1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: DRP płuca prawego z przerzutami do wątroby
Madzia70

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 10657

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-01-04, 19:01   Temat: DRP płuca prawego z przerzutami do wątroby
Natalie,

Natalie napisał/a:
Mama znowu dostała, przez moją pomyłkę za dużą dawkę leku, tym razem fenantylu, 0,25 zamiast 0,12, juz zmienili ale ewidentnie ja to lekko znarkotyzowało, teraz juz zmieniona...

Prawdę mówiąc, to jest tak niewielka różnica, że Mama nie powinna być "znarkotyzowana i zmieniona". Obawiam się, że to może być początek końca...
Natalie napisał/a:
Czy jest szansa że mama jeszcze lepiej sie poczuje i wyjdzie do domu stąd?
Np. jeśli znowu spadnie poziom wapnia po leku (tak było poprzednio)???

Nie wiem, czy lekarze zdecydują się na podanie leku obniżającego wapń, ale nawet jeśli tak, to obecny stan Mamy nie zależy od poziomu wapnia.
Natalie napisał/a:
Troche tez dziwne jest ze lekarz z hospicjum przychodzi do domu i ustawia leki, potem mama trafia do hospicjum i nie ma przepływu informacji od lekarza tylko ode mnie, jak ja nie powiem to nie będzie leku...?

Jeśli nawet nie powiesz i nie będzie leku, to lekarze na bieżąco zorientują się, czego Mamie potrzeba. Bardzo często w hospicjum stacjonarnym weryfikuje się leki włączone w domowym.
Natalie napisał/a:
Mamie odstawili Euphylline ktora brała regularnie oraz te watrobowe wszystkie i alfadiol, a we wtork rano lekarz z hospicjum na wizycie domowej mowil zeby brać je.... czy mam naciskać na ich podawanie? Nie chce mamie dolozyc cierpien w żadną stronę....

Eufilina rozszerza oskrzela. U Twojej Mamy problemy z oddychaniem nie są spowodowane skurczem oskrzeli, a więc zasadność jej podawania jest wątpliwa. Jednak często włącza się ją do leczenia - ja nie obserwuję dużej poprawy po jej włączeniu. Moim zdaniem słusznie poodstawiano leki - nic one nie dają na tym etapie, a dodatkowo zmuszają wątrobę do pracy.
Przychodzi taki moment, że odstawia się większość leków, poza przeciwbólowymi. Być może ten moment nadszedł u Twojej Mamy...

Natalie, zamiast zastanawiać się, co jeszcze można zrobić, żeby przedłużyć (co przedłużyć? znów pytam...) - posiedź spokojnie przy Mamie, powiedz jej, że ją kochasz, powspominajcie fajne chwile... Powiedz jej, że wnuki są podobne do niej (jeśli ma wnuki), albo że jeśli urodzi jej się kiedyś wnuczka, to będzie nosić jej imię. Lub coś w tym rodzaju. Lżej jest odchodzić, kiedy ma się świadomość, że zostaje po nas jakiś ślad.

Jeszcze raz przytoczę słowa (usłyszane od rodziny chorego), które zapadły mi w pamięć: Gdybyśmy zdawali sobie sprawę, że to się tak skończy, to mniej czasu spędzalibyśmy w centrach onkologii, a więcej na spacerach...
  Temat: DRP płuca prawego z przerzutami do wątroby
Madzia70

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 10657

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-01-03, 06:01   Temat: DRP płuca prawego z przerzutami do wątroby
Natalie,
Bardzo się boję, że u Twojej Mamy "rozkręci się" ból. Moim zdaniem odstawienie 3/4 dawki leku przeciwbólowego, bez zastąpienia go innym jest jazdą bez trzymanki :uuu: Takich rzeczy po prostu nie wolno robić.
Natalie napisał/a:
Mamie od wczoraj wróciły także nudności

Jeśli został odstawiony deksametazon, a mamy przerzuty do mózgu - nudności i wspomniany poniżej ból głowy mogą być związane ze zwiększeniem ciśnienia śródczaszkowego. Moim zdaniem steryd jest tu absolutnie konieczny - zwłaszcza, że przy próbie odstawienia mamy pogorszenie. Następnym efektem może być atak/stan padaczkowy.
Natalie napisał/a:
dzisiaj pierwszy raz mówi ze już ma dosyć, nie chce żyć i nie może już tego wytrzymać.

