Autor |
Wiadomość |
Temat: Rak trzustki i watroby??? |
adriannas28
Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 7315
|
Dział: Nowotwory przewodu pokarmowego Wysłany: 2013-08-08, 15:00 Temat: Rak trzustki i watroby??? |
Zacznę od początku i uporządkuje swój post.
Tato w chwili obecnej przebywa na oddziale onkologii- jak długo nie wiadomo lekarz w ostatniej rozmowie wspominał o hospicjum.
Nie ma możliwości podania chemii ponieważ tato ma zaawansowana zółtaczke poziom biribuliny z wczoraj 20,7mlg
Podjeto dwukrotnie próbę udrożnienia dróg żółciowych raz na onkologii drugi raz endeskopowo.(wypis z endoterapii)
Tato je często w małych porcjach, jest bardzo żółty, pobolewa go watroba, widoczne powiększenie brzucha.
Moje pilne pytanie : czy jest jakakolwiek inna metoda odbarczenia wątroby z zółci ???? Zabieg operacyjny,wprowadzenie jakiegoś leku. ???
Przepraszam za moja niecierpliwość ale i ja i mój tato zbyt wiele czasu nie mamy.
Będę wdzięczna za pomoc i czekam na odpowiedż |
Temat: Rak trzustki i watroby??? |
adriannas28
Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 7315
|
Dział: Nowotwory przewodu pokarmowego Wysłany: 2013-08-07, 18:11 Temat: Rak trzustki i watroby??? |
Wyniki PET:
Głowa i szyja:
Mózg o dość równomiernym metaboliźmie F-FDG, bez zaburzeń ogniskowych w gromadzeniu znacznika.
Węzły chłonne niepowiększone (do 10 mm w osi krótkiej) - metabolizm F-FDG fizjologiczny.
Wzmożony metabolizm F-FDG w migdałkach podniebnych: w prawym, SUV max. = 5,9 oraz lewym, SUVmaks = 5,7- charakter zapalny.
Klatka piersiowa:
Guzek w segmencie 4 płuca prawego o średnicy 5 mm, bez wzmożonego metabolizmu F-FDG. Guzek w segmencie 4 płuca lewego o średnicy 4 mm, bez wzmożonego metabolizmu F-FDG. Nie uwidoczniono powiększonych, aktywnych metabolicznie węzłow chłonnych śródpiersia i wnęk płucnych. Jamy opłucnowe, osierdzie bez płynu, bez wzmożonego metabolizmu F-FDG
Brzuch i miednica:
Stan po gastrektomii totalnej - okolica zespolenia bez wzmożonego metabolizmu F-FDG.
Liczne zlewające się ogniska wzmożonego metabolizmu F-FDG w wątrobie, niektóre z rozpadem, o wym. do 40x31 mm SUV maks. = 9,7 w prawym płacie oraz o wym. do 44x38 mm SUV max= 13,2 w lewym płacie.
Masa guzowata w głowie trzustki o wym. 48x43 mm ze wzmozonym metabolizmem F-FDG, SUV maks. = 9,4.
Do przodu od niej w bliskim sąsiedztwie aktywne metabolicznie węzły chłonne o wym. 25x22 mm, SUV maks. = 9,2 oraz 18x12 mm, SUV maks. = 7,4.
Stan po splenektomii. Nadnercza bez zmian ogniskowych. Metabolizm F-FDG niepodwyższony. W obu nerkach torbiele korowe: w prawej o średnicy 20 mm, w lewej o średnicy 41 mm i 27 mm. Narządy miednicy małej bez zmian ogniskowych o podwyzszonym metaboliźmie F-FDG.
Widoczne węzły chłonne międzyoaortalnoczcze o wym. do 10x8 mm oraz przyaortalne o wym. 14x 7 mm, bez wzmozonego metabolizmu F-FDG.
Fizjologiczne wydalanie znacznika z moczem.
Układ kostny:
Bez cech ognisk wzmożonego metabolizmu F-FDG typowych dla procesu rozrostowego. Wzmożony metabolizm F-FDG w stawach barkowych; w prawym, SUVmaks. = 2,5 oraz w lewym, SUV maks. = 2,9 - charakter zwyrodnieniowy. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze kręgosłupa.
