1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Rak szyjki macicy |
Magda33
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5659
|
Dział: Nowotwory piersi i ginekologiczne Wysłany: 2014-06-14, 11:51 Temat: Rak szyjki macicy |
Dziękuję za odpowiedź.W środę dowiem się co moja lekarka powie na moje dolegliwości.
Mam nadzieje ze dostanę skierowanie na jakieś badania.
Na moim ciele znalazłam siniaka wielkości 5zł,który nie powstał w wyniku uderzenia,czy może mieć on związek z chorobą ,czy jest to znak ,że w moim ciele dzieje się coś niedobrego. |
Temat: Rak szyjki macicy |
Magda33
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 5659
|
Dział: Nowotwory piersi i ginekologiczne Wysłany: 2014-06-12, 15:46 Temat: Rak szyjki macicy |
Witam .
W 2011 r zachorowałam na raka szyjki macicy.
W maju skończyłam ostatni schemat chemioterapii.
Skutki uboczne trudności z poruszaniem, zdrętwiałe nogi i ręce. W miedzy czasie bóle z lewej strony klatki piersiowej.
W kwietniu zrobiono mi badanie TK. Lekarka powiedziała, że jest stabilizacja choroby.
Myślałam, że moje samopoczucie będzie się poprawiać z dnia na dzień. Obecnie jest w moim odczuciu coraz gorzej.
Miesiąc temu będąc na kontroli wspomniałam o moich bólach klatki piersiowej, to dostałam odpowiedź, że są to nerwobóle, mam zażywać tabletki przeciwbólowe.
Niestety moje bóle przeniosły się na okolicę pleców i są bardzo silne, promieniuje ból poniżej łopatek.
Tabletki nie pomagają, ból potrafi obudzić mnie w nocy jak oczywiście zasnę, nie mogę długo siedzieć ani leżeć.
Chciałabym się zapytać czy to faktycznie mogą być nerwobóle, czy mogą one tak długo trwać.
Czy to skutki chemioterapii.
A może następny przerzut, jak przerzut to o jakie badanie mam poprosić, z tego co wiem mam mieć robione RTG płuc. Czy coś pokaże na zdjęciu.
Czy naprawdę jest to stabilizacja choroby, bo nie podoba mi się ostatni opis TK płuc a nie znam się na tym.
Czy z względu na przerzuty jest to 4 stadium choroby już.
To moje wszystkie badania jakie miałam zrobione i zastosowane leczenie.
Rozpoznanie kliniczne: Rak płaskonabłonkowy nierogowaciejący G2.
TK brzucha i miednicy 04.10.2011r.:
W segmencie 5 wątroby widoczne jest drobne ognisko hypodensyjne o wym. 7 mm widoczne w fazie tętniczej oraz żylnej - odpowiada ono w pierwszym rzędzie zmianie o charakterze meta. Miejsce anatomiczne szyjki macicy wyraźnie powiększone i zniekształcone, szyjka macicy osiąga wymiary w płaszczyźnie skanu ok. 56x38 mm, przy czym nie stwierdza się pewnych cech naciekania struktur sąsiednich, zmiana ta jednak odcinkowo bezpośrednio przylega do przedniej ściany odbytnicy. W sąsiedztwie naczyń biodrowych zewnętrznych strony lewej widocznych jest kilka patologicznych węzłów chłonnych które osiągają wymiar w osi krótkiej do ok. 22 mm i wykazują cechy centralnej martwicy co stanowi obraz typowy dla węzłów przerzutowych. Innych pewnych zmiano znaczeniu chorobowym w obrębie narządów jamy brzusznej, miednicy i przestrzeni zaotrzewnowej nie stwierdzono.
Wn. Zmiana guzowata szyjki macicy, przerzutowo zmienione węzły chłonne biodrowe zewnętrzne strony lewej.
RTG klp. 05.10.2011r:
Pola płucne bez zmian ogniskowych. Przepona i kąty wolne. Sylwetka serca o wymiarach niepowiększonych.
