1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 5
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Refundacja NFZ mastektomii z rekonstrukcją u nosicielek BRCA
Richelieu

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 9715

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-11-05, 14:02   Temat: Refundacja NFZ mastektomii z rekonstrukcją u nosicielek BRCA
Iwona napisał/a:
Przeczytałam to co napisałam wyżej jeszcze raz, potem Twoje słowa. I podjęłam decyzję, że nie będę tego robić.

I o to chodzi - byś miała rzetelne dane, ale decyzję podjęła świadomie i samodzielnie, wybierając to, co dla Ciebie będzie najlepsze. [yee]

Iwona napisał/a:
A jak będę mieć raka to powiem chirurgowi żeby mi zrobił najpiękniejszą płaską klatę -po całości :lol:

Fajnie i bardzo apetycznie wyglądasz na tej fotce. ;) :uhm!: Nie zastanawiaj się, tylko wrzucaj to do bezwstydnych - zrobisz furorę ! [ostr]
  Temat: Refundacja NFZ mastektomii z rekonstrukcją u nosicielek BRCA
Richelieu

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 9715

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-11-04, 20:15   Temat: Refundacja NFZ mastektomii z rekonstrukcją u nosicielek BRCA
Iwona napisał/a:
dlaczego mam tę sylwetkę serca powiększoną - czy dlatego, że miałam sześć lat temu chemię

To może być jedna z uzasadnionych hipotez,
zastosowany u Ciebie schemat AC (antracyklina: doksorubicyna + cyklofosfamid)
jest kardiotoksyczny.
Jednak na forum nie odpowiemy na pytanie, czy to rzeczywiście jest przyczyna opisywanych zmian w sercu.

Iwona napisał/a:
Czy poddać się tej operacji? [...] Jaka to trudna decyzja...

Może spróbuj sobie to usystematyzować i wynotować poszczególne argumenty 'za' i 'przeciw',
z podziałem na ważne, średnie, pomniejsze, coś w rodzaju listy:
- ważne (mocne) za: ..., średnie za: ..., słabe za: ...
- ważne (mocne) przeciw: ..., średnie przeciw: ..., słabe przeciw: ...
Uzupełniaj tę listę sukcesywnie, po przemyśleniach, czasem coś skoryguj,
i ujmij tam otrzymane opinie lekarzy, psychologa, forumowiczek.

Każdy z czynników 'za'/'przeciw' przypisuj do kategorii 'ważny' - 'sredni' - 'słaby' wg własnej subiektywnej oceny,
tak jak to Ty czujesz i oceniasz (a nie jak o tym słyszysz inne opinie), ponieważ to ma być Twoja decyzja
(oczywiście możesz i powinnaś brać pod uwagę w tej ocenie otrzymane opinie,
szczególnie osób dysponujących fachową wiedzą i doświadczeniem).

Po jakimś czasie, jak już "ułożysz się i prześpisz" z tą listą i przetrawisz jej treść,
odpowiednia ilość i ocena argumentów w każdej z kategorii (wraz z wagą: silna-słaba)
może pomoże Ci w podjęciu odpowiedniej decyzji.
  Temat: Refundacja NFZ mastektomii z rekonstrukcją u nosicielek BRCA
Richelieu

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 9715

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-11-03, 22:19   Temat: Refundacja NFZ mastektomii z rekonstrukcją u nosicielek BRCA
Brzmi sensownie, na pewno implanty (a w mniejszym stopniu nawet inne zabiegi operacyjne i np. zrosty po nich)
mogą zaciemniać obraz sytuacji w badaniach diagnostycznych.
To obok innych korzyści jest niewątpliwie dość poważna wada takich zabiegów.

Nie mam jednak odpowiedniej wiedzy, by wypowiadać się na ten temat bardziej wiążąco.
Jako pomoc przychodzi mi dość oczywisty pomysł lektury wątków Pań z tego forum będących po podobnych zabiegach.
Oprócz zawartych tam ich własnych doświadczeń warto wziąć pod uwagę przywoływane opinie lekarzy.

Ostatecznie jednak sytuacja każdej osoby jest inna, dlatego sądzę, że dla Ciebie najważniejsze będą Twoje własne przemyślenia i konsultacje własnego przypadku z lekarzami / psychologiem.
To dlatego uważam, że powinnaś także i z nich skorzystać przed podjęciem decyzji.
  Temat: Refundacja NFZ mastektomii z rekonstrukcją u nosicielek BRCA
Richelieu

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 9715

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-11-03, 12:40   Temat: Refundacja NFZ mastektomii z rekonstrukcją u nosicielek BRCA
Iwona napisał/a:
jeszcze powinni zrobić analizę porównawczą w stosunku do kobiet z brca1 ,które mają piersi (nie poddały się mastektomii) ale mają wyciętą macicę z jajnikami.