Wnioski: Wynik badania PET-CT wskazuje na liczne aktywne metabolicznie zmiany o charakterze przerzutów raka żołądka w wątrobie. Aktywny metabolicznie guz zapalny w głowie trzustki z odczynowymi węzłami chłonnymi w sąsiedztwie. Ze względu na niedawno przebyty stan zapalny trzustki nie można jednoznacznie wykluczyć choroby rozrostowej - do kontroli.
Wypis z Endoterapii:
Data przyjęcia: 2013-08-05
Data wypisu: 2013-08-06
Karta informacyjna z Leczenia w Endoterapia
Rozpoznanie
Z98.8 Inne określone stany po zabiegach
R19.8 Inne podmiotowe i przedmiotowe dotyczące przewodu pokarmowego i brzucha
C16.8 Nowotwór złośliwy przekraczający granice żołądka
C78.7 Wtórny nowotwór złośliwy wątroby
Rozpoznanie: Stan po totalnej gastrectomii i prawdopodobnie odtworzeniu ciągłosci przewodu pokarmowego sposobem Roux en Y - naciek w miejscu wszczepienia petli doprowadzającej.
Wykonane procedury medyczne
45.131 Esophagogastruodenoskopia [EGD]
Opis zabiegu: Stan po totalnej gastrectomii i prawdopodobnie odtworzeniu ciągłości przewodu pokarmowego sposobem Roux en Y - badanie kolonoskopem. Przełyk bez zmian. Zespolenie przełykowo-jelitowe drożne - dostepna badaniu jest jedna pętla przez którą dotarło do prawdopodobnie zespolenia jelitowo-jelitowego z petlą doprowadzającą - w miejscu wszczepienia pętli sączący naciek pokryty skrzepliną. Nie można zidentyfikować dostępu do petli doprowadzającej poza tym z uwagi na naciek dalsze wprowadzenie endoskopu zagraza aktywnym krwawieniem. Próba pobrania wycinków - bez powodzenia z uwagi na niemożność dostatecznie dobrego ustawienia endoskopu i bezpiecznej biopsji. Odstąpiono od dalszych prób badania.
Rodzaj znieczulenia: ogólne dotchawicze
Przebieg znieczulenia: Dokonano oceny stanu chorego po zabiegu, zgodnie z procedurą. Przebieg znieczulenia bez powikłań.
Badania laboratoryjne:
Inne leczenie:
płyny infuzyjne + cipronex 2x200 mg iv
Epikryza:
55 letni chory po gastrectomii w 2008 i prawdopodobnie wtórnymi zmianami w trzustce i wątrobie z żółtaczką skierowany do naszego ośrodka w celu odbarczenia dróg żółciowych. W wywiadzie gastrectomia z powodu ca żoładka. Od niemal 4 tygodni do dnia dzisiejszego pacjent hospitalizowany w klinice Onkologii na Szaserów.
W wykonanych badaniach obrazowych stwierdzono poszerzenie dróg żólciowych zewnątrzwątrobowych przy nieposzerzonych śródwątrobowych, liczne zlewające się ze sobą zmiany metastyczne. Próba ECPW nieudana - nie odnaleziono brodawki Vatera. W naszym USG wątroba guzowata praktycznie bez prawidłowego miąższu, drogi śródwątrobowe praktycznie niewidoczne. NT. Bisocard w wywiadzie odstawiony, Milurit z powodu dny moczanowej. W badaniu endoskopowym znaleziono krwiawiący naciek prawdopodobnie w miejscu wszczepienia pętli doprowadzającej. Nie można dokładnie zidentyfikować dalszego przebiegu pętli. Odstąpiono od kontynowania badania. Po dobie obserwacji w stanie stabilnym wypisany do dalszego leczenia w klinice Onkologii.
