1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Richelieu

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 9118

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-07-16, 07:16   Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Jola Z napisał/a:
Czy ktoś jest mi w stanie powiedzieć jak przy DCIS wygląda sprawa optymalnych terminów rth?

Myślę, że podobnie jak przy raku inwazyjnym, optymalny termin to nie dalej, niż do 8 tygodni po operacji.
  Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Richelieu

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 9118

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-07-09, 07:28   Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Wiarygodna wielkość marginesu dotyczy jego oceny w badaniu histopatologicznym usuniętych tkanek.
Jeśli są wątpliwości co do tego, w jaki sposób oceniono margines, powinno to zostać wyjaśnione z lekarzem.
  Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Richelieu

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 9118

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-07-06, 15:39   Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Jola Z napisał/a:
1. Czy wykluczono rozumiem mikroinwazję?

Tak.

Jola Z napisał/a:
2. Czy możliwe jest, że nie będą oznaczać receptorów?

Można spotkać się z takimi przypadkami, jest to więc niewykluczone.

Uważam jednak, że oznaczenie wartości receptorów powinno być wykonane,
na co wskazuje pośrednio także zapis zawarty w zaleceniach PUO (str. 123), gdzie czytamy m.in.:
Cytat:
Stosowanie tamoksyfenu (TAM) u chorych na DCIS może być rozważane u chorych z ekspresją ER/PgR [...]


Jola Z napisał/a:
3. Czemu tego teraz nie zrobiono?

Nie wiem. Jest to dobre (z uwagi na to, co wyżej napisałem) pytanie do Twojego lekarza.

Jola Z napisał/a:
4. Jak patrzyłam na wskazania PUO, to mama ma wynik punktowy 8 Wg skali Van Nuys, możliwe, żeby to był koniec leczenia?

Sama prawidłowo odpowiedziałaś na swoje pytanie:
Jola Z napisał/a:
5. Wg tych PUO to chyba powinna być zaordynowana RTH?

Tak jest: RTH jest rekomendowana przez zalecenia PUO.
  Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Richelieu

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 9118

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-06-23, 17:52   Temat: Rak piersi wewnątrzprzewodowy
Jola Z napisał/a:
4 czerwca 2012
Ekspertyza histopatologiczna. Bardzo liczne przewody z carcinoma intraductale G3 (comedocarcinoma). Cechy kanceryzacji zrazików. Mikroinwazji nie można wykluczyć.
Laesiones fibroso-cysticae mammae: fibrosis, cystes, ductectasiae, metaplasia apocrinalis.
Laesiones proliferative mammae: adenosis, sclerosans, hyperplasia ductalis.

Carcinoma intraductale G3 (comedocarcinoma) = rak piersi wewnątrzprzewodowy, typu comedo (czopiasty), o wysokim stopniu złośliwości (G3).
Zmiany zwłóknieniowo-torbielowe piersi: włókniaki, torbiele, poszerzenie przewodu, metaplazja apokrynalna.
Zmiany rozrostowe piersi: gruczołowość, zwapnienia, przerost przewodu.

Jola Z napisał/a:
1. Jakie są rokowania? W przypadku gdyby potwierdziła się bądź nie ta mikroinwazja.
2. Czy gdyby to był in situ, to konieczna będzie radioterapia? Operacja była oszczędzająca.
3. Czy to, że jest G3 oznacza, że będzie chemioterapia?
4. Czy to, że margines wycięcia jest mniejszy niż 1 cm oznacza, że będzie konieczność docinania? Tu jest różnica o 1 mm (ten odczyt jest chyba z rtg wycinka, który wyciągnęli).
5. Czy zwiększenie się zmiany o 2 mm może wynikać z różnicy metod/aparatów pomiaru, są jakieś granice błędu w tej kwestii, czy to nowotwór tak szybko rośnie?
6. jakie jest w tym przypadku ryzyko przerzutów do węzłów chłonnych?
7. Ile lat może mieć ten rak?

1. Rokowanie powinno być przynajmniej dobre z uwagi na wczesne stadium zaawansowania raka, nawet w przypadku mikroinwazji.
Niekorzystnym czynnikiem jest wysoka złośliwość;
nie znamy także konfiguracji receptorów, która może okazać się więcej albo mniej korzystna (=> trójujemność).
2. Uzupełniająca RTH jest wskazana (=> tab. VI wg Zaleceń PUO (str. 123)).
3. Dla DCIS nie wynika to z Zaleceń PUO, natomiast lekarz może zaproponować uzupełniającą CTH
jeśli np. uzna, że jest uzasadniona obawa o występowanie stadium (mikro-)inwazyjnego raka.
4. Margines jest na tyle bliski granicznej wartości, że można go uznać za wystarczający,
moim zdaniem nie powinien to być powód do obaw.
5. Na pewno są jakieś granice błędów pomiarów, jest też możliwe, że zmiana zwiększyła się w ciągu tych 2 miesięcy.
Nie da się odpowiedzieć, która z tych możliwości ma większy udział w rozbieżności wymiarów guza.
6. Ryzyka przerzutów wykluczyć nie można (z uwagi na G3 i możliwość mikroinwazji),
wydaje mi się jednak, że występowanie przerzutów do węzłów chłonnych jest mało, a nawet bardzo mało prawdopodobne.
Powinien jednak na ten temat wypowiedzieć się Wasz lekarz.
7. Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie; wydaje mi się jednak, że czas odkąd się pojawił można szacować raczej w miesiącach niż w latach.

Pozdrawiam i witam Cię na forum.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group