To zwykle pierwszy sygnał odchodzenia.
Natalie napisał/a:
wszystkie leki jej "nie smakują" i wzmagają nudności.

Czy ktoś ją obejrzał pod kątem grzybicy jamy ustnej?

Chemoembolizacja nie wchodzi w grę.

Jeśli buprenorfina od początku nie działała wystarczająco dobrze - zmieniłabym plaster na fentanyl bez wahania.
Natalie napisał/a:
mama chciałaby paru chwil jeszcze by coś zobaczyć, zrobić, wczoraj mówiła ze chciałaby żebyśmy pojechały razem jak się ciepło zrobi gdzieś

Na to bym nie liczyła, przykro mi... Jeśli to nie jest hiponatremia, tylko osłabienie z powodu niewydolności wątroby (nie musi mieć wszystkich cech z internetu), to czas Mamy liczony jest w dniach/tygodniach :-(
Natalie napisał/a:
Porozmawiam o tym potasie,

SODZIE. To bardzo istotna różnica.
Natalie napisał/a:
Najgorsze co może być to tak jak jest, patrzeć nic nie robić, nie próbować nawet, nie widzieć poprawy i nie móc ulżyć nijak w cierpieniu psychicznym i złości i bezsilności.

To prawda, bezsilność jest najgorsza. Ale przychodzi taki moment, że "nicnierobienie" jest znacznie korzystniejsze niż działanie na siłę. Umieranie jest procesem, naturalnym procesem, choć dzisiejszy świat wypchnął je całkowicie ze świadomości większości ludzi. Te wszystkie akcje, które Ci się marzą, "żeby przedłużyć" (żeby nie było wątpliwości - ja ten stan NAPRAWDĘ bardzo dobrze rozumiem)... Zastanów się w duszy - co Mamie przedłużysz? Życie? Czy umieranie? :-(
Ja myślę, że jeśli to jest niewydolność wątroby, to ja bym odstawiła te wszystkie szeroko pojęte wspomagacze wątrobowe. Wątroby nie zbudują od nowa, w najlepszym (czy może w najgorszym???) razie spowolnią uszkodzenie. A to spowoduje, że Twoja Mama zamiast dwa tygodnie, będzie leżała w ciężkim stanie - sześć...
Natalie napisał/a:
Przyjmując myślenie lekarzy to nie wiem czy mam dzwonić do mamy brata i informować o stanie mamy, czy wezwać księdza,

Cóż, też jestem lekarzem i doświadczenie podpowiada mi, że warto zadzwonić do mamy brata. Jeśli Mama jest wierząca i chciałaby spotkania z księdzem - można wezwać. Jeśli jest wierząca, ale boi się spotkania z księdzem - można spróbować przemycić informację, że odwiedza chorych "rutynowo" z powodu np. Trzech Króli/pierwszego piątku miesiąca/wizyty po kolędzie...
  Temat: DRP płuca prawego z przerzutami do wątroby
Madzia70

Odpowiedzi: 27
Wyświetleń: 10657

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2017-01-02, 10:22   Temat: DRP płuca prawego z przerzutami do wątroby
Natalie,
W załączonym badaniu z dn. 21.12.16 był obniżony poziom sodu. Jeśli nie był uzupełniany, to być może on odpowiada za stan "śpiączkowy" Mamy - tak to wygląda na moje hospicyjne oko ;)

Niewydolność wątroby oczywiście jest, ale nawet przy transaminazach powyżej 100 nie musi dawać objawów śpiączki.

Jeśli chodzi o Transtec - można dzielić plaster.

Jeśli chodzi o podane gdzieś wyżej dawki 12,5 oraz 50 - nie dotyczą one Transtecu (buprenorfiny), tylko fentanylu przezskórnego.

Jeśli chodzi o sam ból - czy Mama miała ten Transtec zwiększany stopniowo? Czy wystartowano od dawki 70?
Zawsze można zmienić leki lub modyfikować ich dawki jeśli ból jest niewłaściwie kontrolowany lub objawy uboczne są zbyt nasilone.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group