1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znaleziono 1 wynik
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Czerniak guzkowy - zależność wymiarów.
DumSpiro-Spero

Odpowiedzi: 5
Wyświetleń: 8059

PostDział: Nowotwory złośliwe skóry, czerniaki skóry i oka   Wysłany: 2012-07-13, 20:32   Temat: Czerniak guzkowy - zależność wymiarów.
radomatu napisał/a:
Czy istnieje jakakolwiek zależność między rozmiarem guzka horyzontalnym, a głębokością nacieku?

Na to pytanie, jak sądzę, nie ma prostej odpowiedzi.
Przede wszystkim ze względu na różne cechy biologiczne poszczególnych typów czerniaków skóry. Ponadto generalnie czerniaki to grupa heterogenna nowotworów złośliwych i istnieje szereg złożonych procesów (np. mutacje poszczególnych genów), które warunkują tak sposób wzrostu jak i przebieg choroby - dziś już wiadomo, że przebieg ten może bardzo się różnić u poszczególnych chorych.

Wymiar radialny czerniaka nie jest obecnie zaliczany do czynników prognostycznych - nie ma dowodu na to, że wpływa on na rokowanie. Natomiast grubość nacieku (wymiar wertykalny) jest drugim w kolejności i bardzo ważnym czynnikiem rokowniczym.
Z powyższego można być może wyciągnąć wniosek o braku prostej zależności w/w wymiarów (radialnego i wertykalnego) w ogólnie pojętej grupie nowotworów złośliwych określanych jako czerniaki skóry.

Na pozostałe pytania powinna odpowiedzieć poniższa lektura (dodaję także informację o znanych obecnie czynnikach rokowniczych, przy czym trzeba wspomnieć, że pierwszym i najważniejszym czynnikiem wpływającym na rokowanie jest stopień zaawansowania klinicznego w skali TNM - AJCC, styczeń 2010 r.):

Cytat:
Grubość nacieku w skali Breslowa jest mierzona od warstwy ziarnistej naskórka lub dna owrzodzenia do najgłębiej położonych komórek nowotworowych. Im mniejsza grubość w chwili ustalenia rozpoznania i leczenia chirurgicznego tym dłuższy przewidywany okres przeżycia. Dodatkowe znaczenie w przypadku zmian o grubości nie przekraczającej 1 milimetra (tzw. cienkie czerniaki) ma poziom naciekania warstw skóry wg Clarka.
Ważnym czynnikiem prognostycznym jest charakterystyka i dynamika wzrostu guza odmienna dla poszczególnych typów histogenetycznych czerniaka. Odmiany SSM, LMM i AML wykazują początkowo wzrost radialny (poziomy), nawet przez kilka lat nie przekraczając granicy skórno-naskórkowej, a dopiero w późniejszym okresie naciekają do skóry właściwej (wzrost wertykalny). Istotny jest fakt, że w fazie wzrostu poziomego zwykle nie dochodzi do rozsiewu choroby i możliwe jest wyleczenie chorego. Natomiast w fazie wzrostu wertykalnego (pionowego) guz przyrasta na grubość, dochodzi do naciekania głębszych warstw skóry właściwej i następuje rozsiew komórek nowotworowych drogą naczyń limfatycznych i krwionośnych do węzłów chłonnych i narządów wewnętrznych. Ten typ wzrostu charakteryzuje niemal od początku czerniaka guzkowego (NM).
źródło:
Czerniak – epidemiologia, etiopatogeneza i rokowanie
Malignant melanoma – epidemiology, etiopathogenesis and prognosis
Małgorzata Michalska-Jakubus, Tomasz Jakubus, Dorota Krasowska

© Borgis - Medycyna Rodzinna 2/2006, s. 45-53



Cytat:
U podłoża rozwoju czerniaka leżą zarówno predyspozycje genetyczne jak i czynniki środowiskowe [71]. Mutacje w genach odpowiedzialnych za proliferację i apoptozę, zmiany epigenetyczne [101], wytwarzanie autokrynnych czynników wzrostu, utrata zdolności do adhezji, to czynniki, które wywołują zmiany w szlakach przekazywania sygnałów w melanocytach i uwalniają je spod ścisłej kontroli keratynocytów [45]. Kolejne przejścia od zmian dysplastycznych do czerniaka pierwotnego o wzroście powierzchniowym (RGP – radial growth phase) bez kompetencji do tworzenia przerzutów, następnie o wzroście wertykalnym (VGP – vertical growth phase) z możliwością tworzenia przerzutów i wreszcie powstawanie ognisk przerzutów w węzłach chłonnych i w odległych narządach (ryc. 1), wymagają wielu zmian na poziomie molekularnym. Niektóre z nich są brane pod uwagę jako markery progresji nowotworu, aczkolwiek nie ma jeszcze molekularnych markerów czerniaka, które miałyby większą wartość prognostyczną niż konwencjonalna klasyfikacja histologiczna [13].
źródło:
Czynniki transkrypcyjne w powstawaniu i progresji czerniaka
Transcription factors in the development and progression of melanoma
Karolina Lesiak, Małgorzata Sztiller-Sikorska, Małgorzata Czyż

Postepy Hig Med Dosw. (online), 2007; 61: 576-595




Czynniki rokownicze w czerniakach skóry

źródło:
Znaczenie prognostyczne czynników klinicznych oraz oznaczania stężenia VEGF, IL-8 i sTNF-R1 w czerniakach skóry o zaawansowaniu lokoregionalnym

IWONA ŁUGOWSKA, MARIA KOWALSKA, MARCIN ZDZIENICKI, MAŁGORZATA FUKSIEWICZ,
JANINA KAMIŃSKA, KATARZYNA SZAMOTULSKA, PIOTR RUTKOWSKI


Pol. Merk. Lek., 2012, XXXII, 187, 22
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group