RM jama brzuszna 11.10.2011r:
W obrębie wątroby widoczne są trzy zmiany ogniskowe: w górnej części segmentu 6 zmiana o śr. 8 mm, w segmencie 7 przedprzeponowo zmiana śr. 10 mm oraz segmencie 2 o wym. 16x13 mm. Wszystkie wymienione ogniska wykazują obniżenie sygnału w obrazach T1 zal. oraz jego podwyższenie w T2 zal. Zmiana widoczna w segmencie 6 uległa słabemu, obwodowemu wzmocnieniu kontrastowemu w późnej fazie badania dynamicznego - może ona odpowiadać
naczyniakowi o nietypowej morfologii. Dwie pozostałe zmiany tj. obecna w segmencie 2 oraz 7 wykazują silne wzmocnienie kontrastowe które utrzymuje się we wszystkich fazach badania dynamicznego - obraz taki może odpowiadać zmianom o charakterze naczyniaków lub zmianom meta o bogatym unaczynieniu - obraz niejednoznaczny. Pozostałe narządy jamy brzusznej i
przestrzeni zaotrzewnowej bez innych, pewnych zmian o znaczeniu chorobowym.
Zastosowano u mnie leczenie Radiochemioterapia - na miednicę mniejszą 50 Gy/25 fr. oraz 5 dawek Cisplatyny po 60 mg.
Brachyterapia od 06.12 - 27.12.2011r. Leczenie Brachyterapia HDR Ir192 4 frakcje w łącznej
dawce 30 Gy, aplikator typu Fletcher.
RM jamy brzusznej z kontrastem 06.03.2012r:
Badanie kontrolne do badania z dnia 11.10.2011r. Obraz i morfologia zmian ogniskowych wątroby jak w badaniu poprzednim. Poza tym w segmencie 8 wątroby widoczne jeszcze dwie drobne torbielki o wym. ok. 3,5 mm każda - ich obraz porównywalny z wymienionym badaniem poprzednim. Nowych zmian ogniskowych w obrębie miąższu wątroby nie stwierdza się.
TK jamy brzusznej z kontrastem 11.10.2012r:
Badanie kontrolne do badania z dnia 4.10.2011r oraz badania MR jamy brzusznej z dnia 6.03.2012r.
Obraz drobnych zmian ogniskowych w obrębie wątroby pozostaje stabilny. Okołoaortalnie po lewej stronie na wysokości naczyń nerkowych pojawiły się nieobecne w badaniach poprzednich
powiększone węzły chłonne ,największy w osi krótkiej 15 mm, pozostałe wyraźnie mniejsze. Obraz pozostałych narządów jamy brzusznej i przestrzeni zaotrzewnowej jak w wymienionych badaniach poprzednich - stabilny.
Wn. Nowe ogniska - zmiany węzłowe okołoaortalnie po lewej stronie.
TK miednicy 11.10.2012r:
Badanie kontrolne do badania z dnia 4.10.2011r.
Zmiana rozrostowa widoczna w badaniu poprzednim w okolicy miejsca anatomicznego szyjki macicy podobnie jak zmiany węzłowe w sąsiedztwie naczyń biodrowych zewnętrznych po stronie lewej uległy całkowitej regresji, obecnie nie stwierdza się tutaj struktur patologicznych.
W dniach od 23.10 - 02.11.2012r zastosowano u mnie leczenie: Paliatywna radioterapia -otrzymała na okolicę węzłów chłonnych okołoaortalnych 20 Gy/4 fr.
RM miednicy mniejszej 26.03.2012:
Pęcherz moczowy słabo wypełniony bez uchwytnych cech patologii. Macica niepowiększona, bez zmian ogniskowych uchwytnych w badaniu MR. Endometrium linijne. Pozostałe narządy miednicy małej bez zmian patologicznych w badaniu MR. Powiększonych węzłów chłonnych nie twierdza się. Widoczna niewielka ilość płynu międzypętlowo oraz w zatoce Douglasa.
