1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Objawy przy raku trzustki
ankita

Odpowiedzi: 6
Wyświetleń: 7018

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-05-16, 11:33   Temat: Objawy przy raku trzustki
Nie wiem czy czytałeś mój wątek - moja mama i po zespoleniach i z rakiem (choć przez rok prawie nie potwierdzonym). Objawy jakie opisujesz ma dopiero od kilku miesięcy - tj. od kiedy ma przerzuty na wątrobę (od stycznia 2013). Wcześniej - po zespoleniach (kwiecień 2012)- jakieś 4 tygodnie po operacji doszła w miarę do siebie choć nie powróciła do wagi sprzed operacji (pozostał spadek 5 kg). Mama czuła jedynie (po operacji przez jakieś 6-8 miesięcy) że jak przełyka to pokarm wolno przechodzi, potem chwilę stoi i potem dopiero jest rozkładany. Nie miała bóli, nie wymiotowała, rzadko miała problemy z opróżnianiem. Od kiedy wątroba zaczęła być obciążona rakiem (przerzuty) mama spadła kolejne 8-10 kg, musi jeść b. małe porcje bo jak nie to ma odruch zwrotny, jedzenie b. długo się trawi, jakiekolwiek odstępstwo od diety powoduje mega wymioty i bóle. Mama opisuje bóle jako "napinanie" żołądka, i skurcze wewnątrz. Ale zawsze lekarze podkreślali że przy zespoleniach mogą być problemy z trawieniem i bóle - więc nie ma jednoznacznej granicy kiedy objaw raka/jego rozrostu a kiedy zespoleń czy zapalanie tkanki.

Odnośnie badania histopatologicznego - nie wiem czy dobrze piszesz czym różni się one od mikroskopowego? ja nie za bardzo czuję różnicę. Pewnie lekarze pomogą - u mojej mamy żeby stwierdzić raka próbowano zarówno badać wycinki z operacji jak i pobrane biopsją przez powłoki brzuszne i przy endoskopii (takimi szczypcami wprowadzonymi przez gardło rurką na końcu wyrywano kawałek tkanki). Obojętnie który z tych "wycinków"/próbek pokazałby obecność komórki rakowej mama dostałaby chemię. Bez znalezienia komórki rakowej nie podaliby mamie chemii - bo sam opis badania obrazowego czy chiruga po operacji + wysokie markery a nawet stwierdzenie przerzutów nie pozwalają podać chemioterapii. Innymi słowy jakikolwiek masz wynik na "piśmie" to idźcie z nim natychmiast do onkologa - jeśli nie wiedzą czy pobrali wycinek poproś o opis operacji/prtokół masz do tego prawo a tam będzie napisane czy był pobrany wycinek i że przekazano do badań.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group