1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Wnęka płuca, opis RTG, zdjęcia |
Snickers
Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 16597
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2012-08-16, 20:21 Temat: Wnęka płuca, opis RTG, zdjęcia |
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Pulmonolog jeszcze wyników TK nie widziała, bo odebrałem je dopiero dzisiaj, a do pani doktor zarejestrowałem się dopiero na poniedziałek. Postaram się tu napisać jakie dalsze postępowanie pulmonolog przewidziała.
Pozdrawiam |
Temat: Wnęka płuca, opis RTG, zdjęcia |
Snickers
Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 16597
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2012-08-16, 09:43 Temat: Wnęka płuca, opis RTG, zdjęcia |
Witam ponownie
W odniesieniu do moich poprzednich postów i ogólnych objawów, które w nich opisałem chciałem prosić o interpretację badania TK, które zostało przeprowadzone tydzień temu.
TK Klatki piersiowej z kontrastem
Ze skierowania stan po zabiegu kardiochirurgicznym wady wrodzonej w 1983 r. - brak dokumentacji medycznej.
Widoczne zmiany guzkowe w prawym płacie tarczycy - weryfikacja w usg.
Widoczne są niewielkie obszary o charakterze mlecznej szyby zlokalizowane okołooskrzelowo w płatach dolnych obustronnie oraz w płacie górnym płuca prawego. Poza tym zmian ogniskowych w zakresie tkanki płucnej nie uwidoczniono.
W śródpiersiu widoczne są liczne nietypowe sploty naczyniowe przytchawiczo po stronie prawej, w oknie aortalno płucnym, w śródpiersiu tylnym oraz w obu wnękach. Sploty uchodzą do aorty.
Płynu w jamach opłucnowych oraz powiększonych węzłów chłonnych wnęk i śródpiersia nie uwidoczniono.
Aorta w części wstępującej poszerzona do 55 mm, w łuku szerokość wynosi 34 mm. Tętnica płucna, VCS w normie.
W uwidocznionej części nadbrzusza zmian patologicznych nie uwidoczniono.Struktury kostne bez zmian podejrzanych o rozrost.
-----
Czy jest się czym martwić? Z tego co rozumiem, to zmiana wnęki zauważona przez radiologa przy zdjęciu RTG nie została potwierdzona. Tarczycy nie miałem chyba nigdy badanej, natomiast jeszcze ta 'mleczna szyba' jest dla mnie niezrozumiała.
Odnośnie mojej choroby, to antybiotyk o którym pisałem wcześniej zażywałem niecałe 2 tygodnie. Buderhin został później zastąpiony także sterydami o nazwie Beclonasal Aqua. Na kaszel antybiotyk pomógł, może nie całkowicie, ale jednak. Obecnie od pulmonologa (poszedłem za radą i wybrałem się do drugiego, który dał mi skierowanie na TK) zażywam także Singulair 10, pani doktor podejrzewa wczesną astmę i dlatego taki lek. Wydzieliny z nosa jest zdecydowanie mniej, natomiast w gardle cały czas ją czuję i kaszel utrzymuje się praktycznie codziennie, jednak występuje tylko rano, przez powiedzmy godzinę aż nie odkaszlę wszystkiego, co słychać w sumie w moim kaszlu, staje się on coraz bardziej mokry i później ustaje. Wieczorami natomiast zaobserwowałem, czym podzieliłem się także z pulmonologiem, że mój oddech robi się bardziej suchy, gdy zakaszlę to kaszel też przeważnie jest suchy.
[ Dodano: 2012-08-16, 13:02 ]
Dodam jeszcze, że przed wizytą u drugiego pulmonologa zrobiłem badania krwi oraz moczu. W wynikach OB w granicach normy (0-15) u mnie wynosi 11, w badaniu moczu wszystko co ma swoje granice jest także w normie. Nieobecne w moczu są glukoza, bilirubina, ketony białko, leukocyty, erytrocyty oraz azotyny. Natomiast w badaniu krwi mam dwie pozycje przekroczone. Pierwsza z nich to w morfologii pozycja:
INNE (Eo, Bazo, Mono %) granice są od 1 do 12, a u mnie wynik to 13,8 %
Druga przekroczona pozycja, to już manualny rozmaz i tutaj podział procentowy wynosi odpowiednio: gran. segmentowe 63 (40-75), gran. kwasochłonne 7 (1-5) oraz limfocyty 30 (20-50). Jak widać przekroczony jest stan gran. kwasochłonnych.
Zapytać chciałem jeszcze o to, jakie narządy w jamie brzusznej 'łapie' TK klatki piersiowej. Byłem przykryty jakimś kocem, ale w wyniku pisze coś o części nadbrzusza i stąd moje pytanie.
Nie wiem, czy forum połączy dwa moje dzisiejsze posty w jeden, ale nie widzę przycisku edycji i dlatego jest ten drugi. |
Temat: Wnęka płuca, opis RTG, zdjęcia |
Snickers
Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 16597
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2012-07-01, 18:09 Temat: Wnęka płuca, opis RTG, zdjęcia |
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Jeśli coś jeszcze będzie dla mnie niejasne, to będę pewien, że dostanę tutaj odpowiedź Postaram się poinformować o wynikach dalszej mojej diagnostyki.
