rak jelita grubego z wirusowym zapaleniem wątroby typu C
W 2010 r. przeszłam operację usunięcia guza jelita grubego - guz, Adenocarcinoma typus intestinalis G2 exulcerans, naciekający pełnościennie ścianę jelita na odcinku 7 cm; największy wym. guza 9,5 cm; naciek przechodzi na tk. tłuszczową okołojelitową wraz z jelitem sieć większą. Rozpoznanie: pT3N0MX.
Po operacji okazało się, że mam żółtaczkę typu C. Leżałam w szpitalu zakaźnym, gdzie wykonano mi biopsję wątroby i stwierdzono jej ostre zapalenie. W oczekiwaniu na leczenie interferonem kolejne badanie wykazało, że jestem już zdrowa. Lekarz wytłumaczył mi tak się zdarza u pewnej grupy chorych (?).
Poddano mnie chemioterapii fluorouracilem.
Moje pierwsza TK po chemioterapii (2011 r.):
Wątroba niepowiększona, o prawidłowej strukturze. W lewym płacie torbiel śr. ok. 56 mm, w prawym torbielka ok. 8 mm. Poza tym wątroba bez zmian ogniskowych.
Trzustka niepowiększona, z 10 mm tłuszczakiem w ogonie, poza tym bez zmian ogniskowych. Węzły chłonne krezkowe do 12 mm.
W styczniu 2012 r. USG:
Wątroba prawidłowej wielkości o równomiernej prawidłowej echogeniczności z widoczną w bocznej części płata lewego gładkościenną torbielą 6x6x5 cm, drobna torbiel 0,7 cm powyżej spływu żylnego bez patl. zmian ogniskowych. Trzustka bez istotnych odchyleń od normy.
TK - kwiecień 2012
W lewym płacie wątroby ognisko cystyczne do 67 mm gładkościenne, drobne do 6 mm w segmencie 4-tym. Wątroba jednorodna normodensyjna bez zmian ogniskowych litych, trzustka w normie.
Ze względu na ból w prawym boku w okolicy wątroby, jak również pod prawym obojczykiem wykonałam niedawno RM:
Przy przednio - górnej powierzchni trzustki widoczna owalna, ponad 7 cm torbiel cienkościenna, modelująca dolnoprzyśrodkową powierzchnię lewego płata wątroby. Zmiana o typowym sygnale płynu, nie wykazuje wzmocnienia kontrastowego. Poza tym trzuska morfoloicznie bez zmian, bez ognisk patologicznego wzmocnienie kontrastowego. Wątroba bez cech cholestazy. Podprzeponowo, przy grzbietowej powierzchni 7 segmentu prawego płata widoczna pasmowata, ponad 1,5 cm strefa wysokosygnałowa w obrazach T2 i niskosygnałowa w obrazach T1, ulegająca wzmocnieniu kontrastowemu - najprawdopodobniej o naczyniowym charakterze.
Wnioski: torbiel śr, ponad 7 cm w łączności z trzonem trzustki, z modelowaniem lewego płata wątroby. Zmian meta w przebiegu raka jelita grubego nie stwierdza się.
AspAt 21 U/l, Alat 19 U/l, CEA 1,27
[ Dodano: 2014-11-07, 22:12 ]
Moje pytanie brzmi: czy moje bóle mogą być spowodowane rozrastającą się torbielą? Czy wyniki rezonansu są zbyt mało czytelne i powinnam jeszcze dokonać innych/jakich? Bóle trwają ok. roku, z miesiąca na miesiąc są częstsze i silniejsze, odczuwalne obecnie szczególnie mocno w okolicy prawej łopatki. Jakie badania powinnam jeszcze wykonać?
czy moje bóle mogą być spowodowane rozrastającą się torbielą?
Owszem, mogą.
pepa napisał/a:
Czy wyniki rezonansu są zbyt mało czytelne i powinnam jeszcze dokonać innych/jakich?
Ale co chcesz sprawdzić robiąc inne badania? Rezonans jest dobrym badaniem, masz napisane, że meta nie stwierdza się, jeżeli się boisz to za 2-3 m-ce zrób sobie TK JBM, bądź powtórz MRI.
Możesz iść z tym wynikiem do chirurga i/lub lekarza prowadzącego powiedzieć mu o pojawiających się dolegliwościach, ta torbiel rośnie no i te bóle mogą być coraz bardziej silniejsze. Być może trzeba będzie usunąć operacyjnie.
Nie byłaś z tym nigdzie wcześniej?
pepa napisał/a:
Bóle trwają ok. roku, z miesiąca na miesiąc są częstsze i silniejsze, odczuwalne obecnie szczególnie mocno w okolicy prawej łopatki.
Może te bóle promieniują w stronę łopatki. Czy TK/RTG KLP w ostatnim czasie było robione?
pepa,
tak, najprawdopodobniej - to są bóle uciskowe związane z rozrastającą się torbielą. Często nasilają w nocy podczas leżenia na plecach, promieniujące do okolicy łopatek, a wciągu dnia mają charakter bardziej opasujący ( można powiedzieć mają takie charakterystyczne cechy). Oczywiście, po wykluczeniu przez lekarza innej przyczyny tychże dolegliwości ... W przypadku nasilonych objawów uciskowych, pacjentom oferuje się różne metody leczenia.
Torbiele bez potencjału złośliwego wymagają również czujności diagnostycznej. Szczególnie te większe ( czyli powyżej 4 cm). Systematycznie wykonuje się badania obrazowe i badania krwi jakie były dotychczas.
pepa,moja mama ma podobne dolegliwości związane z torbielą. Jest po usunięciu płata wątroby z guzami meta 2013r., lekarka chirurg twierdzi że to przez szwy i bliznę bo torbiel się zmniejsza. Co trzy m-ce robimy TK jamy brzusznej lub usg, oraz rtg klatki lub TK no i oczywiście markery. Rtg miałaś 3 lata temu? nie zlecił ci nikt wcześniej w ramach kontroli?
pozdrawiam
pepa, oprócz rozrastającej się torbieli, mogą być również bóle innego pochodzenia. Z bólami tej okolicy związanych jest wiele chorób. Tylko badania naprowadzą nas na trop..
Dzień dobry, piszę ponownie, ponieważ byłam dzisiaj u onkologa, który stwierdził, że jest mało prawdopodobne, iż moje bóle mogą pochodzić od torbieli Jutro mam prześwietlenie klatki piersiowej - jestem przerażona.
Przerażenie przerażeniem, ale badanie trzeba zrobić i dowiedzieć się co jest przyczyną. Tak jak napisała Jolana przyczyn jest wiele. Dobrze, że masz je tak szybko, już jutro.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum