1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 18
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: pytanie o guz 13-latka
absenteeism

Odpowiedzi: 57
Wyświetleń: 18019

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-04-19, 20:17   Temat: pytanie o guz 13-latka
montmatre napisał/a:
CZD? czy tylko tam mogą to zdiagnozować? tam gdzie miszkamy też mamy świetnych specjalistów (Trójmiasto), czy tylko w W-wie?

Ciężko jest mi to stwierdzić, tak jak pisałam niewiele możemy już doradzić bo nie wygląda to na problem onkologiczny. W kwestii placówek diagnozujących dzieci mamy niewielkie doświadczenie.
Być może ktoś z Forumowiczów mógłby bardziej pomóc.
  Temat: pytanie o guz 13-latka
absenteeism

Odpowiedzi: 57
Wyświetleń: 18019

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-04-19, 19:57   Temat: pytanie o guz 13-latka
Tak po prawdzie, to nie spodziewałabym się, że onkolog będzie się znał na WG, i to jeszcze u dzieci. Zasadniczo to nie z jego onkologicznej działki (a żaden lekarz nie zna się na wszystkim).

montmatre napisał/a:
gdy badali mu próbkę płuca- to nie wyszłyby w tej próbce ziarnianiaki?

Nigdy nie ma 100%, że w danej próbce będzie to, czego się szuka. Zresztą w opisie mikroskopowym próbki z płuca stwierdzono utkanie węzła.

Myśleliście o zgłoszeniu się np. do CZD w Warszawie? Bo my tu onkologicznie już niewiele możemy doradzić...
  Temat: pytanie o guz 13-latka
absenteeism

Odpowiedzi: 57
Wyświetleń: 18019

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-04-19, 19:18   Temat: pytanie o guz 13-latka
Jolana, WG był już sugerowany wcześniej, było o tym w wątku: http://www.forum-onkologi...13,30.htm#99416

montmatre, o diagnostyce szczegółowej WG pisałam tutaj: http://www.forum-onkologi...13,30.htm#99661
Czy były robione p/ciała c-ANCA?
  Temat: pytanie o guz 13-latka
absenteeism

Odpowiedzi: 57
Wyświetleń: 18019

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-04-07, 18:54   Temat: pytanie o guz 13-latka
A co dokładnie wyszło w IHC?
  Temat: pytanie o guz 13-latka
absenteeism

Odpowiedzi: 57
Wyświetleń: 18019

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-03-21, 22:09   Temat: pytanie o guz 13-latka
montmatre napisał/a:
spotkała się Pani z takim przypadkiem u dziecka?

Ja nie.
Ale ja nie jestem lekarzem :)
Na Forum też nie mieliśmy do tej pory dziecka z tą chorobą.

montmatre napisał/a:
czyli o ile dobrze zrozumiałam zwykłe badanie hist-pat nie wykaże zmian o tym charakterze?

Może nie tyle nie wykaże, a może być niejednoznaczne i wymagać wykonania IHC (immunohistochemia).

Trochę o płucnej postaci: http://www.czytelniamedyc...angerhansa.html
  Temat: pytanie o guz 13-latka
absenteeism

Odpowiedzi: 57
Wyświetleń: 18019

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-03-21, 21:33   Temat: pytanie o guz 13-latka
montmatre napisał/a:
czy trzeba zrobić dogłębniejsze badania z barwieniem materiału?

Tak, często w celu potwierdzenia histiocytozy X wykonuje się immunohistochemię z oznaczeniem białka S-100 i antygenu CD1a.
  Temat: pytanie o guz 13-latka
absenteeism

Odpowiedzi: 57
Wyświetleń: 18019

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-01-29, 20:53   Temat: pytanie o guz 13-latka
montmatre napisał/a:
wg. Pani czy obraz TK może bardziej sugerować ZW czy obraz kliniczny (chore zatoki, )
dodam iż katar jest na zmianę raz wodnisty raz żóltawy

Na takie pytanie może odpowiedzieć lekarz mający pełnię obrazu klinicznego - czyli widzi pacjenta, jest w stanie ocenić jego stan w powiązaniu z wynikami badań etc.

montmatre napisał/a:
czy jak będą badali tę zmianę, to jeśli to będzie guz o charakterze hamartoma lub pozapalny po przebytym zapaleniu płuc wyjdzie to w biopsji?

Nigdy nie ma 100% pewności, że podczas badania pobierze się akurat zmienioną chorobowo tkankę, a nie zdrowe płuco. Z pewnością konieczna jest ocena doświadczonego patologa.

montmatre napisał/a:
czy ZW często jest rozpoznawany u dzieci ?

Bardzo rzadko.

Dużo o WG u dzieci tutaj: Pediatric Wegener Granulomatosis | Medscape
  Temat: pytanie o guz 13-latka
absenteeism

Odpowiedzi: 57
Wyświetleń: 18019

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-01-29, 17:58   Temat: pytanie o guz 13-latka
montmatre napisał/a:
umieram ze strachu, bo jak lekarz, który robił usg mówił , że nie widzi tu raczej nowotworu, to wydaje mi się że może to być ziarniniak Wegenera!

