1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak piersi miejscowo-regionalny luminalny B HER2--
Richelieu

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 9481

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-10-13, 19:04   Temat: Rak piersi miejscowo-regionalny luminalny B HER2--
W kwestii interpretacji tych wyników niestety nie jestem w stanie pomóc,
poza dość oczywistym stwierdzeniem, że wartość markera CA125 jest na granicy normy (nieznacznie ją przekracza),
co jeszcze nie świadczy o czymkolwiek (porównaj odpowiedni fragment tego posta).

Także przekroczenie wartości TSH (o mniej, niż 5% rozpiętości zakresu referencyjnego) wydaje się nieznaczne.

Więcej na ten temat a także odnośnie pozostałych wyników z pewnością mógłby powiedzieć Twój lekarz.
  Temat: Rak piersi miejscowo-regionalny luminalny B HER2--
Richelieu

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 9481

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-07-11, 19:21   Temat: Rak piersi miejscowo-regionalny luminalny B HER2--
andziak napisał/a:
Her2 badany metodą Fish ujemny

Oznacza to brak amplifikacji HER2 i z tym związany brak wskazań do leczenia Herceptyną.
Ujemny HER2 oznacza też mniejszą agresywność nowotworu.
  Temat: Rak piersi miejscowo-regionalny luminalny B HER2--
Richelieu

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 9481

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-06-27, 23:14   Temat: Rak piersi miejscowo-regionalny luminalny B HER2--
andziak napisał/a:
Myślałam, że HER2 /2+/ to już jest nadekspresja?!

Kwestię oznaczania wartości HER2 i interpretacji wyników najlepiej ilustruje rycina 1 tego opracowania.

andziak napisał/a:
Nie miałam włączonej do schematu leczenia Herceptyny.

Wskazaniem do leczenia Herceptyną (trastuzumabem) jest dodatni status HER2 (źródło),
zatem w Twoim przypadku stwierdzenie amplifikacji receptora HER2.
Bez wyniku tego oznaczenia nie można odpowiedzieć na pytanie o zasadność zastosowania Herceptyny.

andziak napisał/a:
Spiszę sobie wszystkie pytania jakie mam do pani doktor bo jak znam siebie to pod drzwiami z nerwów połowę z nich zapomnę.

Bardzo dobry pomysł. Zobacz także ten post ("Przygotowanie do rozmowy").

[ Dodano: 2014-06-27, 23:18 ]
andziak napisał/a:
[ Dodano: 2014-06-27, 22:50 ]
[...]

Informacje zawierają opis makroskopowy usuniętych tkanek,
nie wpływa to znacząco na interpretację podaną w poprzednich postach,
precyzuje jedynie wielkość guza (3,8 cm) dla cechy T2 obejmującej zakres ponad 2 do 5 cm.
  Temat: Rak piersi miejscowo-regionalny luminalny B HER2--
Richelieu

Odpowiedzi: 10
Wyświetleń: 9481

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2014-06-27, 22:08   Temat: Rak piersi miejscowo-regionalny luminalny B HER2--
andziak napisał/a:
Nigdy nie dopytywałam się swojej dr. onkolog jaki to typek

Wynik badania histopatologicznego usuniętych tkanek mówi o stwierdzeniu obecności raka przewodowego inwazyjnego o średnim stopniu złośliwości,
z wieloogniskowo występującymi komponentami nieinwazyjnymi różnych podtypów,
mających jednak mniejsze znaczenie wobec komponentu inwazyjnego.
Ponadto wartości oznaczonych receptorów klasyfikują Twojego typka do tzw. luminalnego B podtypu molekularnego
(Zalecenia (2013 r.), str. 225, tab. 11),
jednak bez dokładniejszego określenia czynnika HER2, który przy wartości 2+ powinien być dalej weryfikowany metodą FISH (więcej o tym tutaj).

andziak napisał/a:
Jakie są rokowania przy takim wyniku?

Na rokowanie przede wszystkim wpływa zaawansowanie choroby w chwili podjęcia jej leczenia,
w Twoim przypadku dla podanych cech T2N2a i przy założeniu Mx=M0 byłaby to grupa IIIA
('Zalecenia' j.w., str. 224, tab. 10),
dla której odsetek pięcioletnich przeżyć wg danych amerykańskich przekracza 70 %,
w Polsce niestety jest znacznie niższy, rzędu (wg różnych opracowań) 20 - 40 % (przykład).
Niekorzystna rokowniczo jest stwierdzona w wyniku obecność zatorów nowotworowych w naczyniach (żylnych lub limfatycznych),
czynnikiem mającym wpływ na rokowanie a nie podanym w przytoczonych przez Ciebie wynikach
jest wielkość uzyskanych marginesów chirurgicznych (za bezpieczne uważa się >= 10 mm).
Negatywną rolę obecności zatorów w naczyniach może minimalizować usunięcie ich z odpowiednio dużym marginesem,
podobnie jak zbyt mały margines przy braku możliwości jego powiększenia (docięcia) należy poddać uzupełniającej radioterapii.

andziak napisał/a:
Czy zmęczenie może być objawem, że coś złego (czyt. przerzuty) stały się moim udziałem?

Wydaje mi się, że przerzuty musiałyby być znacznie zaawansowane, byś odczuwała ich obecność,
zatem samo zmęczenie może wskazywać na jakąś inną jego przyczynę,
diagnostykę tego jednak musisz powierzyć swojemu lekarzowi.


Pozdrawiam i witam Cię na forum.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group