Pozdrawiam |
Temat: Wnęka płuca, opis RTG, zdjęcia |
Snickers
Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 16597
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2012-07-01, 17:52 Temat: Wnęka płuca, opis RTG, zdjęcia |
Jeśli jeszcze mogę zapytać, na ile jest to wg Pani pilna kwestia? Wiadomo, że jeśli to coś złego to im szybciej tym lepiej, ale z tymi terminami nawet prywatnie to różnie bywa.
Tak się zastanawiam jeszcze, bo jeśli przyczyną kaszlu okażą się zatoki i np po jakichś antybiotykach dalszych lub płukaniu zatok kaszel minie to co z tym zdjęciem? Nawet bez kaszlu może tam być coś złego? |
Temat: Wnęka płuca, opis RTG, zdjęcia |
Snickers
Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 16597
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2012-07-01, 17:36 Temat: Wnęka płuca, opis RTG, zdjęcia |
Tak, jest to cały opis zdjęcia RTG. Sam się zdziwiłem, że taki krótki.
Ostatnie RTG było wykonywane najprawdopodobniej około 12 lat temu. Byłem wtedy w szpitalu na takim kontrolnych badaniach przed pożegnaniem się ze szpitalem dziecięcym. Niestety ani tego ani wcześniejszych w domu nie posiadam.
Sugestia by poszerzyć diagnostykę jest, jednak co mam zrobić, jak pulmonolog, który jedynie może takie skierowanie wydać nie widzi potrzeby napromieniowania mnie? Iść do innego i nalegać? Kwestia jeszcze taka, czy idąc prywatnie do pulmonologa można dostać skierowanie na TK robione na NFZ ? Bo rozumiem, że nic się nie zmieniło i od jakiegoś czasu TK prywatnie można zrobić jedynie ze skierowaniem. |
Temat: Wnęka płuca, opis RTG, zdjęcia |
Snickers
Odpowiedzi: 9
Wyświetleń: 16597
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2012-07-01, 16:17 Temat: Wnęka płuca, opis RTG, zdjęcia |
Witam
Jest to mój pierwszy post na tym forum.
Miałem nadzieję jak pewnie większość stąd, że 'ten' problem nie dotyczy mnie, jednak być może jest inaczej. By rozwiać wątpliwości oraz otrzymać poradę właśnie tu się zarejestrowałem. Mam 30 lat i nigdy nie paliłem papierosów.
Od początku mój przypadek wyglądał następująco:
- mniej więcej 1.5 miesiąca temu zaczął się kaszel,
- po tygodniu wizyta u rodzinnego, jakieś tabletki, syrop i opinia, że gardło czerwone i spływa po nim coś z zatok,
- leki nie pomagały więc kolejna wizyta, skierowanie na RTG klatki i dalej tabletki,
- po otrzymaniu zdjęcia RTG opis jego brzmiał następująco: Wnęka prawa o policyklicznym obrysie. Konieczne (!) poszerzenie diagnostyki o konsultację pulmonologiczną badanie TK kl.p,
- od rodzinnego skierowanie do pulmonologa i jakiś syrop dalej,
- wizyta u pulmonologa (ok. 2 tyg. temu) i diagnoza, że Pani doktor "nie widzi na zdjęciu przyczyn kaszlu" i nie ma konieczności robienia TK płuc,
- dostałem w aerozolu Buderhin do nosa i wodę morską do płukania nosa,
- minął tydzień i kaszel nie ustępował, rano zawsze mokry z pojawiającymi się w gardle 'glutami' a wieczorem raczej bardziej suchy i męczący, chociaż zdarzał się także mokry,
- kolejna wizyta u rodzinnego, tym razem także ból zatok czołowych przy schylaniu nasilający się,
- dostałem skierowanie na rtg zatok, skierowanie do laryngologa (na wtorek) i do zażywania nadal Buderhin, wodę morską oraz antybiotyk Bioracef,
- dziś jest 3 dzień zażywania i kaszel nadal jest, jednak na pewno w mniejszej ilości, o wiele częściej mokry (rano i wieczorem) a zatoki jak bolały tak bolą.
Mniej więcej chronologicznie tak to w moim przypadku wygląda. Od Państwa oczywiście chciałbym się dowiedzieć w kwestii tego opisu zdjęcia rtg klatki, ponieważ nie jest on w żaden sposób chyba jednoznaczny. Dodam, co chyba jest ważne a na pewno było ważne u pulmonologa, że jako niemowlę przeszedłem operację z powodu przełożenia wielkich pni tętniczych. Wykonano zabieg operacyjny typu Senning w krążeniu pozaustrojowym.
Niestety nie posiadam żadnego zdjęcia RTG sprzed lat, gdyż wszystkie robione były w Klinice w której do 18 roku życia byłem pod opieką (2 razy do roku). Z kart informacyjnych otrzymanych ze szpitala wynika, że zarówno przed zabiegiem, jak i po zabiegu serce było znacznie poszerzone w wymiarze poprzecznym i miało jajowaty kształt. Obecne zdjęcie RTG mam jedynie w formie takiej tradycyjnej, jednak na tyle dokładnie na ile mogłem zrobiłem zdjęcia tego zdjęcia i przedstawiam dwie sztuki poniżej.
Proszę o poradę co teraz robić, w sensie czy ten kaszel ma podłoże zatok a na zdjęciu nie ma nic niepokojącego tak jak stwierdziła pulmonolog, czy też może coś innego... Nie muszę dodawać, że strach jest i to duży. |
|
|