1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: rak płuc - interpretacja wyników PET |
blanka1
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 7336
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2014-10-30, 12:44 Temat: rak płuc - interpretacja wyników PET |
Witam serdecznie bardzo dziękuję za odpowiedź. Przesyłam wszystkie wyniki badań dziadka przepisane do tabeli (wyniki czerwone poniżej normy, niebieskie powyżej norm).Chemia to paclitaxel i karboplatyna.
Zastanawiamy się teraz czy podać 7 chemię czy może jednak szukać innego rozwiązania? Dziadek bardzo obawia się pozbawienia czucia w nogach (pisałam wyżej że pojawiły się drętwienia w palcach ręki i ból w prawej stopie).
Czy radioterapia przyniosłaby dobre efekty czy raczej pogorszy obecny stan?
Czy kolejna 7 chemia nie doprowadzi do całkowitego uszkodzenia szpiku kostnego?
Dziadek przyjmuje zastrzyki Zamikos przy każdej chemii. Należy je nadal podawać nawet po odstawieniu chemii czy nie ma to już znaczenia?
Ponadto przyjmuje także Pabi-dexamenthason 3 tabletki dziennie(2+1) oraz zastrzyki na zakrzepicę Clexane w dawce 0,8.
Jaka byłby najlepsza forma dalszego leczenia? Jakie mamy rokowania?
Bardzo proszę o odpowiedź.
[ Dodano: 2014-10-30, 12:48 ]
Wyniki krwii
[ Dodano: 2014-10-30, 13:10 ]
Zapomniałam jeszcze napisać, że po 6 chemii popękały żyłki w oku i zaczęło wzrastać ciśnienie, stan ten utrzymywał się przez ok 2 tygodnie. Po badaniu PET stwierdzono zapalenie żył i zwiększono dawkę leku do 0,8 + 0,6 do dnia dzisiejszego.
Dziadek waży ok. 95 kg, do czasu 5 chemii czuł się dobrze, po 6 trochę narzekał.
[ Dodano: 2014-10-30, 14:37 ]
Witajcie przesyłam jeszcze wynik badania patomorfologicznego: molekularnego-immunohistochemicznego:
Oznaczenie wykonano z materiału bloczka parafinowego
CK 5/6(+)
CK7 (+) ogniskowo
CK20 (-)
Ki67 (+) w 60%komórek
p63 (+)
TTF-1 9-)
Pozdrawiam serdecznie |
Temat: rak płuc - interpretacja wyników PET |
blanka1
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 7336
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2014-10-29, 11:37 Temat: rak płuc - interpretacja wyników PET |
Witam serdecznie
W kwietniu tego roku zdiagnozowano u mojego dziadka raka płuc. Poniżej opis pierwszego badania PET w kwietniu
PET 04/2014
Zobrazowano:
Głowa: Obraz CT i metabolizm FDG w granicach normy.
Twarzoczaszka i szyja: Obraz CT i metabolizm FDG w granicach normy.
Klatka piersiowa: Drobne wezły chłone okołotchawiczne dolne, obustronnie, największy po stronie prawej 16 mm, SUV 1,9/2,5.
Pojedyncze wezły chłone oskrzelowo-płucne prawe, najwiekszy 15 mm, SUV 3,7/4,1.
W segm 10 płuca prawego owalna heterodensyjna masa miekkotkankowa i nieregularnych brzegach, łączaca się cienka odnogą wzdłuż oskrzela segmentarnego z wnęką płuca prawego. Metabolizm masy znacznie wzmozony, nieregularny, większy na obwodzie SUV w częściach obwodowych 18,2/23,5 w części centralnej 7,2/12,6.
Jama brzuszna i miednica: obraz CT i metabolizm FDG w granicach normy
Układ kostny: Krag Th7 złamany kompresyjnie (złamanie II stopnia) w palomista hipersklerotyzacją trzonu i wzmozonym metabolizmem FDG obejmującym 2/3 trzonu, SUV 3,7/4,5.
Wnioski: Obraz badania FDG PET/CT odpowiada czynnemu procesowi rozrostowemu o charakterze złośliwym w płucu prawym z przerzutami do węzłów chłonnych wneki i przytchawicznych oraz przerzutem do złamanego kompresyjnie trzonu kregu Th7.
Po tym badaniu dziadek trafił do szpitala na bronchoskopię wynik: carcinoma planoepitheliale, grade 2 pulmonis.
Zastosowano leczenie chemioterapią taksol + karboplatyna.
