1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: 34.8 NDRP NOS T4N2M1c |
Smmyx
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 4279
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2020-08-19, 11:23 Temat: 34.8 NDRP NOS T4N2M1c |
Witam,
postanowiłem założyć temat aby zasięgnąć doświadczenia osób które są w stanie udzielić jakiś wskazówek co do dalszych etapów. Zacznę od początku, chorą jest moja mama, lat 58, nałogowa palaczka papierosów, początkiem roku postanowiła rzucić ze skutkiem nałóg. Chwilę później zaczął się dość dokuczliwy kaszel - wcześniej również był ale nie tak intensywny - w związku z epidemią decyzja o pójściu do lekarza była przekładana. Stan ogólny oceniłbym na dobry, szybko się męczy i jest zmęczona, jednak normalnie funkcjonuje.
#Środek czerwca 2020
Pierwsza wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, skierowanie na prześwietlenie wykonane tego samego dnia, na RTG stwierdzono POCHP, uwidoczniono płyn w prawej jamie opłucnej, uwypuklenie zarysu przepony prawdopodobnie odpowiadające odcinkowej relaksacji przepony. W okolicy dolnego bieguna lewej wnęki przy zarysie serca cień okrągły wieloznaczny o wielkości ok 35mm do dalszej diagnostyki. Skierowana na TK z kontrastem.
#Koniec czerwca 2020
Zmiana guzowata płuca prawego śr. do 13 cm, niejednorodna, zajmująca płat dolny PP oraz wpuklająca się do oskrzela
głównego prawego z amputacją oskrzela pośredniego i oskrzeli obwodowych - obraz przemawia za npl. Całkowita niedodma
płata środkowego i fragmentów płata dolnego PP. Płat górny PP prawidłowo powietrzny.
Zmiana guzowata wpukla się do lewego przedsionka, modeluje lewą górną żyłę płucną i lewą t. płucną, zajmuje okolicę
podostrogową oraz odcinkowo nie różnicuje się od przełyku. Nie można wykluczyć obecności powiększonych węzłów
chłonnych podostrogowych i prawej wnęki, które łączą się z masą guza. Ślad płynu w prawej jamie opłucnowej.
Nieco większa ilość płynu w worku osierdziowym.
W tkance tłuszczowej ku przodowi od serca, nadprzeponowo, widoczne są pojedyncze ogniska miękkotkankowe wlk. do 2,5
cm - prawdopodobnie powiększone węzły chłonne.
Pozostałe węzły chłonne śródpiersia i wnęki lewej niepowiększone.
Pogrubienie opłucnej i zagęszczenia włókniste w szczytach obu płuc, z obecnością ognisk rozedmy okołoprzegrodowej w
szczycie prawym - zmiany pozapalne.
Drobne ogniska rozedmy śródzrazikowej w płatach górnych obu płuc.
Pasmo niedodmy u podstawy segm. 5 PL.
Kilka zagęszczeń guzkowych w płacie dolnym PL wlk. do 0,4 cm - wskazana obserwacja.
Poza tym obraz miąższu płuc w granicach normy.
#Lipiec 2020
Przyjęcie na oddział chorób płuc na blisko trzy tygodnie, próba wykonania bronchoskopii zakończona fiaskiem, duża obecność komórek martwiczych. Finalnie wykonana biopsja oraz bronchoskopia cienkoigłowa, wcześniejsze wyniki niejednoznaczne, przy wypisie sklasyfikowane jako rak niedrobnokomórkowy NOS, C34.8, skierowanie na badanie PET. A w międzyczasie była próba badania spirotometrem jednak kompletnie nie udana ze względu na wydolność płuc.
#Początek sierpnia 2020
Mamę zaczęło pobolewać gardło, szybko pojawił się guz na wysokości prawego migdałka, zbiegło się to z badaniem PET które również wykazało aktywność w tamtym rejonie.
Wykonanie badania PET, z którego oceniono stopień zaawansowania na TNM IVB (T4N2M1c) z prawdopodobnymi meta do wezłów chłonnych wnęki wątroby oraz miękkotkankowych mas położonych w tkance tłuszczowej wokół serca. Dodatkowo stwierdzono iż obraz prawego migdałka i węzła chłonnego IIa budzi niepokój onkologiczny - możliwie synchroniczny proces npl.
Głowa i szyja: Asymetryczne pobudzenie migdałków podniebnych po stronie prawej SUVmax 15,6 po stronie lewej SUVmax 4,1 . Uwidoczniono metabolicznie pobudzony węzeł chłonny piętra IIa do 21mm SUVmax 15,5. W pozostałych narządach oraz tkankach głowy i szyi prawidłowy obraz PET.
Klatka piersiowa: W płacie dolnym PP uwidoczniono zmiana guzowato-węzłowa o ś. do 130mm, wykazująca pobudzenie metaboliczne na obwodzie (SUVmax 17,0) oraz cechy martwicy centralnej. Zmiana łączy się z dolnym biegunem wnęki PP. zajmuje okolice podstrogową (prawdopodobnie z zajęciem węzłów chłonnych) i wpukla się do lewego przedsionka. Ponadto masa grzbietowo przylega do odcinkowo pogrubiałej opłucnej żebrowej, w dolnej części opiera sie o przeponę, od góry modeluje prawą tętnice płucną, przyśrodkowo przylega do przełyku (na odcinku 50mm).
Pozostały miąsz płucny bez istotnych strukturalnych i metalicznych zmian ogniskowych. W tkance tłuszczowej brzusznie od koniuszka serca, widoczne są ogniska miekkotkankowe mniejsze do 10mm, SUVmax 4,5; większe do 16mm w osie krótkiej, SUVmax 1,3. Obraz PET piersi bez patologii metabolicznej.
Węzły chłonne wnęki płuca lewego oraz dołów pachowych niepowiększone, metabolizm glukozy prawidłowy.
Jama brzuszna i miednica: Wątroba, śledziona, nadnercza i trzustka bez zmian ogniskowych, wykazują fizjologiczny metabolizm glukozy.
W zakresie miednicy bez patologicznych ognisk wzmożonego metabolizmu glukozy. Uwidoczniono aktywne metabolicznie węzły chłonne wnęki wątroby do 15mm, SUVmax 6,0 pozostałe węzły chłonne niepowiększone, metabolizm glukozy prawidłowy.
Układ kostny: Fizjologiczna dystrybucja radioznacznika
#Aktualnie
Wyniki zostały przekazane lekarzowi prowadzącemu i przedstawione na konsylium lekarskim. Mama ma zgłosić się początkiem września do szpitala na oddział onkologii. Z moich informacji które muszę aktualnie potwierdzić wiem że zachodzi mutacja genu, przez co jest możliwość chemioterapii celowanej - generalnie kłopot jest że wszelkie rzeczy załatwia się telefonicznie więc wyników bezpośrednio jeszcze nie dostaliśmy. Aktualnie jesteśmy na etapie wyrabiania karty Dilio (lekarze trochę odbijają piłeczkę, generalnie kto może ją założyć?), mama miała również wizytę u laryngologa aby skonsultować zmiany szyjne, ten skierował ją na dodatkowe USG.
Generalnie mam pytania jak w przypadku kolejnej zmiany będzie z chemią celowaną, liczyć na nią czy nie bardzo, wszelkich informacji mama dowie się dopiero początkiem września. Warto jeszcze na coś zwrócić uwagę?
[ Dodano: 2020-08-19, 12:29 ]
#Edit
Prosiłbym również o przeniesienie tematu do działu Nowotwory płuca i opłucnej, omyłkowo zamieściłem go w innym dziale. |
|
|