Witam,
Na początku maja rozpoznano u mojego ojca zmianę w przełyku. Po badaniach okazało się ze jest to rak (płaskonabłonkowy).
Był w szpitalu - powiedzieli ze nie kwalifikuje się do operacji ze względu na stan internistyczny (przebyty 5 lat temu zawał, cukrzyca, astma).
Ostatnio byliśmy u onkologa i skierował ojca na TK. Własnie otrzymaliśmy wynik. Czy mogę prosić o jego interpretację?
W poniedziałek jedziemy ponownie do onkologa- mają robić ekg, badania morfologiczne i podejmować decyzję o rozpoczeciu chemii.
TK klatki piersiowej
Badanie przeprowadzono warstwami co 5mm, w skaningu przeglądowym, a następnie po i.v. wzmocnieniu kontrastowym, 100ml ultravist 370, wielofazowo. Rekonstrukcje w oknie płucnym wykonano w wartwach co 2mm. FoV 35,7cm.
W miąszu obu płuc widoczne dośc liczne zmiany guzkowe, meta.
Płuco prawe: przy granicy s.2/3 płuca prawego, obwodowo, widoczny jest guzek o śr. 5mm, drugi mniejszy w s.2, o śr. 4mm.
Płuco lewe: guzek podopłucnowy w s. 6 płuca lewego o śr 6mm.
Poza tym w miąższu obu płuc obecne drobniejsze (do 3mm) guzki. Drobne pęcherze rozedmowe w obu płucach i rozsiane zwłóknienia. Nawarstwienia opłucnowe w szczytach płuc. Skąpe zwłóknienia w kątach przeponowo-żebrowych.
W śródpiersiu górnym widoczny węzeł przytchawiczny o wym. 19x21 mm, poza tym w obrębie śródpiersia widoczne są węzły chłonne , wielkości do 13 mm. We wnęce prawej - węzeł o wym 16x11mm.
Przełyk w odcinku dolnym przeszerzony, o nieregularnie pogrubiałych ścianach (do ok.12-14mm), znana zmiana kliniczna npl.
Objete zakresem badania struktury kosne bez cech destrukcji.
W obrazie TK widać rozsiane zmiany przerzutowe w płucach.
Są to (najprawdopodobniej) przerzuty odległe raka przełyku (bo rozumiem, że badanie histpat zmiany w przełyku potwierdziło raka przełyku). Mamy więc do czynienia z IV stadium zaawansowania choroby - najwyższym.
W jakiej części przełyku jest zlokalizowany nowotwór? Masz wynik badania, na podstawie którego zlokalizowano guz?
IV stadium oznacza chorobę rozsianą. Przerzuty odległe (płuca) oznaczają, że nowotwór nie jest już ograniczony do przełyku, ale rozsiewa się po organizmie.
W raku przełyku najskuteczniejszym leczeniem jest chirurgia. Stosuje się ją nawet w dość zaawansowanych stadiach (do III) choroby. Jednak w momencie, kiedy stwierdzone są przerzuty odległe i stadium IV zaawansowania nowotworu, zabieg chirurgiczny nie wchodzi w grę. Pozostaje jedynie radioterapia oraz chemioterapia, które wykazują zdecydowanie mniejszą skuteczność.
Odpowiedź dot. rokowań może być oparta na statystyce, a każdy pacjent jest inny i nigdy nie wiadomo jak będzie to wyglądało. Jednak jeśli chodzi o takie stadium zaawansowania i leczenie wyłącznie paliatywne (chemioterapia), średni czas przeżycia od diagnozy wynosi ok. 6 miesięcy.
To własnie kłopoty z przełykaniem były przyczyną pojawienia się taty u gastrologa (który jako pierwszy postawił diagnozę). Bywają dni gdy nie może jeść, ale przeważnie je.
[ Dodano: 2011-06-24, 22:11 ]
Dziękuję za pomoc w interpretacji wyników TK.
Pozdrawiam
Krzysiek
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum