1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 6
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz Krukenberga
Richelieu

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 41365

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2014-08-16, 21:49   Temat: Guz Krukenberga
Brak wskazań do leczenia herceptyną (immunoterapii) nie wyklucza możliwości zastosowania chemioterapii.

[ Dodano: 2014-08-16, 21:54 ]
Skuteczność chemioterapii w tym przypadku raczej nie zależy od wartości HER2.
  Temat: Guz Krukenberga
Richelieu

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 41365

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2014-08-16, 21:35   Temat: Guz Krukenberga
bodzia71 napisał/a:
co oznacza te wszystkie cyfrowe oznaczenia?
bodzia71 napisał/a:
Immunofenotyp:CK7 ogniskowo+, CK20+, CDX2+, LCA-

Precyzują szczegółowe cechy immunohistochemiczne nowotworu,
co pozwala lekarzowi na dobranie odpowiedniego schematu leczenia.

bodzia71 napisał/a:
Oznaczono białko HER2 za pomoca przeciwciała kroliczego Ventana PATHWAY HER-2/neu (4B5)
odczyn negatywny w komórkach raka naciekajacego (Score=1+)

Ujemna (= 1+) wartość HER2 oznacza brak podatności na lecznicze działanie herceptyny (trastuzumabu) stosowanej w leczeniu takich nowotworów przy odpowiedniej wartości HER2 (= 3+).
  Temat: Guz Krukenberga
Richelieu

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 41365

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-05-08, 22:30   Temat: Guz Krukenberga
bodzia71 napisał/a:
Myślę jeszcze, czy może zrobić sobie badania krwi na markery CA 72-4, CA 19-9, CEA. miałam je robione w pażdzierniku, wszystkie były w normie, może warto je powtórzyć?

Skoro znamy wartości 'wyjściowe' markerów z okresu rozpoczęcia leczenia,
to moim zdaniem warto teraz wykonać ich ponowne oznaczenie,
porównanie do wartości poprzedniej powie znacznie więcej niż jedynie same ich wartości.

bodzia71 napisał/a:
Przed operacją miałam oznaczony marker CA-125 i też był w normie.

Analogicznie jak wyżej - sądzę, że warto monitorować wartość tego markera.

Generalna uwaga dotycząca wszystkich tych markerów:
najlepiej byłoby, gdyby ich wartości zostały zbadane w tym samym laboratorium co poprzednio
(i co oczywiste - wszystkich tych markerów, które poprzednio były badane).

bodzia71 napisał/a:
Oprócz wycięcia przerzutu nie miałam zadnego leczenia, ponieważ ogniska nowotworu nie wykryto i nie wiadomo jaki to nowotwór.

Poproś lekarza o opinię, czy nie widzi potrzeby uzupełnienia leczenia,
jeśli nie, to dlaczego (może np. "trzyma je w rezerwie" na wypadek wznowy ?).

bodzia71 napisał/a:
Może ognisko jest uśpione? Trzymam się myśli, że w tej chwili jestem zdrowa i za pól roku do kontroli.

Na ten temat nie potrafię się wypowiedzieć, ale bardzo Ci życzę, by było tak jak mówisz.

_itsme_
  Temat: Guz Krukenberga
Richelieu

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 41365

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-05-08, 20:10   Temat: Re: Guz Krukenberga
bodzia71 napisał/a:
Czy przez 5 miesięcy ognisko nowotworu mogło się nie powiększyć i nie dać zadnego przerzutu?

Myślę, że jest to możliwe jeśli skutecznie działa prowadzone w tym czasie leczenie mające na celu zapobieżenie progresji choroby (chemioterapia).
Bez takiego leczenia okres tak długiej samoistnej stabilizacji wydaje się być mniej prawdopodobny.

bodzia71 napisał/a:
po jakim czasie pojawiają się przerzuty?

Tego nie da się ocenić, zależy to od wielu czynników związanych z chorobą i organizmem,
nie ma sposobu "obliczenia" czasu, po jakim mogą pojawić się przerzuty.

[ Dodano: 2013-05-08, 20:32 ]
bodzia71 napisał/a:
Jak często powinnam mieć kontrole?

Nie znalazłem wytycznych dotyczących przypadków guza Krukenberga.
W odpowiednich Zaleceniach (2011 r.) dotyczących raka żołądka czytamy (str. 121):
Cytat:
Obserwacja po leczeniu i postępowanie w przypadku nawrotów
Nie ustalono optymalnego schematu nadzoru po leczeniu.
Zwykle zaleca się wizyty kontrolne co 3–6 miesięcy przez pierwsze 2 lata, co 6 miesięcy przez kolejne 3 lata, a później raz w roku.
Badania obrazowe, endoskopię oraz badania krwi wykonuje się w zależności od symptomatologii.
Leczenie nawrotów jest mało skuteczne i wskazania są indywidualizowane.


Z kolei w Zaleceniach (2011 r.) dotyczących nowotworów o nieznanym ognisku pierwotnym
nie ma wskazań dotyczących częstości kontroli skuteczności leczenia.
  Temat: Guz Krukenberga
Richelieu

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 41365

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-01-20, 18:24   Temat: Guz Krukenberga
bodzia71 napisał/a:
Do Richelieu to dlaczego lekarze mi powiedzieli, że istnieje mozliwość, że organizm sobie poradził z ogniskiem, gdy wycieto przerzut?? I moze ogniska nie ma, mogło się cofnąc.

Tego nie wiem. Być może jest to możliwe, chociaż nie spotkałem się z opisem takiego przypadku.
Jeśli tak się stało, to warto, by lekarz wyjaśnił, czy zanik ogniska (regresja) ma charakter trwały,
czy jedynie czasowy, podobnie jak remisje chorób nowotworowych.
  Temat: Guz Krukenberga
Richelieu

Odpowiedzi: 73
Wyświetleń: 41365

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2013-01-20, 00:18   Temat: Guz Krukenberga
bodzia71 napisał/a:
czy możliwe jest że ogniska nowotworu nie ma, ale guz jajnika to był przerzut.

Jeśli masz na myśli, że "pierwotnego ogniska nowotworu nie ma", to jest to niemożliwe.
Guzy Krukenberga są guzami przerzutowymi (a nie pierwotnymi),
zatem musi istnieć inne ognisko pierwotne zlokalizowane poza jajnikami,
najczęściej jest nim żołądek, rzadziej inna lokalizacja w przewodzie pokarmowym.
Na temat takich guzów mogę polecić lekturę tej pracy.

Jest natomiast możliwe, że lokalizacji ogniska pierwotnego nie uda się wykryć, np. wskutek jego niewielkich rozmiarów.
W takim przypadku mamy do czynienia z tzw. nowotworem o nieznanym ognisku pierwotnym.
Nowotwory takie oraz ich diagnostykę i leczenie opisują odpowiednie Zalecenia PUO (2011 r.).
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group