1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Jak się zachowywać, co mówić i co robić
JustynaS1975

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 17755

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2011-10-25, 12:59   Temat: Jak się zachowywać, co mówić i co robić
asia19 napisał/a:
Ale jak żyć, skoro wiadomo, że później nic może nie być? Że teraźniejszość może się skończyć szybciej, niż się tego spodziewamy?

Żeby nie żałować, że tego TERAZ się nie łapało. Wycisnąć to TERAZ.
  Temat: Jak się zachowywać, co mówić i co robić
JustynaS1975

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 17755

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2011-10-25, 09:10   Temat: Jak się zachowywać, co mówić i co robić
bogdanp napisał/a:
Bardzo chciałbym przeprosić chorych, którzy czytają wątek. zdałem sobie sprawę jak bardzo nie-fair jest takie traktowanie Was i zatajanie prawdy. wynika to z bezradności, strachu, egoizmu. na pewno. ale i z miłości.

Nie masz za przepraszać. Co prawda mnie by czasami denerwuje mnie, gdy czytam podobne rzeczy, ale rozumiem. To ja (chora) rozmawiam z lekarzami, szukam w internecie itd., i to ja cenzuruję informację przepływające do mamy, właśnie z obawy jakby to ona zniosła (tyle, że moja mama jest panikarą, bardzo się boi). Stopniuję przekazywanie tych wiadomości, jednak muszę jej to i owo powiedzieć, żeby nie była w pewnym momencie mocno zaskoczona. I myślę, że części informacji do siebie nie dopuszcza, ona sama.
Tak było z moją wznową po przeszczepie szpiku. Ogólnie przeświadczenie o przeszczepie szpiku jest takie: człowiek wychodzi ze szpitala po przeszczepie szpiku i jest zdrowy. Co jest guzik prawdą. Mówiłam, że teraz jest dobrze, ale w każdej chwili może się zmienić. Znam swoją chorobę (powikłania, nawroty itd.). Oczywiście w odpowiedzi słyszałam: to słynne "będzie dobrze". I gdy była wznowa, to wielkie zdziwienie: jak to, przecież miało być dobrze. To, że mówiłam, że niekoniecznie nie zostało przepuszczone do umysłu.

[ Dodano: 2011-10-25, 09:13 ]
Myślę, że jest tak, że ludzie bardziej patrzą w przyszłość. Zamartwiają się o nią. W przyszłości będą 'szczęśliwi', kiedyś tam. A to bardziej trzeba skupiać na tym TU i TERAZ.
  Temat: Jak się zachowywać, co mówić i co robić
JustynaS1975

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 17755

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2011-10-23, 18:25   Temat: Jak się zachowywać, co mówić i co robić
bogdanp, chyba rzeczywiście się źle wyraziłam i w żaden sposób nie chciałam Cię zbyć, ani obrazić.
I wiem, że każdy jest inny i każdy ma inną konstrukcję psychiczną (to też napisałam). I ja też Cię proszę o wyrozumiałość i nie gniewanie się na mnie.
I dlatego załączony przeze mnie link dodałam jako (przepraszam) 'poglądowy i przeglądowy'.
Myślę, że sam zauważyłeś, że jeśli wypowiadają się chorzy to chcą znać prawdę. Jeśli wypowiadają się osoby bliskie osobom chorych to tę prawdę (zazwyczaj) chcą ukrywać. I było również parę wpisów osób chory (m.in. Gazdy i mój), w których się 'wściekaliśmy' na traktowanie nas chorych jak pozbawionych umysłu i rozumowania. 'Wściekaliśmy' (my chorzy) na to, że czujemy się jakby robiono nad nami wiwisekcję.
I gdy widzę jak dyskutuję się o chorym poza nim, to odbieram to czasami osobiście.

bogdanp napisał/a:
Jeśli źle Cię odebrałem, to wymaż to co napisałem powyżej. Przepraszam.

Nie będę wymazywać, ponieważ nie mogę to po pierwsze (przepraszam jeśli piszę to co wiesz, ale to moderatorzy mogą usuwać nasze posty). A po drugie. Rozmawiamy tu, i wymieniamy swoje doświadczenia. I każde doświadczenie jest ważne. A zamiast wymazania wolę dać odpowiedź. Wymazanie do niczego nie prowadzi, natomiast z wymiany myśli może wyniknąć coś 'konstruktywnego'. Choć z tego co napiszę możesz nie skorzystać.
A poza tym, napiszą tu inni.

Ale wiedz, że są osoby świadome swojego stanu (nawet stanu niedającego już nadziei na wyzdrowienie), które pomimo tego jaki jest ich stan potrafią odnaleźć w sobie spokój wewnętrzny. Pogodzić się z tym. Ale to jest jedna grupa ludzi. I powtórzę (dla zasady): każdy jest inny (co każdy to już doskonale wie).

Jakbym postąpiła w Twojej sytuacji nie wiem. Ponieważ już wiem, że póki życie mnie nie sprawdzi to nie wiem jakbym się zachowała. A jeśli sobie wyobrażam jakbym się zachowała, to mogą to być moje co najwyżej 'pobożne życzenia'.

bogdanp napisał/a:
życzę jak najlepiej, szczerze
, dziękuję :) .

[ Dodano: 2011-10-23, 18:27 ]
Tyle pisałam i w między czasie napisała Finlandia. Właśnie miałam mniej więcej to na myśli co napisała Finlandia.

[ Dodano: 2011-10-23, 18:28 ]
Muszę się nauczyć takiej zwięzłości. :)
  Temat: Jak się zachowywać, co mówić i co robić
JustynaS1975

Odpowiedzi: 37
Wyświetleń: 17755

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2011-10-23, 13:56   Temat: Jak się zachowywać, co mówić i co robić
ja100 napisał/a:
dopóki nie znajdziemy się w danej sytuacji nie wiemy jak byśmy się zachowali
szczerze- sama, tak do końca, nie wiem, co bym zrobiła...

Przeczytałam post bogdanp, wcześniej, ale nie pisałam, ponieważ tak jak ja100, nie wiem co bym zrobiła.
Ja jestem chora i mnie by mocno wkr... ukrywanie prawdy przede mną. Jednak każdy ejst inny i każdy ma inną konstrukcję umysłową.
Poza tym są na tym forum tematy, w których jest mowa jak przekazywać 'gorzką' prawdę i czy w ogóle przekazywać.

[ Dodano: 2011-10-23, 13:58 ]
Zapraszam do lektury:
http://www.forum-onkologi...obie-vt3731.htm

I niestety nikt Ci nie poda gotowej recepty.

[ Dodano: 2011-10-23, 13:59 ]
bogdanp napisał/a:
Nie przepraszam za długi post... Problemy poruszane na tym forum dotyczą takich sfer, że nie zawsze można wyrazić się w dwóch zdaniach...

Pewnie, że nie ma za co przepraszać.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group