1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 5
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Obustronne guzy piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 66
Wyświetleń: 26962

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-06-24, 20:03   Temat: Obustronne guzy piersi
anna53 napisał/a:
Ja bym na Twoim miejscu upierała się aby wykonać kontrole tych guzków na wątrobie, tak jak zalecał lek.radiolog ( RM watroby).

We wnioskach wyniku TK jest podstawa do wykonania MRI - zalecenie lekarza opisującego TK.
Wystawienie skierowania należy do lekarza dotychczas prowadzącego diagnostykę,
zakładam, że jest to onkolog o którym Zuzanna wspomina we wcześniejszych postach.
Jeśli uzna on za celowe odroczenie wykonania tego badania, śmiało można zapytać o uzasadnienie proponowanego toku postępowania.

anna53 napisał/a:
Bo on nie daje pewności, że nie są to przerzuty i co ? będziesz czekać kilka miesięcy.

Tutaj pozwolę sobie na trochę polemiki:
1. Skąd miałoby być uzasadnione podejrzenie przerzutów, skoro dotąd nie postawiono diagnozy nowotworu złośliwego ?
2. A jeśli nawet, co hipotetycznie oznaczałoby uogólnienie choroby nowotworowej,
to w takim przypadku zgodnie z aktualnymi Zaleceniami (2013 r.) (str. 257):
Cytat:
Mniejsze znaczenie ma natomiast aktywne poszukiwanie bezobjawowych przerzutów odległych,
ponieważ ich wcześniejsze wykrycie w wyniku rozszerzonego zakresu badań kontrolnych nie ma istotnego wpływu na skuteczność leczenia i jakość życia chorych.


Na razie wygląda na to, że nie ma bezpośredniego podejrzenia zagrożenia nowotworem złośliwym,
opisywane zmiany uwidocznione w TK wg lekarza wykonującego to badanie mogą być raczej łagodne,
wobec czego odroczenie badania MRI wydaje mi się dopuszczalne.
Jeśli taką opinię podtrzyma lekarz onkolog, sprawę uznałbym za zamkniętą do kolejnej wizyty kontrolnej.
  Temat: Obustronne guzy piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 66
Wyświetleń: 26962

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-06-07, 21:07   Temat: Obustronne guzy piersi
Opisane przez Ciebie zmiany nie są jednoznacznie podejrzane onkologicznie, wymagają jednak dalszej diagnostyki jak to wskazuje lekarz opisujący wynik.
Mam nadzieję i życzę Ci, by planowane badanie TK potwierdziło brak onkologicznych podejrzeń.

Zuzanna napisał/a:
Dziękuję Wam, że mogę popłakać i popisać - dużo to dla mnie znaczy.

Jasne, że możesz.

Zuzanna napisał/a:
Jakaś taka niewartościowa jestem:)

[paluszkiem] No no, tylko bez takich mi tu proszę !
  Temat: Obustronne guzy piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 66
Wyświetleń: 26962

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2013-01-07, 23:27   Temat: Obustronne guzy piersi
Zuzanna napisał/a:
Byłam dzisiaj na kontrolnym usg piersi, które w dużej mierze jest zbliżone do poprzedniego, poza klasyfikacją BIRADS, która jest 3 ( z 2).
Onkolog, który mnie prowadzi skierował mnie na mammotomię, na którą jutro postaram się zarejestrować.

BIRADS 3 jest niską kategorią, jeśli chodzi o przewidywaną wysokość prawdopodobieństwa złośliwości zmiany,
ale ponieważ nastąpiło jej podwyższenie oraz są wskazane przez Ciebie objawy i związane z nimi dolegliwości,
to wykonanie mammotomii uważam za bardzo rozsądną propozycję ze strony lekarza.
Daj znać jak będziesz znała wyniki.
  Temat: Obustronne guzy piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 66
Wyświetleń: 26962

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-10-01, 21:04   Temat: Obustronne guzy piersi
Lekarz opisujący te zmiany w piersiach ocenia je jako na pewno łagodne (to oznacza zapis BIRADS 2).
Zatem dalsze postępowanie w takim przypadku standardowo polega na obserwacji.
Być może z uwagi na liczność torbieli lub inne objawy lekarz zaproponuje jednak podjęcie jakiejś dalszej diagnostyki,
np. biopsji - jeśli nie teraz, to przy następnej kontroli, także np. w zależności od wyniku następnego badania obrazowego.

[ Dodano: 2012-10-01, 21:05 ]
Zuzanna napisał/a:
Obrona była pomyślna!

Wiedziałem. :bravo" :cmok: :flow:
  Temat: Obustronne guzy piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 66
Wyświetleń: 26962

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2011-05-11, 18:56   Temat: Obustronne guzy piersi
Zuzanna napisał/a:
U mnie, w rodzinie nie było nowotworów piersi,jajnika i jelita grubego, wobec tego nie ma wskazań, a i BRCA1 jest pobrany na wyrost. Czy się mylę?

Nie mylisz się.
Podstawą do podejrzenia istnienia mutacji BRCA-1 oraz BRCA-2 jest występowanie w najbliższej rodzinie ponadprzeciętnej częstości zachorowań na nowotwory piersi lub jajnika (a także niektórych innych nowotworów wymienionych w przywołanych niżej odnośnikach).
W uzupełnieniu opracowania popularyzatorskie:
http://abcrakpiersi.pl/brca1-i-brca2
http://pl.wikipedia.org/wiki/BRCA1
http://pl.wikipedia.org/wiki/BRCA2

Cytat:
Jestem przeciwna histerektomii i ovariectomii w przypadku BRCA1 (+).
Uważam, że należy leczyć chorobę, a nie wynik.

Tutaj pozwolę sobie nie zgodzić się z Tobą.
W przypadku stwierdzenia mutacji jednego z tych genów jest kilkukrotnie wyższe prawdopodobieństwo zachorowania na nowotwór,
więc przewidując to należy zawczasu temu przeciwdziałać, niejako z góry już profilaktycznie "lecząc" jeszcze póki co zdrowego pacjenta.
Można by więc z pewną dozą elastyczności w takim przypadku powiedzieć, że podejmując takie profilaktyczne działanie kierujemy się bardziej wynikiem (badania genetycznego) niż samym aktualnym stanem zdrowia pacjenta (oczywiście abstrahując od potencjalnego obciążenia zachorowaniem). ;)
W uzupełnieniu, lecz nie jako namowę czy sugestię, ale tylko pod rozwagę i dla poszerzenia Twojej wiedzy dla lepszego podjęcia właściwej decyzji, polecam Ci też lekturę tego wątku oraz (linkowany tam) m.in. ten artykuł.

Pozdrawiam :)
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group