W sierpniu badanie kontrolne TK klatki piersiowej po 3 chemiach wynik:
TK KLP 08/2014:
W s. 10 płuca prawego zmiana ogniskowa ok. 36x27 mm z komorą powietrzną - sugeruje Tu.
Poza tym płuca bez zmian ogniskowych.
W śródpiersiu powiekszonych węzłów chłonnych nie znaleziono.
Hypodensyjne obszary w tętnicach płatowych płuca prawego - materiał zatorowy?
Nadnercza niepowiększone.
Złamanie kompresyjne trzonu Th7 - meta susp.
Poza tym kości w badanym zakresie bez cech meta.
Podano jeszcze trzy chemie (łącznie 6) po 5 chemioterapii pojawiły się mrowienie w prawej dłoni i ból w prawej stopie, po 6 chemii pogorszyły się wyniki krwi.
W ubiegłym tygodniu zrobione kolejne badanie PET
PET 10/2014:
Głowa: OUN bez ognisk patologicznego wzrostu metabolizmu glukozy, układ komorowy symetryczny poszerzony - wsk. Huckamana 78 mm.
Twarzoczaszka i szyja: Prawidłowy obraz metabolizmu glukozy. Węzły chłonne niepowiekszone. Przyścienne zacienienia w lewej zatoce szczękowej.
Klatka piersiowa: Pasmowate zacienienie przywnękowo w płacie dolnym płuca prawego, w seg 10 prawego płuca obszar niejednorodnego zagęszczenia miąższowego 27x9x14 mm SUV 3,5. We wnęce prawego płuca węzeł 9 mmw osi krótkiej przy oskrzelu pośrednim SUV 3,4. U podstawy płuca lewego zagęszczenia miąższowe do 10x4 mm SUV 2,6. Poza tym prawidłowy obraz metabolizmu glukozy.
Węzły chłonne pozostałych grup niepowiększone do 9 mm z zachowaną wneka przytchawiczy dolny prawy SUV 1,3. Miąższ płuc bez zmian litych i nacieków.
Jama brzuszna i miednica: W prawym podbrzuszu ognisko pobudzenia w odcinku jelita grubego/(esicy?) 12 mm SUV 7,1 odpowiada zgrubieniu ściany z płaska podstawą, w badaniu przeglądowym TK nie można określić odcinka jelita. Prawidłowy obraz metabolizmu glukozy. Węzły chłonne niepowiększone. Torbiel korowa nerki lewej 12 mm. Wątroba, trzustka, nerki, nadnercza, śledziona bez zmian ogniskowych w KT.
Kończyny: Rozlany wzrost metabolizmu w lewym stawie kolanowym z licznymi zmianami litycznymi w częściach stawowych nasad kości udowej i piszczelowej SUV 3,2. Ognisko 10 mm SUV 4,0 w więzadle krzyżowym przednim prawego stawu kolanowego z pogrubienie w TK. Poza tym w obrębie kończyn bez ognisk patologicznego matabolizmu glukozy.
Układ kostny: Kompresyjne złamanie trzonu Th7 SUV 3,6 w półksiężycowatym obszarze części przedniej / SUV do 3,5 w Th8-9. Poza tym bez ognisk patologicznego pobudzenia metabolicznego w zakresie badania. Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa. Kręgozmyk L4/5 do 9 mm
Wnioski: Znaczna regresja zmian w segm 10 prawego płuca, obecnie metabolizm w przedziale nakładania się zmian zapalnych i rozrostowych. Bez pewnych cech procesu rozrostowego w węźle grupy 11R i trzonie Th7 w porównaniu do badania wcześniejszego - regresja zmian. Zmiany zapalne nieswoiste u podstawy płuca lewgo. W prawym podbrzuszu zmiana ogniskowa widoczna także w badaniu poprzednim - polip? - do oceny łacznie z danymi klinicznymi.
Dziadek ma wyznaczony kolejny termin chemii na 31, docelowo ma być 8 czy jest to bezpieczne i nie pogłębi stanów neuropatii które już sie pojawiły? Martwię sie także wynikami krwi bo bardzo Ob wzrosło obecnie do 57. HGB, HCT, RBC obniżone.
Czy jest szansa i sens na radioterapię.
Czy zmiany w ostatnim wyniku PET sugerują na pojawienie się nowego guza w płucu lewym i dalszych przerzutach do kości udowej i piszczelowej?
Bardzo proszę o interpretację wyników i z góry dziękuję. |
|
|