Proszę o interpretację wyniku TK klatki piersiowej
Witam serdecznie
Bardzo bym prosił o interpretację i ocenę wyników badań mojego 73 letniego teścia.
Jaki to stopień zaawansowania i co można jeszcze zrobić ? Czy w takim przypadku możliwa jest radioterapia i chemoterapia ?
Badanie klatki piersiowej z dnia 28.10.2013
Badanie klatki piersiowej wykonano techniką spiralną przed i po i.v podaniu kontrastu.
W obrębie segm 3 płuca lewego widoczna nieregularna masa guzowata o wym 30x23x20 mm podstawą długości 14 mm opierającą się o opłucną bez widocznych cech jej naciekania. Zmiana wykazuje mierne wzmocnienie kontrastowe (z 20j.H do 48 j.H).
We wnęce lewej widoczny rozległy konglomerat nieprawidłowych mas tkankowych o wymiarach 76x41x65 mm (APxCCxDS) ulegający niejednorodnemu wzmocnieniu kontrastowemu z centralnie niewielkim obszarem o nieco niższej densyjności, co budzi podejrzenie zmian wstecznych. W/w struktura może odpowiadać zmianie guzowatej płuca lewego lub zmianom naciekowym i powiększonym węzłom chłonnym. Widoczne bezpośrednie przyleganie w/w mas do pnia płucnego, lewej tętnicy płucnej jej rozgałęzień - podejrzenie naciekania ścian lewej tętnicy płucnej i naczyń do segmentów górnych płuca lewego (wyraźne zwężenie światła rozgałęzień lewej tętnicy płucnej). Dolny biegun zmiany przylega do obrysów miejsca podziału oskrzela głównego lewego do oskrzeli segmentowych górnych płuca lewego bez wyraźnych zwężeń ich światła. Drobne pasmowate zagęszczenia pomiędzy zmianą guzowatą segm 3 a wnęką lewą.
Dodatkowo widoczne pojedyncze powiększone do 19 mm węzły chłonne przy dolnym obrysie łuku aorty, średnicy 11 mm przytchawicze.
W zakresie pozostałego miąższu obu płuc widoczne miernie wyrażone zmiany o char. rozstrzeni śródmiąższowych pojedynczych drobnych pęcherzy rozedmowych oraz zmian włóknistych zwłaszcza w szczytach obu płuc i okolicy nadprzeponowej lewej.
Podejrzenie śladu płynu na dnie lewej jamy opłucnowej. Prawa jama opłucnowej wolna.
Struktura 35x27 mm w nadnerczu lewym, w nadnerczu prawym struktura 20x15 mm - obie o niejasnym charakterze mogą odpowiadać zmianom wtórnym.
Objęta w badaniu fragmentarycznie wątroba bez widocznych zmian ogniskowych.
Fragmentarycznie ujęty trzon kręgu L1 z widocznym kompresyjnym złamaniem, ognisko osteolizy w przednio dolnej części trzonu Th12 - na wysokości wyżej wymienionych zmian obecna nieprawidłowa masa 25x35 mm - obraz sugeruje obecność zmian wtórnych.
Wniosek: Zmiana guzowata segmentu trzeciego płuca lewego oraz konglomerat mas we wnęce płuca lewego budzący duże podejrzenia zmian nlp. Pojedyncze powiększone węzły chłonne śródpiersiowe, zmiany guzowate w obu nadnerczach,ogniska osteolizy trzonu Th12-L1- zmiany mogą mieć charakter wtórny.
Czy była wykonana bronchoskopia / biopsja z pobraniem fragmentu guza do badania histopatologicznego?
Jaki jest stan ogólny teścia? Choruje na coś?
Czy było wykonane USG jamy brzusznej?
Bardzo dziękuję za zainteresowanie absenteeism
Podczas bronchoskopii lekarzowi nie udało się pobrać wycinka ponieważ nie było do niego dostępu, pobrano jedynie popłuczyny, lekarz dodał, że konieczna będzie biopsja guza wykonana przez torakochirurga, a kiedy żona poprosiła o skierowanie na to, lekarz ów stwierdził, że najpierw musi poczekać na analizę tych pobranych popłuczyn a potem dopiero skieruje teścia na tą biopsję. Boimy się, że teść może nie doczekać wielu tygodni czekania na te wszystkie wyniki.
Stan ogólny teścia nie jest najlepszy, schudł około 10 kg w mniej więcej 2 miesiące, narzeka na bardzo silne bóle w okolicy lewej łopatki promieniujący aż do kręgosłupa szyjnego. Lekarka z przychodni zajmująca się medycyną paliatywną przyszła i go zbadała, kazała naklejać mu plastry przeciwbólowe i do tego dała morfinę w tabletkach i całą paletę innych leków. Przez dłuższą część dnia teść śpi prawdopodobnie po tych silnych lekach.
Choruje też na nadciśnienie tętnicze
USG jamy brzusznej nie było zrobione.