RM jamy brzusznej 27.03.2012r:
Wątroba niepowiększona z obrazem zmian jak w badaniu poprzednim - cechy naczyniaków (segm. 2 - 14 mm oraz segm. 8 - 10 mm) a także drobne torbiele w płacie prawym - największa do 8 mm. Drogi żółciowe i wrotne nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy niepowiększony, cienkośćienny, bez cech obecności złogów. Śledziona prawidłowej wielkości i struktury. Trzustka
jednorodna niepowiększona, bez zmian ogniskowych. Nadnercza prawidłowe. Nerki o prawidłowym polożeniu, wielkości i sygnale, bez uchwytnych zmian ogniskowych. Aorta brzuszna w widocznym zakresie w normie. Węzły chłonne niepowiększone (nielicznie okołoaortalnie do
7 mm).
Z względu na powiększone węzły chłonne szyi strony lewej pobrano mi wycinek do badania histopatologicznego.
Diagnoza Histopatologiczna 18.04.2013r:
Metastases carcinomatosae lymphonodorum - carcinoma planoepitheliale akeratodes. Emboliae carcinomatosae vasorum lymphoticorum.
Zastosowano leczenie paliatywna radioterapia na okolicę węzłów nadobojczykowych lewych - otrzymała 20 Gy/5 fr, oraz chemioterapia schemat PF.
TK miednicy 11.10.2013r:
W porównaniu do badania poprzedniego z 11.10.2012r. obecnie stwierdza nieco niejednorodne wzmocnienie macicy w okolicy trzonu i częściowo szyjki od strony prawej - do ewentualnej werefikacji badaniu MR. Poza tym ślad płynu w jamie Douglasa. Innych patologi nie uwidoczniono.
TK jamy brzusznej 11.10.2013r:
W Porównaniu do badania poprzedniego z 11.10.2012r. oraz badaniem MR z 27.03.2013r. obecnie całkowita regresja patologicznie powiększonych węzłów chłonnych lędźwiowych lewych na wysokości żyły nerkowej lewej, obecnie jedynie drobne struktury węzłowe śr. do 6 mm.
TK klatki piersiowej 11.10.2013r:
W segmencie 6 i 8 płuca lewego przysciennie widoczne nacieczenia miąższu płucnego w płaszczyźnie skanu o wymiarach 23x43 mm, o nierównym pierzastym zarysie z towarzyszącym pogrubieniu szczeliny miedzyplatowej i obecnością w jej obrębie niewielkiej ilości płynu. Zmianie towarzysza powiększone węzły chłonne wnęki lewej sr. 17 mm w osi krótkiej. Innych patologi nie stwierdza się.
Zastosowano ponownie chemioterapię schemat DDP+TPT.
TK miednicy 11.04.2014r:
Badanie porównawcze do poprzedniego z dnia 11.10.2013r. Widoczna pogrubiała ściana esicy - skurcz?. Poza tym obraz miednicy bez innych różnic w stosunku do badania poprzedniego.
TK jamy brzusznej 11.04.2014r:
Badanie porównawcze do poprzedniego z 11.10.2013r. Widoczna w badaniu poprzednim drobna hipodensyjna zmiana na granicy segmentów 5, 6 wątroby śr. 6 mm w badaniu obecnym niewidoczna. Poza tym obraz jamy brzusznej bez innych różnic w stosunku do badania poprzedniego.
TK klatki piersiowej 11.04.2014:
Badanie porównawcze do poprzedniego z dnia 11.10.2013r. W miejscu widocznego w badaniu poprzednim na granicy segmentów 6 i 8 płuca lewego klinowatego obszaru niedodmowego opartego o opłucną, widoczna w badaniu obecnym jama o nieregularnej grubości ścianie sr. do 16 mm, a w jej sąsiedztwie nieregularnych zarysów guzek śr. ok. 15 mm. Poza tym obraz klatki
piersiowej bez innych różnic w stosunku do badania poprzedniego.
Przepraszam, ale nie miałam możliwości skopiowania badań.
[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2014-06-12, 17:11 ]
Mała prośba - stosuj akapity, a po kropkach czy przecinkach spacje, to ułatwia czytanie. Dzięki. |
|
|