne biodra, rwa kulszowa czy korzonki i dał skierowanie na USG w trybie natychmiastowym. USG wykazuje guza nerki i pacjent zostaje skierowany do urologa. Potem szpital, embolizacja guza nerki, następnie nefrektomia i po 2 tyg. jest wynik histopatologiczny. Wtedy formalnie jest to problem onkologiczny. I mama trafia do onkologa, który kwalifikuje ją na program badawczy. Wiemy że brała lek (pazopanib), a nie placebo. Dostawała duże dawki potem mniejsze do momentu aż wątroba już nie dawała rady. Wtedy przerwano podawanie leku.

[ Dodano: 2012-08-24, 08:48 ]
Jolana napisał/a:
Sytuacja jest rzeczywiście skompilowana. Należy jak mówią - trzymać rękę na pulsie ale ja byłabym ostrożna z częstym powtarzaniem TK. Nie jest to badanie obojętne dla organizmu...


Nie wiem czy w tym wieku mama by się zakwalifikowała na coś niestandardowego z tego co ty czytam dużo młodsze i jeszcze wartościowe dla państwa mają z tym problem.
Z tego co wiem najlepsze w tej chwili jest mechaniczne wycinanie guzków jeśli się pojawią. Mama jeszcze jest na siłach, chce żyć i jakby trzeba było to jeszcze jeden płat płuca czy jego część dałaby wyciąć.

Co do tych leków Nexavar, Afinitor, Sutent czy to chodzi o Sunitynib? To nie wiem co i jak i kiedy można się ewentualnie o to starać???
  Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
canoe

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 24628

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2012-08-24, 07:46   Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
Madzia70 napisał/a:
Lekarz rodzinny nie ma uprawnień do kierowania na tomografię lub rezonans magnetyczny.

Ale chodziło o zwykłe USG, na to ma uprawnienia. Skoro po miesiącu nie było poprawy to już wtedy jak najbardziej w tym wieku było wskazane zobaczyć narządy jamy brzusznej przez USG. :?ale?:
  Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
canoe

Odpowiedzi: 31
Wyświetleń: 24628

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2012-08-23, 12:44   Temat: usunięte guzki z płuc po raku nerki
Witam,

Pierwszy mój post na forum.
Mama lat 73.
W roku 2011 miała wykrytego bardzo późno raka nerki - guz wielkości pięści. Możemy dziękować za ten stan jej lekarzowi rodzinnemu, który przez 2 lata od chwili pojawiania się bólów leczył mamę na korzonki, paracetamolem, etc., a nie zlecił zwykłego USG :evil:

Co zrobić z takim lekarzem???

Chirurg był w szoku i od razu chciał poznać nazwisko tego lekarza, który wyhodował takiego guza.
Najpierw zrobiono embolizację (nie wiem czy dobrze napisałem - odcięcie krwiobiegu do nerki), potem wycięto nerkę.
Mama zakwalifikowała się na program badawczy leku (pazopanib). Przyjmowała go do czasu gdy wątroba dawała radę, potem trzeba było dać jej odpocząć. Dzięki temu mieliśmy za darmo w umówionych terminach pełne badania krwi, moczu, tomografię komputerową co 4 miesiące.

No i dzięki częstym TK wykryto w płucu guzek 15mm, po czym szybko wycięto razem z innym 2mm wymacanym już przez chirurga z częścią płata. Okazało się że to przerzuty raka nerki, miąższ był wolny od jasnokomórkowca.
Guzki pojawiły rok po wycięciu nerki.
Przy nawrocie choroby sponsor badań-leku już nie załatwia badań i TK.

Od razu załatwiłem skierowanie na TK żeby zapisać się w kolejkę i kontynuować mniej więcej robienie TK co 4 miesiące, gdyż to jedyna możliwość wykrycia nowych ognisk raka nerki po czym ich wycięcia jak można.

Czy ktoś zna takie przypadki. Jakie są rokowania? Czy to rok czy można i 5 lat tak żyć - jak się sukcesywnie wycina co powstałe ogniska. Czy jak już pojawiły się guzku i się je wycięło to minie trochę czasu zanim pojawią się nowe, czy leci to już potem lawinowo?

Pozdrawiam wszystkich
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group