Są jakieś szanse na skuteczne leczenie tego przypadku ?
Bardzo proszę o ocenę wyników badania TK, jakie są rokowania ?
Boimy się, że teść może nie doczekać wielu tygodni czekania na te wszystkie wyniki.
A ile już czeka na wyniki? Bo powinny być w ciągu max. 14 dni.
Jeśli stan pacjenta będzie na to pozwalał, zostanie wdrożona zapewne chemioterapia. Operacja nie jest możliwa z racji naciekania na duże naczynia krwionośne, radioterapia też odpada. Zmiany są już niestety mocno rozsiane (wnęka płuca, segm. 3 płuca, prawdop. przerzuty do nadnerczy - choć to nie jest przesądzone). O rokowaniach będzie można mówić dokładniej wiedząc, z czym dokładnie mamy do czynienia, jednak samodzielna chemioterapia trwałego wyleczenia niestety nie przyniesie.
co masz na mysli piszac ''skuteczne leczenie''? Takie, ktore doprowadzi do wyleczenia?
Nie ma jeszcze postawionego pelnego rozpoznania, ktore da tylko wynik hist.pat., niemniej z opisu TK wynika, ze z duzym prawdopodobienstwem jest to nowotwor zlosliwy pluca z odleglymi przerzutami do nadnerczy i kregoslupa. Podkreslam, ze sa to podejrzenia. Jezeli tak jest, to nie ma szans na wyleczenie, a zaproponowana terapia bedzie miala charakter paliatywny (czyli lagodzacy objawy systemowe i wydluzajacy czas przezycia).
Pamietaj, ze nie musi tescia nic bolec - sa na to leki.
Nie wiemy, co sie dzieje w brzuchu - dlaczego nie bylo robione przynajmniej USG j.brzusznej?
Niestety, przy tak zaawansowanej chorobie rokowania sa zle.
Czy sa szanse na chemio- i radioterapie? To sa pytania do lekarza onkologa. My mamy tylko i wylacznie opis TK + troche info o stanie ogolnym. Jak sam wiesz, leczenie onkologiczne jest bardzo obciazajace dla pacjenta i to lekarz onkolog, na podstawie wszystkich badan, stwierdzi, co jest dla pacjenta najlepsze.
Witam bardzo prosze o probe jakiejs interpretacji ,odebralem wyniki biopsji cienkoiglowej tescia
Pisze tam tak:
A - wezly chlonne nr7
B - wezly chlonne nr10 R
D - wezly chlonne nr 4 l
C - guz
Rozpoznanie :
A,B - komorek nowotworowych nie znaleziono. Nieliczne elementy komorkowe wezlow chlonnych oraz komorki migawkowe nablonka drog oddechowych
C,D - komorek nowotworowych nie znaleziono. Nieliczne elementy komorkowe wezlow chlonnych oraz komorki migawkowe nablonka drog oddechowych.
Tesc dostal rowniez skierowanie z rozpoznaniem D.38.1 z prosba o porade specjalistyczna.
Jak to wszystko rozumiec biorac pod uwage wczesniejsze wyniki badan TK ? Bardzo prosze o ocene.
Pozdrawiam serdecznie
Witaj tam-tam-taram, odnosnie pytan ktore zadales to jesli chodzi o kwestie tego co mam na mysli pytajac o skuteczne leczenie to rzecz jasna mowa o takim ktore doprowadzi do wyleczenia, co do usg jamy brzusznej to nie bylo takiego badania i nie wiem dlaczego ,lekarz najwidoczniej uznal ze nie jest konieczne ,jesli chodzi o wyzej wymienione objawy neurologiczne to nic mi na ten temat nie wiadomo.
Pozdrawiam
Guz moglby byc niezmieniony nowotworowo ? To wykracza poza moja logike. A moze badanie TK bylo obarczone bledna interpretacja i za zmiany nowotworowe wzieto jakies narosle lub zwapnienia ? U 74 letniego faceta pracujacego przez 48 lat na obrabiarkach moze cos takiego jest mozliwe?.
Na ile dokladne jest obrazowanie TK ? Czy zdarzaja sie przypadki wziecia zmian innej natury za nowotwory?
Guz moglby byc niezmieniony nowotworowo ? To wykracza poza moja logike
Guz nowotworowy nie jest jednorodny, nie składa się tylko z kom. nowotworowych - są w nim one, ale także kom. zdrowe bądź te w trakcie przemiany w kom. nowotworowe. Przy biopsji losową kwestią jest to, co uda się pobrać lekarzowi - czy trafi we fragment zmieniony nowotworowo, czy też nie.
zombik2 napisał/a:
Czy zdarzaja sie przypadki wziecia zmian innej natury za nowotwory?
Dziekuje za wyjasnienia ,jednak nie trafienie w zadne komorki nowotworowe we wszystkich 4 miejscach skad pobrano material jest dla mnie bardzo zastanawiajace.
Szukalem podobnego przypadku na forum jak i poza nim i nie znalazlem.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum