1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 13
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Grom z jasnego nieba...
absenteeism

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 21499

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-07-16, 23:06   Temat: Grom z jasnego nieba...
Ewelka76 napisał/a:
Czyli jak chemioterapia odpada i jeżeli naświetlania też nie będą możliwe to co pozostaje??Tylko leczenie objawowe bólu?

W tej sytuacji tak, aczkolwiek nie wiadomo jak w chwili obecnej, po 2 cyklach chemii, przedstawia się sytuacja w klatce piersiowej.

Ewelka76 napisał/a:
Najbardziej Ją boli przy kaszlu a tego chyba niczym nie można złagodzić...

Można zarówno złagodzić ból, jak i złagodzić kaszel.
  Temat: Grom z jasnego nieba...
absenteeism

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 21499

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-07-16, 13:58   Temat: Grom z jasnego nieba...
Ewelka76 napisał/a:
Planują naświetlania, ale czy przy bólu w klatce nie ma przeciwwskazań?

A czy wiadomo co ze stwierdzonym wcześniej naciekaniem lewej tętnicy płucnej, które było p/wskazaniem do naświetlań? Robiono badania obrazowe?
Lub czy ewentualnie wiadomo jaką dawką całkowitą chcą naświetlać?
  Temat: Grom z jasnego nieba...
absenteeism

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 21499

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-06-19, 17:23   Temat: Grom z jasnego nieba...
Ewelka76 napisał/a:
Dziękuję... teraz rozumiem - czasem wolę się dopytać niż nie do końca zrozumieć.

Bardzo słusznie :)

Ewelka76 napisał/a:
To co mam sama prywatnie zrobić to usg brzucha?

Powiem tak - ja bym zrobiła, dla własnego spokoju.
  Temat: Grom z jasnego nieba...
absenteeism

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 21499

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-06-19, 08:21   Temat: Grom z jasnego nieba...
USG można zrobić prywatnie, bez skierowania.

Ewelka76 napisał/a:
Czy te wszystkie dolegliwości to efekt pierwszej chemii??

Tego niestety nikt w 100% nie stwierdzi, jeśli pojawiają się jakieś niepokojące dolegliwości, to zawsze lepiej zgłosić to lekarzowi prowadzącemu.

Ewelka76 napisał/a:
Nie rozumiem tylko odpowiedzi na poniższe pytanie:
Cytat: "Jaką mam pewność, że to co znaleźli w płucach to guz pierwotny i czy to już na pewno wszystko?"
absenteeism:
Taką, że w histopatologii zdiagnozowano raka płaskonabłonkowego płuca.

Czy możesz mi to doobjaśnić...może tego nie wiem jaka istnieje między tym zależność?

Pytasz, jaką masz pewność, że to co jest w płucach to guz pierwotny - taką, że w histopatologii, czyli badaniu wycinka guza, stwierdzono właśnie pierwotnego raka płuca. Gdyby to był przerzut z innego organu, to komórki wyglądałyby nieco inaczej i patolog by to opisał.
"Czy to już na pewno wszystko" - na pewno trzeba wykonać to USG jamy brzusznej.
  Temat: Grom z jasnego nieba...
absenteeism

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 21499

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-06-18, 21:34   Temat: Grom z jasnego nieba...
Ewelka76 napisał/a:
czy nie powinni jeszcze zrobić paru badań ( tk bądź usg brzucha, PET, scyntygrafia kości)?

Nie, w tej chwili nie ma wskazań.
(chociaż nadal chyba nie napisałaś czy było wykonane w trakcie diagnostyki USG jamy brzusznej - jeśli nie było, trzeba zrobić)

Ewelka76 napisał/a:
Wiem, nie jestem lekarzem, ale wszystko na czym się oni opierają to: bronchoskopia, TK klatki piersiowej i TK głowy.

I prawidłowo. W sytuacji, gdy TK klatki i bronchoskopia dają obraz sytuacji - nieoperacyjny rak płuca - nie ma potrzeby wykonywania innych badań (poza wspomnianym wyżej USG).

Cytat:
Jaką mam pewność, że to co znaleźli w płucach to guz pierwotny i czy to już na pewno wszystko?

Taką, że w histopatologii zdiagnozowano raka płaskonabłonkowego płuca.
  Temat: Grom z jasnego nieba...
absenteeism

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 21499

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-23, 21:28   Temat: Grom z jasnego nieba...
Ewelka76 napisał/a:
Postanowiono: chemioterapia 2 lub 3 cykle

Czy wiadomo jaki schemat chemii mama będzie otrzymywać?
  Temat: Grom z jasnego nieba...
absenteeism

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 21499

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-22, 22:12   Temat: Grom z jasnego nieba...
Wg lekarza p/wskazaniem do naświetlań nie jest obejmowanie lewej tętnicy płucnej przez guza? Nie obawiają się krwotoku?
  Temat: Grom z jasnego nieba...
absenteeism

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 21499

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-21, 20:38   Temat: Grom z jasnego nieba...
Ewelka76 napisał/a:
Witam - dostała dafalgan codeine. Niestety nie może go brać - znowu próbowała i żołądek masakrycznie boli. Została przy apapie.

Apap i Dafalgan Codeine to prawie to samo - oba leki zawierają paracetamol. Tyle że Dafalgan Codeine ma w swoim składzie jeszcze kodeinę, może z tego powodu mama źle na ten lek reaguje.
W każdy razie może to i lepiej, że nie bierze obu leków, bo łatwo można w ten sposób przekroczyć dopuszczalną dawkę paracetamolu.
  Temat: Grom z jasnego nieba...
absenteeism

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 21499

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-20, 22:50   Temat: Grom z jasnego nieba...
Ewelka76 napisał/a:
Ten co zalecił lekarz dafalgan ( prawdopodobna nazwa - taka zrozumiałam telefonicznie) nie pomaga i boli Ją po nich żołądek.

Dafalgan czy Dafalgan Codeine?
  Temat: Grom z jasnego nieba...
absenteeism

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 21499

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-17, 22:18   Temat: Grom z jasnego nieba...
Ewelka76 napisał/a:
Hmmm...ciężko się czyta Twoje odpowiedzi, ale po to się tutaj znalazłam czyż nie?

Ale ciężko w tym sensie, że są niezrozumiałe? Bo wówczas postaram się pisać jaśniej :)
  Temat: Grom z jasnego nieba...
absenteeism

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 21499

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-17, 17:17   Temat: Grom z jasnego nieba...
Niestety guz faktycznie jest nieoperacyjny - ścisłe przyleganie do pnia płucnego, obejmowanie lewej tętnicy płucnej uniemożliwia jego resekcję, jest po prostu zbyt duże ryzyko krwotoku.
Do tego zajęte są węzły śródpiersia (ww. podostrogowe) oraz być może węzły okna aortalno płucnego.

Naciek na ważne naczynia krwionośne w mojej ocenie wyklucza naświetlania, w tej sytuacji zasadne byłoby włączenie chemioterapii - jeśli oczywiście mama się do niej kwalifikuje.
Zapewne o tym decydować będzie konsylium.
  Temat: Grom z jasnego nieba...
absenteeism

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 21499

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-17, 15:49   Temat: Grom z jasnego nieba...
Ewelka76 napisał/a:
Wynik tomografii - to wszystko co mi przedyktowała mama telefonicznie. Zadzwonię i poproszę o dokładne przeczytanie raz jeszcze.

Będę wdzięczna :) niech mama przedyktuje wszystko od pierwszej litery do ostatniej kropki, nawet jeśli 80% tekstu wydaje jej się nieistotne.

Ewelka76 napisał/a:
Żadnych innych badań nie wykonano - tylko to co podałam. Chociaż wcześniej przebywała parę dni na oddziale płucnym po bronchoskopii. Może tam coś jeszcze zrobili - zapytam.

Świetnie. Najważniejsze to w tej chwili wspomniane USG jamy brzusznej.

Ewelka76 napisał/a:
Naświetlania zalecił terakochirurg.

Naświetlania to może zalecić radioterapeuta w porozumieniu z onkologiem prowadzącym.
Dowiedz się od mamy CZY ma już onkologa prowadzącego, a jeśli nie, KTO ją w takim razie prowadzi.
Jeśli torakochirurg - to błąd, musi być pod opieką onkologa.
I czy nie było nic wspominane o chemioterapii?

Ewelka76 napisał/a:
Na bóle głowy dostała jakieś środki przeciwbólowe - też mogę zapytać jakie. A na ból kości o którym również poinformowała lekarza w szpitalu tak samo jakieś tabletki i też "leczy się" sama - maści itp. Przyznam, że wcześniej już miała z tym problem ( kość udowa i cała noga) i jak sobie przypominam parę lat temu miała serię zastrzyków nawet i blokady. Teraz wszystko mi się układa w jedno - to chyba dlatego...

Spokojnie, bóle głowy i bóle kości mogą mieć wiele przyczyn, nie muszą to być od razu przerzuty.
Jeśli już parę lat temu te bóle kości występowały, to bardziej wygląda to na jakieś zmiany zwyrodnieniowe. ALE biorąc pod uwagę obecny wywiad trzeba to koniecznie sprawdzić - stąd właśnie moje dociekanie dot. onkologa prowadzącego, który być może skierowałby mamę na dalsze badania by ewentualne przerzuty wykluczyć.

Czekam na info dot. wyniku TK.
  Temat: Grom z jasnego nieba...
absenteeism

Odpowiedzi: 61
Wyświetleń: 21499

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-17, 14:58   Temat: Grom z jasnego nieba...
Ewelka76 napisał/a:
TK z kontrastem:
D38
NPL CZESCI GORNEJ WNEKI LEWEJ Z NACIEKANIEM NACZYN I KRYTYCZNYM ZWEZENIEM OSKRZELA GORNOPLATOWEGO
56X32x91mm przylegajacy scisle do pnia pluca obejmujący lewa tetnice plucna

To jest pełen wynik tomografii?

Ewelka76 napisał/a:
Nie wiem co to oznacza D38?

Nowotwór o niepewnym lub nieznanym charakterze ucha środkowego, narządów układu oddechowego i klatki piersiowej.

Ewelka76 napisał/a:
Rak pluca lewego T4ZN22 lub 28 ( tutaj nie możemy tego odczytać)

A może T4N2?
Masz może skan tej dokumentacji albo jej zdjęcie? Razem łatwiej byłoby rozszyfrować ;)

Ewelka76 napisał/a:
Według klasyfikacji też za daleko nie doszłam - wiem tylko, że 4 stadium.

IV st. zaawansowania byłoby w momencie, gdyby stwierdzono przerzuty odległe nowotworu.
Czy takowe zostały więc zdiagnozowane? Było USG jamy brzusznej? W ogóle jeszcze jakieś badania poza tymi, jakie napisałaś wyżej?

Czy wyniki były już konsultowane z onkologiem?
Pytam, ponieważ przy konsultacji torakochirurgicznej mowa jest o zaleceniu naświetlań. Czy zalecił je więc chirurg?

Ewelka76 napisał/a:
Oprócz tego ma bóle głowy - bardzo silne i bóle kości.

Może to świadczyć o bardzo wielu rzeczach.
Czy było to zgłaszane lekarzowi i czy są planowane (a może były już wykonane) badania pod kątem weryfikacji tych dolegliwości? MRI/TK głowy? Scyntygrafia kości?
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group