1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak nerki w ciąży
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 13
Wyświetleń: 11194

PostDział: Nowotwory układu moczowo-płciowego   Wysłany: 2013-07-21, 20:15   Temat: Rak nerki w ciąży
szczypawka napisał/a:
Lekarz poinformował mnie że dzwonił do Istytutu Matki i Dziecka, gdzie dowiedział się że takie badania można robić od 20 tyg ciąży.

Można i trzeba u Ciebie wykonać rezonans. Tyle, że bez kontrastu lub ze specjalnym środkiem kontrastowym, nie opartym na gadolinie.
Można wykonać MRI na każdym etapie ciąży, a uważa się, że w II i III trymestrze jest to badanie zupełnie bezpieczne.
Ty lada moment zaczynasz II trymestr (od 14 tyg. ciąży).

» Zalecenia postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w nowotworach złośliwych | Nowotwory u kobiet w ciąży | Bezpieczeństwo postępowania diagnostycznego «


szczypawka napisał/a:
Przede wszystkim zastanawiam się czy opisana zmiana ma duże prawdopodobieństwo bycią zmianą złośliwą.

Tak. Ryzyko jest duże. Są liczne cechy zmiany (obszary lite, guz unaczyniony, szybki wzrost), które sugerują nowotwór złośliwy.
Jednak dopiero rezonans wyjaśni sprawę i odpowie na pytanie czy trzeba operować.

Gdyby okazało się, że to zmiana złośliwa to tutaj pojawiłby się pewien problem (którego wykonanie rezonansu akurat nie powinno stanowić). Otóż zabieg nie powinien być wykonany w II trymestrze ciąży (może, ale istnieje podwyższone ryzyko przedwczesnego porodu).
Podobną sytuację (o ile mamy u Ciebie do czynienia z nowotworem złośliwym, bo na razie to tylko podejrzenie i wymaga potwierdzenia) opisano ostatnio w Przeglądzie Urologicznym:

» Rak nerki u pacjentki w okresie ciąży - opis przypadku i przegląd literatury «

szczypawka napisał/a:
Nie wiem co robić. Nie wiem czy mogę czekać, gdzie się zgłosić.

Nie możesz czekać. A na pewno nie kolejny miesiąc.

Problem niestety jest, bo zdecydowana większość radiologów zapewne będzie się bała wykonać MRI - głównie z niewiedzy jak to badanie bezpiecznie wykonać u ciężarnej. W związku z tym podejrzewam, że będzie konieczne wykonanie MRI w ośrodku specjalistycznym.
Wysyłam w tej sprawie prywatną wiadomość,
pozdrawiam ciepło.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group