Słusznie. Wówczas poznalibyśmy odpowiedź na pytanie o rolę profilaktycznej owariektomii w zapobieganiu rozwojowi raka piersi u osób obciążonych mutacją genu BRCA 1 lub 2.
Dopiero wtedy wiedzielibyśmy, czy można byłoby powiedzieć, że (i w jakim stopniu):
Iwona w poście #5 napisał/a:
[skoro] wycięcie jajników tak bardzo zabezpiecza przed rakiem piersi


Iwona napisał/a:
Pewnie jednak poddam się tej operacji mimo, że wiele ryzykuję np. utrata pracy, utrata sprawności , operacja może się nie udać i będę bez piersi. Lekarze raczej mi odradzają tę operację. Głównym argumentem jest to , że implanty oraz nowe blizny bardzo utrudniają odczyt w badaniach.

Taka decyzja jest bardzo trudna, jako oparta na ocenie bardzo złożonej sytuacji:
- na ile jej wykonanie obniży potencjalne ryzyko rozwinięcia się procesu nowotworowego,
- jakie jest ryzyko powikłań związanych z operacją, w tym niepowodzenie rekonstrukcji,
- jak wpłynie to (w różnych wariantach wykonania operacji) na możliwość okresowych kontroli po operacji.
Pomocą w znalezieniu odpowiedzi na takie pytania i wybraniu odpowiedniego dla siebie postępowania
może być lektura wątków takich jak np. ten oraz dyskusje z lekarzami (a także np. z psychologiem).

Iwona napisał/a:
w realu nie rozmawiam o tym z nikim. Z różnych powodów.
Nie lubię swoich piersi, jest mi łatwo podjąć tę decyzję (jeśli chodzi o wygląd), nawet mam nadzieję,że te sztuczne mogłyby być lepsze od prawdziwych? To możliwe?

To jest możliwe, ale to Ty sama najlepiej znając siebie i swoją psychikę możesz odpowiedzieć sobie na to pytanie.
Uważam, że jest jednak błędem brak konsultacji w tej sprawie z innymi osobami.
Oczywiście nie muszą to być np. Twoi znajomi, z którymi rozmowy mogą być krępujące,
ale z wybranym przez Ciebie lekarzem i psychologiem moim zdaniem powinnaś porozmawiać (i to nie jeden raz),
by zyskać cenne spojrzenie na tę problematykę ze strony profesjonalistów oraz osób mających w takich sprawach szersze doświadczenie i wiedzę.
  Temat: Refundacja NFZ mastektomii z rekonstrukcją u nosicielek BRCA
Richelieu

Odpowiedzi: 17
Wyświetleń: 9715

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-11-01, 14:22   Temat: Refundacja NFZ mastektomii z rekonstrukcją u nosicielek BRCA
Iwona napisał/a:
skoro wycięcie jajników tak bardzo zabezpiecza przed rakiem piersi to po co wycinać piersi?

Ponieważ w przypadku obecności mutacji genu BRCA (1 lub 2) i pozostawieniu piersi
ryzyko wystąpienia w niej nowotworu jest bardzo znaczne.
Posłużę się zamieszczonym w innym poście cytatem na ten temat:
Cytat:
w 2004 roku opublikowano badanie, w którym wzięły udział 483 kobiety z mutacją genu BRCA1 i BRCA2.
W trakcie okresu obserwacji, który wynosił średnio 6,4 lat, rak piersi został zdiagnozowany u 2 spośród 105 kobiet (1,9%),
u których wykonano profilaktyczną mastektomię oraz u 148 (48,7%) kobiet spośród 378 z grupy kontrolnej.
Analiza danych wykazała 90% redukcję ryzyka rozwoju raka piersi u kobiet z mutacją genu BRCA1 i BRCA2.


Iwona napisał/a:
kto oprócz genetyka może "zalecić" taką operację?

Myślę, że może (co nie znaczy, że musi/zechce) to zrobić każdy lekarz onkolog o ile uzna, że operacja taka jest uzasadniona.
Przy ocenie zasadności zabiegu trzeba oczywiście wziąć pod uwagę wszystkie aspekty,
zarówno medyczne (ocena ryzyka zachorowania) jak i psychologiczne (akceptowalność zabiegu przez chorą).
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group