[ Dodano: 2013-08-07, 21:56 ]
Wyniki badań wysłałam i cisza. Mam jeszcze wypis ze szpitala tylko nie wiem czy jest sens żebym załączyła te zdjęcia skoro na odpowiedź czekam tak długo......Błagam o pomoc i jakąkolwiek opinię |
Temat: Rak trzustki i watroby??? |
adriannas28
Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 7315
|
Dział: Nowotwory przewodu pokarmowego Wysłany: 2013-08-07, 08:09 Temat: Wyniki badan |
Witam ponownie. powracam z pytaniem. Mam wyniki badań. Udało mi się spędzić tydzień z tata. Pierwszy guz to gruczolakorak. W chwili obecnej na usg wątroby liczne zlewające się zmiany praktycznie zdrowego miąższu wątroby nie uwidoczniono. Dr Pertkiewicz podjął próbę udrożnienie dróg żółciowych jednak nie udana podczas badania doszedł do miejsca zespolenia jelitowo-przełykowego i tam natrafił na naciek przy próbie pobrania wycinka silnie krwawiący. Próby odbarczenia wątroby z zółci po przez skórę nie podjęto ze względu na niewidoczność przewodów żółciowych w wątrobie. Poziom biribuliny 22.7mg. Czy jest jakakolowiek szansa przeprowadzenia zabiegu operacyjnego w tym stanie? Proszę o poradę i opinie |
Temat: Rak trzustki i watroby??? |
adriannas28
Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 7315
|
Dział: Nowotwory przewodu pokarmowego Wysłany: 2013-07-18, 21:29 Temat: Rak trzustki i watroby??? |
Witam ponwnie.Potrzebuję pilnej porady. Czy ktoś zna szpital w warszawie na ulicy brzeskiej?
Tato ma mieć tam wykonany zabieg udrażniania dróg żółciowych-niestety na saszerów się nie udało. Chciałabym się dowiedzieć jacy lekarze wykonują tam takie zabiegi i czy może ktoś z Was ma nazwisko i numer telefonu żeby przyspieszyć zabieg.... |
Temat: Rak trzustki i watroby??? |
adriannas28
Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 7315
|
Dział: Nowotwory przewodu pokarmowego Wysłany: 2013-07-08, 21:17 Temat: Rak trzustki i watroby??? |
Niestety w obecnej chwili nie jestem w stanie podac dokładnych wyników (przebywam w UK) a tato w Polsce. trzy lata temu z tego co pamiętam w badaniach stwierdzono guz złośliwy żoładka. w usg zrobionym 3 tygodnie temu wywnioskowano że to guz trzustki z przerzutami meta do wątroby. tylko tyle w tym stresie mogę sobie przypomnieć.
[ Dodano: 2013-07-08, 22:24 ]
I jeszcze jedno pytanie czy żółtaczka może być spowodowana podanym izotopem w badaniu Pet czy to raczej typowa mechaniczna żółtaczka nowotworowa? Tato miał mieć podana chemie za 3 dni czy w przypadku żółtaczki jest to możliwe? i jeszcze jedno pytanie jakie rozwiązania operacyjne stosuje się u osób po resekcji żołądka aby wyleczyć żółtaczkę?
Przepraszam że tak chaotycznie piszę . Nasz koszmar związany z rakiem powrócił a ja raczej nalezę do nowicjuszy w temacie onkologii.. |
Temat: Rak trzustki i watroby??? |
adriannas28
Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 7315
|
Dział: Nowotwory przewodu pokarmowego Wysłany: 2013-07-08, 20:25 Temat: Rak trzustki i watroby??? |
Witam Państwa serdecznie. Proszę o pomoc dla naszej rodziny i odczyt wyników które zamieściłam poniżej.
3 lata temu zdiagozowano u taty raka złośliwego zołądka. Został poddany resekcji zołądka wraz z węzłami chłonnymi. chemii nie stosowano. przez 3 lata bez przerzutów.
2 miesiace temu tato źle się czuł wykonano tomograf i wszystko było ok.
2 miesiace temu stan się pogorszył doszedł ostry bół brzucha wykonano usg w którym wykryto zmiany i zaraz potym pet. O to wyniki, proszę o pomoc
Brzuch i miednica: Liczne zlewające się ogniska wzmożonego metabolizmu F-FDG w wątrobie niektóre z rozpadem o wym 40 mmx 31 mm w prawym płacie oraz 44x38 w lewym płacie.
Masa guzowata w głowie trzustki o wym 48 mm x 38 mm ze wzmożonym metabolizmem F-FDG
Do przodu od niej w bliskim sąsiedztwie aktywne metabolicznie węzły chłonne o wymiarach 25 x 22 mm
reszta bez zmian ogniskowych w odczytaniu. Dodam że tata od 3 dni jest zółty podejrzewamy żółtaczkę mechaniczną. we czwartek tata ma zgłosic się do szpitala na saszerów. bardzo boimy się że będzie za póżno... Pozdrawiam adrianna |
|