Faktycznie może to trochę tak wyglądać, aczkolwiek Wegener jest dość trudny pod kątem diagnostyki. Powinno się zrobić oznaczenie przeciwciał c-ANCA, aczkolwiek one też nie dają jednoznacznego rozpoznania, tak samo biopsja.
  Temat: pytanie o guz 13-latka
absenteeism

Odpowiedzi: 57
Wyświetleń: 18019

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-01-25, 21:22   Temat: pytanie o guz 13-latka
montmatre napisał/a:
najprawdopodobniej zrobią mu torakoskopię lub torakotomię, ale już nie pamiętam co, wiem tyle, że natną lekko klatkę piersiową do tego zabiegu

Pewnie wideotorakoskopię (VATS).
Krótko o tym choćby tutaj: http://chirurgia.wieszjak...rakoskopia.html

Nie wiem ile dokładnie lekarze zalecają czasu pozostania w szpitalu po zabiegu, ale myślę, że będzie to kilka dni - tydzień, oczywiście jeśli nie będzie żadnych powikłań.
Wynik zależy od czasu wykonania badania histopatologicznego - w teorii jest to 7-14 dni, czasem szybciej, czasem później.

montmatre napisał/a:
2. a może to histocytoza - postać płucna? czy ona dosięga tylko osób palących/?

Proponuję nie googlać wszystkich możliwych chorób u dzieci, bo do niczego dobrego to nie doprowadzi :) syn jest pod opieką lekarzy, jest prowadzony prawidłowo, ma wykonywane wszystkie konieczne badania - to jest najważniejsze.
  Temat: pytanie o guz 13-latka
absenteeism

Odpowiedzi: 57
Wyświetleń: 18019

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-01-25, 20:58   Temat: pytanie o guz 13-latka
Lekarzy różnych specjalizacji, to takie konsylium lekarskie.
  Temat: pytanie o guz 13-latka
absenteeism

Odpowiedzi: 57
Wyświetleń: 18019

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-01-23, 19:58   Temat: pytanie o guz 13-latka
Wyniki są sprzed ponad miesiąca i w dodatku w trakcie zapalenia płuc, więc one nie będą diagnostycznie istotne pod kątem zmiany w płucach.

Opis TK sugeruje hamartomę, być może chirurg zdecyduje się wykonać biopsję guza by uściślić diagnozę - to już do dalszej konsultacji.
My bazujemy tutaj tylko na opisie TK, więc nie postawimy jednoznacznie diagnozy co to jest, ale nie doszukiwałabym się tutaj na siłę i w każdym zdaniu raka.
  Temat: pytanie o guz 13-latka
absenteeism

Odpowiedzi: 57
Wyświetleń: 18019

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-01-23, 19:38   Temat: pytanie o guz 13-latka
montmatre napisał/a:
wysokie ldh obecne jest przy nowotworach:( + podwyższone ob + HAMARTOMA ? = rak?

LDH może być podwyższone przy zapaleniu płuc również.
Tak samo OB - wszelkie infekcje, stany zapalne powodują wzrost OB.
Jak na razie to jest podejrzenie hamartomy, która - jak pisałam wyżej - nie jest guzem nowotworowym.

Nie wiem więc jakim cudem z powyższego równania wyszedł Ci rak :)
  Temat: pytanie o guz 13-latka
absenteeism

Odpowiedzi: 57
Wyświetleń: 18019

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-01-22, 11:00   Temat: pytanie o guz 13-latka
montmatre napisał/a:
Mam pytanie, czy dobrym pomysłem jest to, aby zdjęcie TK ,płytkę z nagraniem obejrzał inny radiolog?

Jasne, uzyskanie tzw. second opinion nigdy nie zaszkodzi. I w żadnym wypadku nie jest to podważanie czyichś kompetencji.
  Temat: pytanie o guz 13-latka
absenteeism

Odpowiedzi: 57
Wyświetleń: 18019

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-01-21, 20:18   Temat: pytanie o guz 13-latka
montmatre napisał/a:
1. czy to onkolog pobiera wycinek?

Wycinek pobiera zwykle torakochirurg, chociaż to pewnie zależy od oddziału kto wykonuje badanie.

montmatre napisał/a:
2. czy ta zmiana, ktora jest w tymże miejscu predysponuje do ewentualnej bronchoskopii czy do biopsji przez skórę?

Nie wiem, bo nie mam wyniku TK.
Poza tym ktoś wspominał o bronchoskopii już? Lekarz?

montmatre napisał/a:
3. czy bronchoskopia może dać odpowiedź jakiego rodzaju jest ta zmiana?

Tak, może.

montmatre napisał/a:
skoro nie pierwotny to może byc wtórny, prawda? ale syn nie uskarza się na nic, a skoro miałby być to przerzut, to przecież miałby już jakieś objawy z guza pierwotnego?

Myślę, że na ten moment bez sensu jest nakręcanie się, że jest to nowotwór i rozważanie skąd byłby to przerzut :)
  Temat: pytanie o guz 13-latka
absenteeism

Odpowiedzi: 57
Wyświetleń: 18019

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-01-21, 19:56   Temat: pytanie o guz 13-latka
montmatre napisał/a:
1. syn miał również kontrolne badanie rtg po zapaleniu płuc i pomimo wyleczenia zapalenia, ta okrągła zmiana była :(

Zmiany pozapalne mogą się utrzymać dłuższy czas po chorobie.

montmatre napisał/a:
2. dalej nie rozumiem, że skoro to harmatoma? (o ile dobrze pamietam rozmowę, byłam bardzo zdenerwowana) to po co konsultacja onkologiczna? czy to taki standard?

Konsultacja nigdy w takiej sytuacji nie zaszkodzi - lepiej przesadzić niż potem czegoś żałować. Być może lekarz chce się upewnić co do podejrzenia hamartomy.

montmatre napisał/a:
3. co może zaproponować chirurg, wiem że łatwiej byłoby Pani cos powiedzieć po opisie TK, ale dopiero będę go miała na rozmowie wotrkowej z chirurgiem

Dokładnie tak jak piszesz - bez opisu TK nie wiem co może Wam zaproponować.

montmatre napisał/a:
4. czy z doświadczenia zdarzają się nowotwory w tej części ciała w tak młodym wieku?

Pierwotne raki płuca? Ja się z tym nie spotkałam.
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group